Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus
Jak olej kokosowy może wpłynąć na zdrowie tarczycy i pomóc ją leczyć
Olej kokosowy na tarczycę? Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym z przodu szyi, przed chrząstką tarczowatą krtani. Ten niewielki narząd jest odpowiedzialny za wytwarzanie najważniejszych hormonów regulujących metabolizm – trijodotyroniny (T3) oraz, bardziej aktywnej tyroksyny (T4).
Zaburzania dotyczące tarczycy należą do jednych z najczęstszych chorób układu hormonalnego. Co piąta osoba w Polsce przebyła, bądź cierpi na chorobę tego gruczołu. Najczęściej jest to niedoczynność tarczycy, która dotyczy 2% populacji polskiej.
Czasami objawy choroby tarczycy są nieuchwytne (mówi się wtedy o subklinicznej niedoczynności tarczycy). Mogą o tym świadczyć, takie początkowe objawy jak:
-osoba taka wydaje się tylko trochę bardziej ospała niż zwykle
-ma zmniejszoną ilość energii
-jej włosy i paznokcie są osłabione
-tyjesz i czujesz się napuchnięta
Zwykle zrzucamy winę na stres lub nadmierne obciążenie obowiązkami. Jednak powinien być to sygnał, że należy się przebadać. Badanie jest wykonane krwi, a wyniki są na następny dzień. Niedoczynność tarczycy dotyka aż 200 milionów osób na świecie, a jedynie 20% z nich jest właściwie leczonych.
Najważniejszą funkcją hormonów tarczycy jest regulacja przemian energetycznych.Wpływają na metabolizm białek, tłuszczy oraz cukrów, przyspieszając przemianę materii. Prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy ma więc kluczowy wpływ na zachowanie równowagi naszego organizmu, zwanej homeostazą. Jest ona bardzo delikatna, i łatwo ulega zaburzeniu pod wpływem diety oraz czynników związanych ze środowiskiem.
Hormony tarczycy pobudzają metabolizm, zwiększając ilość zużywanej przez nas energii oraz pobudzając termogenezę. Dlatego osoby z niedoczynnością tego gruczołu często odczuwają zimno. Ponadto tempo przemian metabolicznych jest u nich niższe, co prowadzi do zwiększenia masy ciała. Podstawowym leczeniem niedoczynności tarczycy jest podawanie jej hormonów. Lecz ich dawki nigdy nie będą precyzyjnie dostosowane do potrzeby naszego organizmu. Istnieją jednak sposoby, by pobudzić przemianę materii.
Oto 1 prosty sposób:
Olej kokosowy składa się w 60% z średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych(MCT). Zawierają one 8-10 cząsteczek węgla w swojej strukturze, a droga ich przemian w organizmie jest nieco inna niż w przypadku innych kwasów tłuszczowych, o długim łańcuchu (LCT), posiadających powyżej 12 atomów węgla. MCT nie wymagają wstępnej „obróbki”, ponieważ mają krótki łańcuch węglowy, zatem od razu są zużywane przez wątrobę do produkcji energii.
Odwrotnie – LCT, ponieważ wymagają dodatkowej pracy przed włączeniem ich do przemian metabolicznych, są odkładane w tkance tłuszczowej. Dodatkowo spożywanie MCT pobudza termogenezę, a wytwarzanie ciepła związane jest z większym zużyciem energii. Dlatego olej kokosowy naturalnie przyspiesza przemianę materii i zwiększa ilość spalanych kalorii. Ponadto, co stwierdziła grupa naukowców z Japonii, MCT zmniejszają odkładanie się tłuszczów w tkance tłuszczowej.
Zobacz też: Olej, który pij codziennie a wzmocnisz zdrowie (tarczycy, serca, zębów)
Badania, które udowodniły odchudzające działanie kokosa
Brazylijscy naukowcy przeprowadzili zatem eksperyment na kobietach cierpiących na otyłość, polegający na podawaniu oleju sojowego lub kokosowego – zależnie od grupy badanych. Jedynie w grupie spożywającej olej kokosowy obwód bioder uległ zmniejszeniu w ciągu 12 tygodni obserwacji. Ponadto również ich profil lipidowy uległ korzystnym zmianom – zwiększyła się ilość „dobrego cholesterolu” HDL (chroniącego przed miażdżycą), a obniżyła „złego” LDL.
Takich obserwacji nie poczyniono w grupie spożywającej olej sojowy. Zaburzenia stężenia cholesterolu są również jednym z objawów towarzyszących chorobom tarczycy. Niedoczynność tego gruczołu ma niekorzystny wpływ na profil lipidowy, prowadząc do zwiększenia ryzyka chorób serca i naczyń.
