Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Czy zmagasz się z obrzękami, które nasilają się szczególnie w trakcie upałów? Twoje nogi powiększają się o dwa rozmiary, a Twój brzuch zamienia się w balon napełniony wodą, mimo że nie zjadłaś nic, co mogłoby powodować wzdęcia. Nie tylko masz wrażenie, że nagle, w ciągu jednego dnia, przytyłaś sporo kilogramów. Czasem podczas chodzenia towarzyszy Ci dziwny rodzaj bólu – coś ciągnie Cię w stawach i utrudnia swobodne poruszanie.
Biegasz po lekarzach, szukając przyczyny takiego stanu, a każdy wynik badań sugeruje, że jesteś w pełni zdrowa. Tarczyca funkcjonuje prawidłowo, nie masz problemów z nerkami, ani nie cierpisz na niewydolność krążenia. Lekarze ignorują Twój problem, twierdząc, że „latem wszyscy puchną”, a jedyną ich receptą jest przepisanie Ci leków moczopędnych. Oczywiście, diuretyki pozwolą Ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, ale przy okazji pozbawią Cię również ważnych mikroelementów. Lekarze nie wspominają, że stosowanie takich leków ma niekorzystny wpływ na inne narządy i że tę dolegliwość można załagodzić znacznie mniej inwazyjnymi metodami.
NADMIAR WODY W ORGANIZMIE A PROBLEMY Z UKŁADEM LIMFATYCZNYM
Nadal nie wiesz, co Ci dolega i skąd się bierze u Ciebie nadmiar wody w organizmie? Bardzo możliwe, że źródłem Twojego problemu jest zły przepływ limfy. Otóż układ limfatyczny pełni bardzo ważną funkcję – chroni nas przed infekcjami i stanami zapalnymi oraz odprowadza i transportuje z płynem limfatycznym różne substancje, które zostały dostarczone przez nasze komórki. Pomaga nam w pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń, a co więcej odprowadza toksyny z komórek tłuszczowych, dzięki czemu zapobiega nadwadze i powstawaniu cellulitu.
Jeśli Twój układ limfatyczny nie działa prawidłowo, w Twoim organizmie gromadzą się toksyny, a to przyczynia się do zastojów wody w Twoim ciele. Najsilniejsze reakcje występują często podczas upałów, gdyż sprawne funkcjonowanie limfy dodatkowo utrudnia wysoka temperatura.
Układ limfatyczny posiada znacznie więcej naczyń niż układ krwionośny. Na jego pracę wpływają nasze mięśnie, gdyż w przeciwieństwie do układu krwionośnego nie ma on naturalnej pompy, takiej jak serce. Dlatego też, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i zażywasz mało ruchu, jeszcze bardziej pogarszasz swój stan zdrowia.
Dlaczego lekarze ignorują tak ważną część Twojego organizmu? Otóż w przychodniach i klinikach nie znajdziesz specjalistów, którzy zajmują się dolegliwościami związanymi z układem limfatycznym. Niestety, medycyna tradycyjna bardzo zaniedbuje ten poważny problem, a przecież może on przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób – również nowotworów!
Ratunkiem jest prowadzenie zdrowego trybu życia – z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Prawdopodobnie już wiesz, że przy rozregulowanej gospodarce wodnej, należy tym bardziej pić dużą ilość wody, aby pozbyć się nadmiaru płynów (poleca się także picie wody strukturalnej, czyli wody z roztopionego lodu, która jest łatwiej absorbowana). A co należy jeść? Czego się wystrzegać? Co jeszcze, oprócz diety, pozwoli Ci na skuteczne oczyszczanie układu limfatycznego?
Poniżej przedstawiam Ci wszystkie wskazówki.
