Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi
Czy da się domowymi metodami poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem ciała? Okazuje się, że zrobienie zdrowego, naturalnego dezodorantu wcale nie jest takie trudne!
Skąd się bierze brzydki zapach?
Nasza skóra jest największym organem ciała, który poza funkcją ochronną, spełnia jeszcze jedną ważną rolę – regulacji temperatury. Gdy jest nam za ciepło zaczynamy się pocić, a wydalanie potu przez skórę powoduje obniżenie temperatury, co chroni organy wewnętrzne przed przegrzaniem.
Czy to pot tak brzydko pachnie? Mogłoby się tak wydawać, gdy weźmiemy mokry podkoszulek po treningu. W rzeczywistości jednak, pot jest bezwonny, ale na skórze zostaje natychmiast „zaatakowany” przez rezydujące tu miliony bakterii, które próbują rozłożyć go na części pierwsze. Zaburzenia flory bakteryjnej o różnym podłożu mogą mieć znaczący wpływ na intensywność zapachu.
Dlaczego sklepowe dezodoranty nie są wskazane?
Najczęściej pocimy się pod pachami i to tutaj zwykle skupia się bój o świeżość. Niestety, kosmetyki z drogerii, choć często bardzo skuteczne, mają sporo wad, o których warto pamiętać, aplikując je grubą warstwą codziennie, czasem nawet kilkakrotnie.
Po pierwsze, znaczna część kosmetyków „pod pachę” to antyperspiranty, które hamują pocenie i zapobiegają problemom z brzydkim zapachem, ale zakłócenie ważnej dla ciała funkcji wydalania wody wcale nie jest obojętne dla zdrowia.
Po drugie, większość dezodorantów zawiera aktywne substancje chemiczne, które według badań naukowych mogą zaburzać równowagę hormonalną, prowadzić do podrażnień skóry, choroby Alzheimera, a nawet raka, ze względu na bliskość węzłów chłonnych! Mowa tu zwłaszcza o związkach aluminium, parabenach, ftalanach, a także glikolu propylenowym.
Dezodorant domowej roboty
Jako alternatywę dla sklepowych kosmetyków, które nie są ani tanie, ani zdrowe, proponuje się naturalne dezodoranty wykonane własnoręcznie ze składników pochodzących z natury i nie drażniących skóry. Receptur jest kilka, ale zawsze podstawą są trzy składniki:
- Olej kokosowy – wspaniale łagodzi skórę i nawilża, wykazując przy tym silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, działając jak naturalna dezynfekcja pod pachami
- Soda kuchenna – znakomicie absorbuje zapachy i jednocześnie normalizuje pH skóry
- Olejki aromatyczne – dodają dezodorantowi przyjemnego zapachu i mogą mieć działanie terapeutyczne, uspokajając, pobudzając lub orzeźwiając. Kobietom szczególnie poleca się lawendę, drzewo sandałowe, cytrynę, miętę i szałwię, mężczyznom zaś cyprys, rozmaryn czy bergamotkę
Ponadto do dezodorantu można dodać:
- Masło shea, które nawilża i pielęgnuje skórę pod pachami.
- Wosk pszczeli, który utwardza kosmetyk.
- Skrobię kukurydzianą, doskonale absorbującą wilgoć.
- Skrobię z korzenia maranty trzcinowej, która zagęszcza dezodorant i pomaga “wyciągać” toksyny ze skóry.
- Ziemię okrzemkową, również o działaniu detoksykującym, a dodatkowo łagodzącą ewentualne podrażnienia i wysypki.
Masę przelewamy do opakowania po pustym dezodorancie lub słoiczka i odstawiamy w chłodne miejsce do zastygnięcia. Po umyciu wystarczy posmarować skórę pod pachami takim naturalnym dezodorantem, aby cieszyć się świeżością przez cały dzień.
Inne sposoby na ograniczenie problemów z nieprzyjemnym zapachem ciała
Poza własnej roboty dezodorantem można jeszcze skorzystać z innych naturalnych środków, neutralizujących powstawanie brzydkich zapachów. Jeśli chodzi o środki do aplikowania na skórę polecić można szczególnie:
- Wyciąg z oczaru wirginijskiego, który jest naturalną substancją odkażającą, świetnie radzącą sobie z bakteriami rozkładającym pot. Oczar obniża poziom pH skóry do silnie kwaśnego, uniemożliwiając mikrobom rozwój. Można go aplikować nawet kilka razy dziennie na potliwe obszary skóry.
- Ocet jabłkowy również działa przeciwbakteryjnie i zakwaszająco i może być stosowany do przemywania skóry pod pachami. Po aplikacji, skórę należy dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem.
Ponadto, jeśli cała skóra wydaje się emanować nieprzyjemnym aromatem, warto przyjrzeć się bliżej diecie. Czosnek, cebula, kawa i alkohol powinny być na liście cenzurowanej, podczas gdy szpinak, jarmuż, natka pietruszki pomagają pozbyć się przykrego zapachu. Czasem opłaca się też przejść na oczyszczającą dietę połączoną z sauną, aby pozbyć się toksyn nagromadzonych w organizmie. Taki detoks może początkowo pogorszyć sytuację, ale po jego zakończeniu problem zwykle ulega znacznej redukcji.
Zobacz także:
Na tej diecie schudnie nawet największy leń! Rekord to -40 kg!
Mydło i pasta do zębów, których NIGDY nie używaj! (uszkadzają tarczycę i mogą wywołać depresje)
Stosuj te zioła każdego dnia, a przywrócą Ci zdrowie
Źródła:
http://www.top10homeremedies.com/diy-homemade/make-homemade-natural-deodorant-really-works.html
http://www.thankyourbody.com/homemade-deodorant/
http://www.foodmatters.com/article/9-ways-to-naturally-treat-body-odor
http://www.besthealthmag.ca/best-you/home-remedies/natural-home-remedies-body-odour/