Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta Venus
Jaki tłuszcz stosować na diecie?
Często zadajecie mi pytanie, jaki tłuszcz stosować będąc na diecie. Choć słowo „tłuszcz” i „odchudzanie” w jednym
Dobry rodzaj tłuszczu sprzyja zdrowiu i powinny go jeść osoby chore na niedoczynność tarczycy, Hashimoto, czy nadczynność tarczycy. Dobry tłuszcz przeciwdziała otyłości i chorobom cywilizacyjnym. Czy wiesz, że tam gdzie jadano np. olej kokosowy, była bardzo niska zapadalność na cukrzycę i choroby serca!
Tłuszcz jest też potrzebny do wielu przemian zachodzących w organizmie. Co więcej, niektóre witaminy są rozpuszczalne jedynie w tłuszczach (witamina A, D, E, K). Jeśli nie spożywamy ich w połączeniu ze zdrowym olejem, nie będą one przez nasz organizm wchłaniane, co może doprowadzić do niekorzystnych dla zdrowia niedoborów i chorób.
Zdrowe tłuszcze wspomagają prace układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi, sprawdzają się w profilaktyce miażdżycy. Gdzie szukać dobrych tłuszczów, które na diecie odchudzającej są nawet konieczne?
Oto 4 rodzaje tłuszczu, które powinnaś jeść w czasie diety odchudzającej
1.Olej kokosowy
Olej kokosowy jest prawdziwym odkryciem ostatnich lat – coraz więcej osób sięga po niego dla zdrowia, dla urody i na diecie odchudzającej. Choć jest to tłuszcz, działa on w naszym organizmie zupełnie inaczej niż pozostałe tłuszcze, które magazynowane są w tkankach. Tłuszcz w oleju kokosowym występuje w postaci trójglicerydów średniołańcuchowych. W naszym organizmie są one szybko metabolizowane i zamieniane na energię, a nie magazynowane w komórkach tłuszczowych.
Co więcej, olej kokosowy stymuluje metabolizm, dzięki czemu pracuje on sprawniej i wydajniej, co sprawia, że kalorie spalane są dużo szybciej. Olej kokosowy nie tylko nie powoduje więc tycia, ale też sprzyja chudnięciu.
Olej kokosowy warto dodawać do posiłków na diecie odchudzającej nawet codziennie. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że od razu po jedzeniu wzrasta tempo metabolizmu, dzięki czemu możemy jeść i chudnąć.
Zobacz też: Jak olej kokosowy pomaga schudnąć i utrzymać wagę?
Aby olej kokosowy faktycznie pomógł naszemu zdrowiu i diecie, warto zadbać o to, by był dobrej jakości. Najlepszy jest olej kokosowy nierafinowany, który wyglądem i konsystencją przypomina białe masło. Można go dodawać do smażenia, sałatek, a nawet używać jako zamiennik masła do kanapek. Olej kokosowy jest bardzo smaczny, delikatny, z delikatnie wyczuwalną kokosową nutą. Ma nie tylko właściwości zdrowotne, ale też bardzo poprawia smak codziennych potraw, nadając im nieco egzotyczny, słoneczny smak.
Zobacz też: 5 powodów, dlaczego warto używać oleju kokosowego zamiast pasty do zębów?
2. Olej lniany
Doskonały na diecie odchudzającej jest olej lniany, nadal bardzo mało popularny i przegrywający w starciu z innymi olejami, stosowanymi w kuchni na co dzień. Olej lniany sprzyja odchudzaniu na wiele sposobów. Przede wszystkim zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają cholesterol i ciśnienie krwi oraz mobilizują metabolizm do bardziej intensywnej pracy. Cennym składnikiem oleju lnianego jest też kwas alla-linolenowy, który w naszym organizmie przekształcany jest do kwasu o nazwie DHA. Kwas ten warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co jest szczególnie ważne podczas odchudzania. Niedobór DHA może powodować nerwowość, rozdrażnienie, stany napięcia nerwowego – a co za tym idzie, może pojawić się zniechęcenie do odchudzania i chęć sięgnięcia po coś kalorycznego i kompletnie niewskazanego podczas odchudzania.
Olej lniany poprawia też odporność organizmu, która podczas odchudzania bardzo często jest obniżona – redukujemy bowiem z codziennej diety nie tylko niezdrowe i kaloryczne produkty, ale też wiele cennych składników. Olej lniany na diecie odchudzającej warto spożywać w ilości co najmniej jednej łyżki dziennie. Niektórzy po prostu go piją, jeśli jednak przełknięcie łyżeczki oleju jest ponad siły osoby odchudzającej się, może dodawać go do sałatek czy innych potraw. Najważniejsze, by był on spożywany na zimno – nie można stosować go do smażenia, gdyż traci wtedy swoje cenne właściwości.
3. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek ma właściwości termogenne, czyli zwiększa tempo przemian metabolicznych w organizmie, a kwasy tłuszczowe w niej zawarte natychmiast trafiają do przemian metabolicznych i nie odkładają się w komórkach tłuszczowych. Wręcz przeciwnie – mobilizują organizm do zwiększonego pobierania tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej. Osoby, które na diecie odchudzającej stosują oliwę z oliwek nie tylko chudną szybciej, ale też wyraźnie spada im obwód talii, co oznacza, że spalana jest tkanka tłuszczowa nagromadzona na brzuchu i biodrach.
4. Ryby morskie
Ryby morskie, takie jak łosoś, pstrąg czy tuńczyk są bardzo bogate w tłuszcz, jest on jednak wartościowy dla naszego organizmu, dlatego nie należy rezygnować z niego podczas diety odchudzającej. Zawierają, między innymi, kwasy Omega-3 oraz witaminę D, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Wpływają również na wzrost termogenezy wewnątrz organizmu, a co za tym idzie – przyspieszenie tempa przemian metabolicznych. Ryby morskie na diecie pozwolą więc nie tylko na dostarczenie wielu cennych składników odżywczych, ale też realnie wspomogą odchudzanie i spalanie tłuszczu znajdującego się w tkance tłuszczowej.
Pamiętaj, że z dobrymi tłuszczami też nie można przesadzać!
Choć na diecie odchudzającej trzeba jeść dobre tłuszcze, to należy pamiętać, że także z nimi nie można przesadzać. Tylko wtedy olej, oliwa czy kwasy tłuszczowe zostaną w pełni wykorzystane przez organizm do bieżących przemian metabolicznych.
Zobacz też:
Plan diety, który przyspiesza odchudzanie nawet 0 200%
Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie i odkwaszanie organizmu?
Gryczane pyszności, bezglutenowe przepisy na wypieki, które pokochasz