Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi

Fakt posługiwania się w dominującym stopniu lewą ręką okazuje się mieć zaskakujący wpływ na nasze zdrowie, talenty i osobowość!

leworęczniWedług różnych szacunków 10-12% populacji to osoby leworęczne, a więc takie, które do pisania, jedzenia i wykonywania większości prac manualnych używają przede wszystkim lewej ręki. Naukowcy do dziś dnia nie rozwikłali zagadki skąd się bierze ten fenomen, ale podejrzewa się mieszany wpływ genów i środowiska, które w rezultacie determinują specyficzny tryb pracy mózgu, inny niż u osób praworęcznych. Czym się to objawia?

Zobacz też: Zdrowy sposób na to, aby szybko schudnąć!

Niezwykłe talenty leworęcznych

Na świecie istnieje wiele studiów porównujących zdolności i predyspozycje osób leworęcznych oraz praworęcznej większości. Na ich podstawie udało się udało się wysnuć następujące konkluzje dotyczące niezwykłych talentów „mańkutów”:

 • Leworęczni słyszą lepiej – według badań przeprowadzonych na amerykańskim Uniwersytecie Medycznym Georgetown używanie lewej ręki wiąże się z większą stymulacją prawej półkuli mózgowej, co z kolei ułatwia rozpoznawanie szybko zmieniających się dźwięków.
 • Leworęczni mogą być bardziej kreatywni – amerykańskie badania nad psychologią osób leworęcznych sugerują, że mają one wyjątkową zdolność do generowania wielu rozwiązań dla jednego problemu. Doniesienia te potwierdzają statystyki wskazujące, że leworęczni częściej wybierają jako ścieżkę kariery sztukę, muzykę i technologie informatyczne.
 • Leworęczni mają polityczną charyzmę – aż 4 spośród 7 ostatnich prezydentów USA było leworęcznych, a lista ta ciągnie się dalej w głąb politycznej historii całego świata. Ronald Reagan, Bill Clinton, Barack Obama, ale także Napoleon Bonaparte, angielska królowa Wiktoria, Fidel Castro – to tylko kilka przykładów. Zdaniem holenderskich naukowców, ludzie oglądający debaty telewizyjne wykazują większą sympatię i są bardziej przekonani komunikatami przekazywanymi przez osoby leworęczne.
 • Leworęczność sprzyja sportom – golf, tenis, boks i baseball to przykłady sportów, w których bycie leworęcznym może okazać się wielkim atutem. Część sukcesu, zdaniem naukowców, tkwi w fakcie, że leworęczni najczęściej trenują przeciwko praworęcznym i w potyczce mogą zaskakiwać obustronną taktyką, podczas gdy praworęczni gracze zazwyczaj są jednostronnie ograniczeni.
 • Leworęczni to lepsi kierowcy – mimo że auta zwykle są przystosowane do potrzeb osób praworęcznych, badania wskazują, że leworęczni z większą skutecznością zdają egzamin na prawo jazdy.
 • Leworęczni widzą lepiej pod wodą – prawostronna stymulacja mózgu wynikająca z częstszym używaniem lewej ręki ma tez wpływ na postrzeganie obrazów pod wodą. Leworęczni w efekcie są lepszymi i bardziej zapalonymi nurkami i pływakami, bo lepiej czują się pod wodą.
 • Leworęczność oznacza wyższy poziom IQ – w badaniach poziomu intelektu ludzie leworęcznie osiągają średnio lepsze wyniki niż praworęczni. Nie powinno tym samym być dla nikogo niespodzianką, że „mańkutami” byli Newton, Einstein i Darwin.

Zobacz też: Oto plan jedzenia, który pozwoli Ci pozbyć się zgagi, refluksu i pomoże schudnąć!

Wątłe zdrowie leworęcznych

Te wszystkie supertalenty, niestety przychodzą też z pewnym kosztem – pod względem zdrowotnym osoby leworęczne są bardziej obciążone, zwłaszcza w następujących sferach:

 • Schizofrenia znacznie częściej objawia się u ludzi leworęcznych, podobnie jak inne schorzenia psychiczne.
 • ADHD oraz dysleksja również częściej dotyczą leworęcznych, co ma przełożenie na większe problemy w szkole i gorsze stopnie dzieci i młodzieży piszących lewą ręką.
 • Alkoholizm również wydaje się być domeną osób leworęcznych, które wydają się mieć niższą tolerancję alkoholu oraz większa skłonność do nałogów.
 • Bezsenność, migreny oraz alergie także statystycznie częściej dotyczą osób leworęcznych niż praworęcznych.
 • Według brytyjskich badań z 2007 roku, kobiety po menopauzie częściej zapadają na raka piersi, jeśli posługują się głównie lewą ręką.

Ale żeby nie było tylko negatywnie – leworęczni szybciej wracają do zdrowia po przejściu udaru mózgowego oraz rzadziej cierpią na artretyzm oraz wrzody żołądkowe.

leworęczni

Charakterystyczna lewa osobowość

Badania nad fenomenem leworęczności pozwoliły wysnuć także szereg ciekawych obserwacji dotyczących samej osobowości. Okazuje się, że pisanie, jedzenie i pracowanie lewą ręką stymulują mózg w taki sposób, że wykazuje on:

 • Większą skłonność do bojaźliwości, fobii i przesądów
 • Większą nerwowość i łatwość wpadania w irytację oraz gniew, co związane jest z gorszym przetwarzaniem emocji.
 • Niską samoocenę, co bezpośrednio przekłada się na wrażliwość wobec krytyki oraz nieśmiałość.

I jeszcze kilka zaskakujących faktów…

Choć leworęczność wciąż jeszcze pozostaje niewyjaśnioną do końca zagadką, a obserwacje wskazują, że można człowieka nauczyć posługiwać się odwrotną ręką, ciekawostką pozostają następujące fakty:

 • Bliźniacy są znacznie częściej leworęczni
 • Dzieci matek, które przeżywały silny stres w czasie ciąży, są częściej leworęczne
 • Dzieci urodzone przed terminem również częściej okazują się leworęczne
 • W dorosłym życiu, pomimo omówionych wyżej talentów, leworęczni zarabiają średnio od 9 do 19% mniej niż osoby praworęczne na tych samych stanowiskach – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Harvardzie w 2014 roku.

Zobacz też: Dieta dzięki, której można schudnąć nawet 7 kg w 14 dni!

Źródła:

http://www.healthyfoodhouse.com/24-facts-left-handed-people-didnt-know/

http://www.anythinglefthanded.co.uk/being-lh/lh-info/advantages.html#sthash.vp3e4rwK.dpbs

http://www.brainjet.com/random/6532/13-facts-about-left-handed-people-that-you-didnt-know

http://www.huffingtonpost.com/entry/12-little-known-facts-about-left-handers_us_55d39e97e4b0ab468d9ec794

http://leftyfretz.com/25-facts-about-left-handed-people/

http://edition.cnn.com/2015/11/03/health/being-left-handed-health-impact/

http://www.indiana.edu/~primate/left.html

http://answersafrica.com/unraveled-18-mind-blowing-facts-about-left-handed-people-that-never-crossed-your-mind.html