10 PRODUKTÓW NA OCZYSZCZANIE UKŁADU LIMFATYCZNEGO
AWOKADO
Jest to jeden z najbardziej kalorycznych i najtłustszych owoców, a jednak wprowadzając go do diety, nie zyskamy dodatkowych kilogramów. Zdrowe kwasy tłuszczowe zawarte w awokado chronią nasze serce, kwas oleinowy obniża poziom złego cholesterolu, a potas, którego jest więcej niż w bananach, reguluje ciśnienie krwi i działa korzystnie na układ nerwowy. Ponadto spożywanie awokado przyspiesza metabolizm, wpływając na rozkład i przekształcanie białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Owoc ten jest także bogatym źródłem glutationu, który pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu, wspomaga usuwanie związków azotowych, jak również neutralizuje pestycydy. Korzystne dla naszego układu limfatycznego są również pestki awokado, które usprawniają przepływ limfy i wspomagają proces lipolizy, polegający na rozbijaniu cząsteczek tłuszczu (pestki można wysuszyć i ścierać ich niewielką ilość do sałatek).
BURAKI
Nie od dziś wiadomo, że buraki to najlepsze warzywa dla naszego układu krwionośnego. Ze względu na sporą zawartość żelaza, często poleca się je osobom cierpiącym na anemię lub białaczkę. Buraki posiadają bardzo silne przeciwutleniacze, które czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Co więcej, regulują ciśnienie krwi oraz obniżają poziom złego cholesterolu. Warzywa te mają silne działanie oczyszczające. Pomagają pozbyć się z organizmu metali ciężkich i drobnoustrojów, przez co również oczyszczają układ limfatyczny i krwionośny.
CYTRYNA
Picie wody z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny to podstawa skutecznego detoksu limfy. Cytryna zawiera nie tylko sporo witaminy C, ale również rutynę, która zapobiega jej utracie oraz ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Poza tym pobudza procesy trawienne i działa oczyszczająco na nasz organizm – nie przez przypadek jest polecana jako niezawodny składnik wielu diet odchudzających. Ponadto cytryna odkwasza krew – wszystko dzięki kwasom: cytrynowemu i askorbinowemu. Tym samym przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
ORZECHY
Podobnie jak awokado, są wysokokaloryczne, ale mają korzystny wpływ na nasz organizm. Są przede wszystkim źródłem zdrowych tłuszczy, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL, regulują przemianę materii oraz ograniczają odkładanie się tkanki tłuszczowej. Poza tym orzechy wzmacniają naczynia i pomagają w lepszej absorpcji witamin i minerałów rozpuszczalnych w tłuszczach. Co więcej, wspomagają usuwanie toksyn. Wśród orzechów, które warto wprowadzić do diety należy wymienić: orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, migdały, pistacje, orzechy brazylijskie i pekan. Warto również jeść orzeszki ziemne, o których potocznie mówi się, że są orzechami, choć tak naprawdę zaliczają się one do grupy roślin strączkowych.
OSTRE I KORZENNE PRZYPRAWY
Przyprawy takie jak imbir, cynamon, kardamon, pieprz cayenne, chili czy kurkuma mają pozytywny wpływ na układ krążenia oraz działają antybakteryjnie i antywirusowo. Poza tym są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które poprawiają pracę mózgu, podkręcają metabolizm, usuwają toksyny, a co za tym idzie – usprawniają również przepływ limfy. W diecie oczyszczającej układ limfatyczny poleca się również czosnek, który ma podobne właściwości. Jeżeli Twój układ pokarmowy działa prawidłowo i nie masz żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o spożywanie pikantnych potraw, to możesz śmiało je wprowadzić do diety.
SIEMIĘ LNIANE
Niesie sporo korzyści dla naszego układu pokarmowego. Działa osłaniająco na żołądek i jelita, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia stan skóry, włosów i paznokci, a poza tym jest polecane w dietach odchudzających i oczyszczających. Dzięki sporej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, siemię lniane zapobiega stanom zapalnym w organizmie oraz wzmacnia jego odporność. Równocześnie, warto stosować w swojej diecie olej lniany, który ma doskonały wpływ na układ krwionośny. Reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, jak również wspomaga rozszerzanie naczyń wieńcowych.
Do nasion równie polecanych na problemy z układem limfatycznym zalicza się również nasiona chia, słonecznik, pestki dyni oraz nasiona konopi siewnej.
