Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Jak schudnąć na diecie?

Osoby, które są zdesperowane i chcą szybko stracić dużą ilość kilogramów, zwykle przechodzą na dietę niskokaloryczną. Jedząc około 500 kalorii mniej niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, na pewno zauważysz zmiany swojej sylwetki. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy szybkie odchudzanie, jest zdrowe.

Zobacz to: Jakie składniki wybierać by potrawy pomagały spalać tłuszcz?

Odchudzanie jest trudne z wielu przyczyn – jeśli dojdzie do zmniejszenia ilości przyjmowanych kalorii, prowadzi to do negatywnego objawu, jakim jest spowolnienie metabolizmu. Organizm dba w ten sposób i wbrew naszej woli o to, by nie tracić skrupulatnie zgromadzonych zapasów tłuszczu. Gdy przechodzisz na dietę, ciało nie tylko spala mniej kalorii, ale także zwiększa wydzielanie hormonów głodu. Z tego powodu, tak wiele osób nie może powstrzymać się od zjedzenia ulubionego hamburgera lub batonika. Odejście od diety, sprawia, że jesteśmy nagradzani, natomiast jej utrzymywanie, powoduje stałe pogorszenie samopoczucia.

Twój organizm nie chce chudnąć

Wszystko wyglądało by pięknie, gdyby nasz organizm ustawił sobie za cel, utrzymanie tej samej wagi, jaką wybrał dla nas lekarz. W rzeczywistości jest inaczej – jeśli masz teraz 10 kilogramów nadwagi, będziesz musiał walczyć o to, by stracić każdy kolejny kilogram i prawdopodobne jest, że wrócisz do poprzedniej wagi. O tym, jak skutecznie Twój organizm broni się przed dietą, świadczą dane z badań przeprowadzonych na 231 milionach europejczyków. Jedynie 1% z osób, które przeszły na dietę, utrzymało prawidłową masę ciała. Bardzo często jest tak, że uda nam się schudnąć na diecie, ale wraz biegiem czasu, masa naszego ciała zaczyna wracać do poprzedniej wartości.

Organizm ma ogromną zdolność, jeśli chodzi do przystosowanie się do zmniejszenia ilości przyjmowanych kalorii. Podczas diety często tracimy kilka kilogramów, a następnie, nie możemy przekroczyć pewnej wartości. Rezultatów nie zobaczymy nawet wtedy, gdy utrzymamy zmniejszoną ilość kalorii, lub ograniczymy je jeszcze bardziej. Dalsze zmniejszanie ilości przyjmowanych kalorii, prowadzi jedynie do dalszego pogorszenia się metabolizmu.

W populacji można wyróżnić także osoby, które łatwo tyją, ale ograniczenie ilości kalorii sprawia, że mogą wrócić do poprzedniej wagi bez efektów jojo.

jak-schudnac

Dlaczego chcesz schudnąć?

Odchudzanie często jest nieskuteczne dlatego, że nie kieruje nami odpowiednia motywacja. Specjalistami od odchudzania są bokserzy i inni zawodnicy sportów, w których liczy się każdy kilogram – dzięki diecie i ćwiczeniom, mogą oni spalić nawet kilka kilogramów w krótkim czasie.

Niestety, ale stosowanie tak silnego reżimu, prowadzi u nich do otyłości w późniejszym wieku – sportowcy tych dyscyplin w wieku powyżej 60 lat, bardzo często są otyli.

Popularne: Oto potrawy, które zniszczą tłuszcz na brzuchu. Jedz je!

Jeśli chcesz schudnąć na diecie po to, by być zdrowszym i nie sięgasz po tak rygorystyczne diety jak sportowcy, stres podczas odchudzania jest znacznie mniejszy i zwiększa to ryzyko na długofalowy sukces.

Dieta i stres

To bardzo dziwne, że odchudzanie się, prowadzi w wielu przypadkach do zwiększenia masy ciała, co objawia się jako efekt jojo. Może być to spowodowane tym, że ograniczenie ilości kalorii, jest bardzo stresujące. Hormony stresu wpływają także na komórki organizmu, zwiększając ilość odkładanego tłuszczu.

Stres związany z odchudzaniem często jest związany także z kompulsywnym objadaniem się, a następnie, poczuciem winy. W niektórych przypadkach, prowadzi to do chorobliwych stanów, jak bulimia.

Niedobór jedzenia to także przyczyna niedoboru hormonu szczęścia, dopaminy i innych ważnych neurotransmiterów. Ilość tych związków uzupełniamy, jedząc te rzeczy, których musieliśmy sobie odmówić. Co ciekawe, ten stan utrzymuje się nawet wtedy, gdy daliśmy sobie spokój z dietą, co prowadzi do efektu jojo.

Kolejnym problemem na diecie jest to, że jesteśmy wtedy bardziej podatni na impulsowe kupowanie jedzenia, na przykład, jeśli jest ono dostępne w supermarkecie w promocji. Mimo tego, że normalnie nie zjadłbyś ogromnej paczki chipsów, na diecie nie stanowi to problemu. Najlepszy plan diety i mocne postanowienia nie pomogą, jeśli będziesz przygnębiony i głodny, a w sklepie mijasz pachnące stanowisko z pieczywem.

jak-przetrwac-na-diecie

Czy jest jakaś nadzieja, dla osób, które chcą schudnąć?

Ten artykuł nie powstał po to, byś przestał podejmować próby schudnięcia. O tym, że da się schudnąć na diecie, świadczy miliony przypadków osób z całego świata, które sukcesywnie i z uśmiechem tracą kilogram po kilogramie.

Aby schudnąć, powinieneś przede wszystkim:

  • Ustalić rozsądny plan, a nie oczekiwać, że w ciągu tygodnia schudniesz 7 kilogramów. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i następnie przyjmuj nieco mniej kalorii.

  • Usunąć z diety wszystkie fast-foody, słodycze i produkty przetworzone – organizm nie będzie się ich domagał.

  • Zrezygnować z monodiet, diet oczyszczających czy diet wyjątkowo niskokalorycznych – szybko wpędzą Cię one w zły nastrój i zwiększą ryzyko wystąpienia efektu jojo.

  • Zmienić swoje przyzwyczajenia zdrowotne – jeśli zawsze jadłeś kanapki z dwóch kromek chleba, rób teraz ich tyle samo, ale z jedną kromką.

Zobacz to: Jak szybko pozbyć się tłuszczu? Jedz te potrawy!

  • Obliczyć, ile kalorii przyjmujesz w rzeczywistości. Przyda Ci się waga oraz arkusz kalkulacyjny, w którym będziesz zapisywać, ile kalorii zjadłeś każdego dnia. Zrezygnuj z takich przekąsek, jak orzechy czy pestki słonecznika. Mimo tego, że są zdrowe, są także bombą kaloryczną.

  • Uprawiaj sport – łatwiej jest spalić 200 kalorii podczas biegania, niż odjąć je od dziennego zapotrzebowania na pożywienie. Uprawianie sportu zwiększa ilość endorfin i daje Ci motywację do dalszego odchudzania.

Popularne: