To idealna roślina na problemy z krążeniem, menopauzą i innymi kobiecymi problemami. Świetna na chrypkę…
Jest jedną z mniej znanych i z całą pewnością niedocenianych roślin.
Ogórecznik zawiera wiele cennych składników, dobroczynnie wpływających na nasze zdrowie.
Stamtąd rozsyła się go na cały świat, w tym również do Polski. U nas widuje się go w ogrodach i na rabatkach kwiatowych. Specyficzna nazwa nie jest przypadkowa – zapachem i smakiem ogórecznik przypomina świeże ogórki. Kiedy rośnie w ogrodzie, pachnie wtedy ogórkami…
Choć w polskich kuchniach ogórecznik nie jest szczególnie popularny, jest co najmniej 7 powodów, dla których warto sięgnąć po tę roślinę. Dobroczynne właściwości mają związki zawarte w ogóreczniku, m.in. flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne czy garbniki. Osoby zainteresowane nabyciem tej rośliny powinny udać się do sklepu zielarskiego, w którym zakupić można zarówno same zioła, jak i olej z ich nasion. Uprawa ogórecznika nie jest wymagająca, dlatego nadaje się do wysiania w ogródku, a nawet w doniczce.
7 korzyści dla zdrowia ze stosowania ogórecznika
1. Układ krążenia
Wspomniana roślina jest bogata w kwasy z grupy omega i linolenowe. Te są odpowiedzialne za obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i jednocześnie nie wpływają na stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL), którego zadanie sprowadza się do transportowania frakcji LDL do wątroby. Ponieważ ogórecznik usprawnia też przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.
2. Pomocny w przy kobiecych dolegliwościach
Wiele kobiet skarży się na dolegliwości przedmiesiączkowe lub towarzyszące menopauzie. Te można jednak skutecznie łagodzić i właśnie w tym celu warto sięgać po ogórecznik. Najlepiej w tym celu sprawdza się olej z nasion ogórecznika. Jest on bogaty zarówno w magnez, jak i kwasy tłuszczowe.
Niedobór magnezu może być groźny dla organizmu, ma też wpływ na nasze samopoczucie. Ponieważ ten pierwiastek chemiczny występuje w sporych ilościach w ogóreczniku, warto po niego sięgnąć, by skutecznie walczyć z wahaniami jego poziomu w organizmie. Dla gospodarki hormonalnej kobiety nie bez znaczenia są też wspomniane kwasy tłuszczowe.
3. Wzmocnienia organizm
Ogórecznik to cenne źródło kwasów z grupy omega. Badania potwierdziły, że nie tylko mają one niebagatelne znaczenie dla spowolnienia procesów starzenia się komórek, lecz także pozwalają wzmocnić organizm. Wszystko dlatego, że kwasy te działają wielopłaszczyznowo, m.in. pomagając usuwać zanieczyszczenia z ustroju.
Kwasy z grupy omega (głównie omega-3 i omega-6) są też odpowiedzialne za podwyższenie stężenia „dobrego” cholesterolu (HDL). W efekcie zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego (np. miażdżycy).
4. „Pajączki” na skórze
Poza ogórecznikiem osoby mające problem z „pajączkami” powinny sięgnąć po delikatne kremy i balsamy, w składzie których znajduje się wyciąg z ogórecznika.
5. Wygładza i ujędrnienia skórę
Regularne sięganie po ogórecznik pozwala skutecznie zatroszczyć się o koloryt i stan skóry. Szczególnie ważne powinno być to dla osób mających skórę wrażliwą lub suchą. Zawarte w ogóreczniku kwasy biorą udział w procesie wytwarzania ceramidów. Te związki chemiczne występują w warstwie rogowej naskórka i chronią go przed podrażnieniami.
6. Pomaga na choroby przyzębia
7.Pomaga wyleczyć chrypkę
Ogórecznik pomoże również w pozbyciu się chrypki. W tym celu najlepiej sprawdzają się kapsułki wzbogacone o olej lub wyciąg z tej rośliny. Tu również najważniejszą rolę odgrywają wspomniane saponiny, wykazujące działanie m.in. przeciwzapalne. Nie bez znaczenia jest ich korzystne oddziaływanie na śluzówkę jamy ustnej.
Nie można zapomnieć, że olej z ogórecznika jest bogaty także we flawonoidy, m.in. kwercetynę, która stosowana jest pomocniczo w leczeniu i łagodzeniu skutków alergii. Z badań wynika, że ona również ma właściwości przeciwzapalne.
Zobacz też inne popularne wpisy:
Proste i smaczne przepisy które niszczą tłuszcz.
5 skutecznych sposobów, jak przyspieszyć odchudzanie
ps. mój ulubiony to sposób nr. 4