Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania

[dropcap]C[/dropcap]zy wiesz, że jest jeden dzień tygodnia, który jest dużo lepszy od innych, jeśli chodzi o rozpoczęcie odchudzania? To prawda i potwierdza to kilka badań. Jest tak, że każdy, kto chce rozpocząć dietę podejmuję decyzję pod wpływem jakiegoś impulsu. Zazwyczaj chce zacząć ją od poniedziałku, zaraz po weekendzie, bo jak dowodzą badania, to właśnie w poniedziałek rano zawsze ważymy najwięcej. To doprowadza nas szaleństwa stąd decyzja o rozpoczęciu diety w ten dzień…ale to nie zawsze najlepszy czas

Odchudzanie nie jest łatwe, bo wymaga od nas żelaznej siły woli, bo np. trzeba zrezygnować z ulubionych potraw, przekąsek i napojów. Przede wszystkim należy ustalić datę. Warto zakreślić ją w kalendarzu, wielkim czerwonym kółkiem. Jeśli to zrobisz, zdążysz przygotować się odchudzania, kupić odpowiednie jedzenie i uporządkować szafki, aby w czasie ‚kryzysu” nie wyciągnąć z nich czegoś niedozwolonego na diecie.

OTO 4 NAJLEPSZE DNI NA ROZPOCZĘCIE ODCHUDZANIA

DZIEŃ PIERWSZY #1-Czwarty dzień cyklu miesiączkowego 

Zbliżający się okres powoduje, że mamy wahania nastroju, napady głodu i różne zachcianki. Przed okresem poziom progesteronu jest niski, a to przyczynia się do gromadzenia wody w organizmie. Jesteśmy cięższe, napuchnięte i mamy większą ochotę na tłuste i pełne węglowodanów (najczęściej tych złych) pokarmy. Cztery dni po…wrasta poziom estradiolu. Badania pokazują, że kiedy poziom estrogenu jest wysoki, apetyt się zmniejsza, „ubywa” wody, nasze nogi wracają do normalnych rozmiarów. Dlatego też, kilka dni po okresie to najlepszy czas by rozpocząć dietę.

DZIEŃ DRUGI # 2-Słoneczny dzień

Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Georgia pokazało, że długi, słoneczny i ciepły dzień, jest najlepszym przyjacielem każdego, kto chce schudnąć. Okazuje się, że w tym dniu, osoby jadły średnio o 200 kalorii mniej. W zimie, kiedy dzień jest krótki, kiedy szybko robi się ciemno osoby jedzą więcej, mniej się ruszają i mają mniejszą presję, aby dobrze wyglądać w stroju kąpielowy.

Zobacz też: Dieta na której siostry Krajewskie schudły w sumie 47 kg

DZIEŃ TRZECI  # 3-Piątek rano

Jak mówią najnowsze badania z Uniwersytetu Cornell, w piątek rano ważymy zawsze najmniej. To może być dobry czas na rozpoczęcie diety, bo mamy dodatkową motywację, aby w poniedziałek rano ważyć jeszcze mniej…Ponadto sobota i niedziela to dni, kiedy nie idziemy do szkoły, do pracy, mamy więcej czasu na przygotowanie właściwych posiłków, czas na sport i wysiłek fizyczny. Badania pokazały też, że Ci, którzy zaczynają w sobotę lub w niedzielę, mają największe szanse na stałą utratę wagi. Jedno z badań wykazało, że osoby, które rozpoczęły dietę w niedzielę, schudły średnio 3,6 kg w ciągu 3 tygodni, a 88% z nich utrzymało wagę.

DZIEŃ CZWARTY # 4-Dzień w którym idziemy na siłownię, albo kiedy jesteśmy zmęczone

Nowe badania opublikowanego na początku zeszłego roku w Journal of Consumer Research, mówią, że kiedy jesteśmy zmęczeni podejmujemy lepsze decyzje odnośnie naszego zdrowia i wybieramy produkty, które są zdrowsze.

Najgorszy dzień na rozpoczęcie diety?

Zdaniem wielu badaczy, najgorszym dniem na rozpoczęcie diety jest wtorek. Te osoby, najczęściej tracą zapał i chęć do diety już we czwartek i tak ponoszą porażkę.

Co jeszcze jest ważne?

Ważne jest jeszcze ustalenie celu i czasu jego realizacji. Jeśli masz do zgubienia 20 kg, a zaczynasz np. w maju, to nie mów sobie, że musisz je zgubić do wakacji. Daj sobie czas, ustaw realistyczną datę i indywidualne cele. To ma ogromny wpływ na sukces odchudzania. Dla mnie zawsze najlepszym dniem na rozpoczęcie odchudzania jest sobota. Aby przyspieszyć odchudzanie, musisz mieć odpowiednią dietę, na której bez głodzenia przy minimalnym wysiłku uda Ci się schudnąć. Możesz zastosować tę samą dietę co siostry Krajewskie, które w sumie schudły 47 kg. Dokładną rozpiskę z rozpisanym czarno na białym, co jeść znajdziesz na następnej stronie:

alchemia_odchudzania_1