Rabarbar czy warto go jeść ? Zobacz 5 korzyści dla zdrowia z jedzenia tego warzywa.

Rabarbar jest jednym z pierwszych warzyw, które pojawiają się tuż po zimie. Jest idealny i może rosnąć przez rabarbar owoc czy warzywowiele lat. Mi osobiście najbardziej smakuje odmiana z czerwonymi łodygami, ponieważ wydaje mi się, że jest nieco słodsza, delikatniejsza i mniej „cierpka”.

Mogłoby się wydawać, że rabarbar oprócz mocno kwaśnego smaku, niczym się nie wyróżnia. W rzeczywistości ma mnóstwo wartości odżywczych. Rabarbar ma mnóstwo minerałów, witamin, związków organicznych i innych składników odżywczych, które sprawiają, że idealnie nadaje się do zapewnienia naszemu ciału zdrowia.

Rabarbar ma też sporo błonnika, białka, witaminy C, witaminę K, B-kompleks, wapń, potas, mangan i magnez. Pod względem związków organicznych, rabarbar jest bogatym źródłem flawonoidów polifenoli, jak beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny.

Te wszystkie składniki sprawiają, że rabarbar wpływa na całe nasze ciało i daje mnóstwo korzyści dla zdrowia:

1. Rabarbar ułatwia odchudzanie

Rabarbar to bardzo nisko kaloryczne warzywo. 100 g rabarbaru zawiera tylko 21 kalorii. Może być idealnym składnikiem sałatek, dżemów, musów, kompotów czy koktajli. Dodatkowo kilka związków organicznych zawartych w rabarbarze bezpośrednio wpływa na przyspieszenie tempa metabolizmu, co bezpośrednio przekłada się na spadek wagi.

Dlaczego dieta bez pszenicy odchudza?

2. Rabarbar jest idealny przy chorobach sercowo-naczyniowych

Ma bardzo niską zawartości tłuszczu i cholesterolu. Poprzez sporą zawartość błonnika, który „zgarnia” nadmiar cholesterolu z tętnic i ścianek naczyń krwionośnych, jest idealnym warzywem w profilaktyce i chorobach wszystkich chorób układu krążenia. Ponadto, spora ilość przeciwutleniaczy sprawia, że wolne rodniki zostają niszczone, co ogranicza rozwój i powstawanie chorób serca i szereg innych niebezpiecznych chorób.

Ta roślina, którą jesz codziennie może nawet spowodować zawał serca!

3. Rabarbar jest idealny na trawienie

Nasz układ pokarmowy zapewnia nam zdrowie, właściwą odporność i świetną kondycję. Gwarantem zdrowego układu pokarmowego jest min. właściwe trawienie. To zapewnia duża ilość błonnika zawarta w rabarbarze. Można nawet powiedzieć, że rabarbar to doskonałe lekarstwo na zaparcia. Oprócz tego, że rabarbar łagodzi zaparcia i inne problemy trawienne, możne też zapobiec wielu innym problemom żołądkowo-jelitowym: wzdęciom, kolkom czy gazom.

4. Rabarbar zapobiega i pomaga w leczeniu choroby Alzheimera

To dzięki dużej ilości witaminy K, która odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie przed uszkodzeniami neuronów w mózgu. 100 g świeżych łodyg zapewnia 29,3 ug co stanowi około 24% dziennego zalecanego spożycia tej witaminy. Witamina K zapobiega utlenianiu komórek mózgu i stymuluje aktywność poznawczą, to właśnie dlatego  przyczynia się do opóźnienia lub nawet może zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera.

5. Rabarbar jest idealny dla zdrowych kości

To także witaminie K, która oprócz ochrony przed niszczeniem neuronów, aktywnie walczy z demineralizacją kości, która powoduje osteoporozę. Dosłownie stymuluje wzrost kości i ich „odbudowę”. W połączeniu z dużą ilością naturalnego wapnia, a także innych minerałów, rabarbar jest idealnym warzywem dla zdrowych kości.

UWAGA!

  • Nie spożywaj rabarbaru codziennie! Pomimo jego cennych właściwości może on również zaszkodzić. Zawiera bowiem duże ilości szczawianów, które wiążą wapń i usuwają go z organizmu. Nadmiar szczawianów sprzyja także utrudnieniu przyswajania pewnych substancji przez organizm.
  • W łodygach zawarta jest rapontycyna, więc z rabarbarem nie powinni przesadzać mężczyźni – jest to substancja podobna do żeńskich hormonów!

Zobacz też:

Dlaczego dieta bez pszenicy odchudza?

Ta dieta leczy Hashimoto i niedoczynność tarczycy