Olej kokosowy w naturalny sposób przyspiesza twój metabolizm. Nie tylko pozwoli zmniejszyć masę ciała, ale ma również ochronny wpływ na naczynia. Dlatego mieszkańcy Filipin, mający korzystny profil lipidowy, mają niższe ryzyko zachorowania na, będące powikłaniami miażdżycy, zawały serca czy udar mózgu. A, co najważniejsze – jest całkowicie nietoksyczny. Jak już wspomniano, wiele produktów które spożywamy, jak i zanieczyszczenia środowiska mają toksyczny wpływ na nasze ciało a co za tym idzie – tarczycę. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Niektóre pokarmy mogą zaburzać funkcję tarczycy. Są to tzw. goitrogeny, które należą do substancji anty-odżywczych. Uniemożliwiają wchłanianie pierwiastka, będącego niezbędnym do syntezy hormonów tarczycy – jodu.
Należy do nich wiele produktów – przede wszystkim soja, a także surowe truskawki, brokuły czy kalafior. Jeśli dodatkowo nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości jodu, ich hamujący wpływ na produkcję tyroksyny jest jeszcze bardziej widoczny. Soja zawiera również genisteinę, która blokuje enzym odpowiedzialny za produkcję hormonów tarczycy – tyreoperoksydazę (TPO). Jakby tego było mało, soja zakłóca konwersję mało aktywnej T3 do T4, która zachodzi w wątrobie. Dlatego może być uznawana za toksyczną dla tarczycy.
Zobacz też: Czy olej kokosowy jest naprawdę taki zdrowy (naukowe wyjaśnienie)?
W ostatnich dekadach stwierdza się coraz więcej przypadków raka tarczycy. Ten typ nowotworu jest związany ściśle ze stylem życia oraz dietą. Udowodniono, że wysokie spożycie jodu związane jest z małym ryzykiem raka tego gruczołu, podczas gdy spożywanie goitrogenów – wręcz przeciwnie!
Szczególnie spożywanie niektórych warzyw jest szczególnie powiązane z występowaniem tego nowotworu. Należą do nich brokuły, kapusta, jarmuż oraz kalarepa. Te warzywa skojarzone są z wysoką zachorowalnością na raka tarczycy, co dotyczy mieszkańców Nowej Kaledonii, Szwecji, ale również – Polski.
Pierwiastki, które szkodzą tarczycy
Nie bez wpływu na tarczycę pozostają niektóre pierwiastki, stanowiące elementy naszej diety oraz zanieczyszczenia środowiska. Wśród nich wymienia się nadmiar wapnia w diecie oraz fluoru. Ich negatywny wpływ na ów narząd polega na zaburzaniu wykorzystywania jodu.
Ponadto nadmierna ilość fluoru, który znajduje się nie tylko w paście do zębów ale również w wodzie pitnej, prowadzi do rozwoju fluorozy, która jest najbardziej widoczna jako nieodwracalne odbarwienia na powierzchni zębów. Dotyka ona w szczególności dzieci, w okresie w którym dochodzi do rozwoju zębów. W ich krwi wykryto wyraźne zaburzenia w ilości hormonów tarczycy, oraz stymulującego ich wydzielanie TSH – hormonu przysadki mózgowej.
Kadm, kobalt oraz lit i inne metale ciężkie również zaburzają funkcję tarczycy poprzez zakłócenie wykorzystywania jodu i zmniejszanie produkcji hormonów.
Natomiast rtęć, ogólnie uważana za toksyczną również nie pozostaje bez wpływu na tarczycę. Ma to szczególne znaczenie w okresie rozwoju płodowego, gdzie narażenie na rtęć może prowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu.
Dzieje się tak, ponieważ wypiera ona selen, zmniejszając jego dostępność dla naszego organizmu. Selen, który jest silnym antyoksydantem ma bowiem ochronny wpływ na tarczycę, gdyż chroni przed jej uszkodzeniem przez wolne rodniki, oraz bierze udział w konwersji hormonów tarczycy. Jest bowiem składnikiem dejodynazy, enzymu odpowiedzialnego za tą przemianę.
Popularne: Jak olej kokosowy może ZAPOBIEGAĆ nowotworom i pomaga w walce z rakiem
Zatem można powiedzieć, że dla prawidłowego działania hormonów tarczycy selen jest równie ważny jak jod. Jod, a przede wszystkim jego niedobór, jest związany z występowaniem chorób tarczycy. Ponieważ stanowi ich integralny składnik, w przypadku braku tego pierwiastka synteza tyroksyny jest niemożliwa. Jest to szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, ponieważ prawidłowy rozwój mózgu nienarodzonego dziecka jest uzależniony od hormonów tarczycy.
Deficyt jodu u ciężarnych nie jest wcale zjawiskiem rzadkim – w badaniach tych kobiet przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przeciętna ciężarna wykazuje niedobór jodu. A to może odbijać się na rozwoju intelektualnym dziecka w przyszłości. Niedobór jodu prowadzi u dorosłych do powstawania wola tarczycy. Jednak i jego nadmiar jest szkodliwy, gdyż wiąże się z chorobami autoimmunologicznymi (choroba Gravesa-Basedowa, choroba Hashimoto), nadczynnością tarczycy oraz jej nowotworami.
Przedstawiam kilka sposobów na to, jak zadbać o zdrowie tarczycy. Nie wymaga to żadnych, szczególnych zabiegów – jedynie drobnych modyfikacji w stylu życia i diecie.
Jak zadbać o zdrowie tarczycy?
- pamiętaj o dostarczeniu sobie odpowiedniej ilości jodu. Optymalna ilość dla osoby dorosłej to 150µg/dzień. Bogate w jod są ryby morskie (dorsz, mintaj), oraz sery i produkty mleczne. Przykładowo w 100g dorsza znajduje się aż 110µg jodu, zatem potrzebujesz niewiele ponad 135g by zapewnić sobie dzienną dawkę. Wymaganą ilość zapewnia również 375g makreli wędzonej, lub 154g mintaja. Jodowanie soli kuchennej przyczyniło się do zmniejszenia występowania wola tarczycy. Już 6,5g dziennie pokryłoby całkowicie Twoje zapotrzebowanie (zawartość jodu 2293µg/100g). Jednak pamiętaj – nadmiar soli związany jest z rozwojem nadciśnienia, zatem zbytnie solenie potraw jest niewskazane. W niektórych stanach fizjologicznych, np. w ciąży i w trakcie karmienia piersią Twoje zapotrzebowanie się zwiększa aż do 175 µg/dzień.
- zadbaj o właściwą ilość kwasów tłuszczowych w diecie, przede wszystkim niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie potrafimy ich bowiem syntetyzować, dlatego musimy je sobie dostarczać wraz z pożywieniem. Tłuszcze dają poczucie sytości na dłużej. Okazuje się też, że to nie tłuszcze, a cukry są odpowiedzialne za tak częste występowanie otyłości. Źródłem „dobrych” tłuszczy są orzechy (przede wszystkim laskowe i migdały), które zawierają również jod. Pamiętaj też o oleju kokosowym – zawarte w nim MCT naturalnie pobudzają metabolizm i pomagają utrzymać prawidłową masę ciała… a nawet zrzucić zbędne kilogramy!
- rusz się! Bez względu na to jak się odżywiamy, nic nie pomaga w utrzymywaniu prawidłowej wagi jak aktywność fizyczna. Ponadto polepsza ona funkcjonowanie mózgu, i ma ochronne działanie przed wieloma chorobami – nadciśnieniem, cukrzycą oraz nowotworami. W trakcie wysiłku fizycznego wydzielane są też endorfiny, które mają pozytywny wpływ na nastrój.
Zobacz : Jak olej kokosowy odmładza skórę i wybiela zęby
- suplementacja witamin jest bardzo ważna. Witaminy C i E mają właściwości antyoksydacyjne, zatem chronią komórki przed uszkodzeniami wywołanymi wolnymi rodnikami. Dotyczy to nie tylko tarczycy, ale wszystkich innych tkanek. Witamina A współdziała z hormonami tarczycy, umożliwiając prawidłowy rozwój mózgu u płodu, dlatego również w ciąży ważna jest jej odpowiednia ilość (gdyż nadmiar jest dla niego toksyczny). W niedoczynności tarczycy wymagana jest większa ilość β-karotenu(prowitaminy A), ponieważ niedobór jej hormonów upośledza wytwarzanie aktywnej formy witaminy A. Inne witaminy – D, K oraz z grupy B są nie mniej ważne!
- uwzględnij w swojej diecie produkty z istotnymi dla tarczycy mikroelementami – cynkiem oraz selenem. Selen jest bardzo ważny dla konwersji hormonów tarczycy w jej aktywną formę – tyroksynę. Niedobory cynku również prowadzą do zmniejszenia syntezy hormonów tarczycy.
Pamiętaj – wedle koncepcji „pół zdrowia” Marca Lalonda, Twoje zdrowie aż w 55% zależy od tego jak sam o nie zadbasz. Największy wpływ nań mają właśnie styl życia i to jak się odżywiamy. A geny i środowisko? Determinują najwyżej 35%.
Co TY możesz zrobić?
Tak naprawdę tylko Ty masz na nie największy wpływ. Dlatego, weź swoje zdrowie we własne ręce i nie czekaj dłużej. Jedz dobre i zdrowe jedzenie, zdrowe produkty, w tym olej kokosowy, który możesz stosować codziennie rano tuz przed jedzeniem, lub jako dodatek do potraw
Te produkty i pewne triki pomogą Ci zachować zdrowie i wyleczyć z wielu dolegliwości, a także wspomóc leczenie tradycyjnymi lekami.
Zobacz też:
Co jeść w niedoczynności tarczycy i Hashimoto
Jak spożywać więcej oleju kokosowego?
Rób to codziennie z rana, przed śniadaniem (trik na poprawę zdrowia)