WODOROSTY I ALGI
Nie tylko są skuteczne w detoksie organizmu. Dostarczają również wielu składników odżywczych – dużą ilość żelaza, kwasów omega 3, witaminy A, białka, magnezu, witamin z grupy B, jodu i chlorofilu. Możesz je spożywać, dodając jedną łyżeczkę wodorostów lub alg do zdrowych koktajli owocowych i warzywnych, jak również pomieszać je z pozostałymi składnikami sałatek. W tej grupie, na liście zdrowych produktów wspierających limfę, można wymienić spirulinę, chlorellę, rodymenię palczastą, wakame, kelp i nori.
ZIELONE WARZYWA
Chlorofil, czyli związek chemiczny obecny w roślinach i algach, jest odpowiedzialny za wychwytywanie światła i przekazywanie energii w procesie fotosyntezy. To właśnie jemu rośliny zawdzięczają swoją zieloną barwę. Chlorofil ma właściwości oczyszczające, co ma korzystne działanie na krew, w tym również na układ limfatyczny. Jeśli chcesz pozbyć się toksyn z organizmu, koniecznie włącz do swojej diety taką zieleninę jak jarmuż, szpinak, kolendra, natka pietruszki czy rukola. Mnóstwo korzyści przyniesie Ci również spożywanie takich warzyw jak m.in. brokuły, które są bogatym źródłem sulforafanu – związku chemicznego, który wpływa na usuwanie z ciała toksyn, pochodzących z jedzenia, wody i powietrza.
ZIOŁA
Jednym z najskuteczniejszych ziół, które działają oczyszczająco na układ limfatyczny jest przytulia. Wśród jej właściwości wymienia się m.in. rozpuszczanie zatorów, zmniejszanie obrzęków i stanów zapalnych węzłów chłonnych, usuwanie nadmiaru śluzu z organizmu, oczyszczanie dróg oddechowych, oczyszczanie i wzmacnianie układu krążenia. Oprócz przytulii, poleca się również picie naparów z jeżówki (echinacea), rumianku, koniczyny, korzenia mniszka lekarskiego, pietruszki, czystka, traganka, kolendry, szkarłatki czy pokrzywy. W naturalnej medycynie ajuwerdyjskiej na tę dolegliwość poleca się również prusznik amerykański.
ŻURAWINA
Żurawina to owoc o dużej zawartości błonnika, witamin B1, B2, B3, C i E, jak również minerałów takich jak potas, fosfor, wapń, sód, magnez, żelazo i jod. Co więcej, jest ona bogata w poliantocyjanidy, należące do grupy silnych antyoksydantów o działaniu bakteriobójczym i oczyszczającym drogi moczowe. To właśnie dlatego często się podkreśla, że żurawina zmniejsza infekcje dróg moczowych, pozbywając się bakterii E coli, które są przyczyną stanów zapalnych. Inne zalety żurawiny to m.in. przeciwdziałanie chorobom dziąseł i próchnicy oraz usprawnianie pracy układu krwionośnego. Otóż owoc ten rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu miażdżycy i zakrzepów. Ze względu na właściwości detoksykujące i moczopędne, poleca się go również w usprawnianiu pracy układu limfatycznego. Warto jednak pamiętać, żeby przy zakupie wybierać tylko świeżą żurawinę, albo czysty sok żurawinowy. W przypadku suszonych owoców, należy wybierać tylko te nieprzetworzone, bez dodatku cukru.
Na układ limfatyczny działają równie korzystnie inne owoce jagodowe, takie jak maliny, truskawki, jeżyny, jagody czy poziomki.
PRODUKTY, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ
Żywność, która nie działa korzystnie na układ limfatyczny to: mięso, nabiał, soja, zboża glutenowe. Należy również unikać przetworzonych produktów, cukru, jak i ograniczyć spożywanie soli i picie alkoholu.
INNE METODY NA USPRAWNIENIE PRZEPŁYWU LIMFY
- aktywność fizyczna – szczególnie polecane są ćwiczenia, takie jak skoki w górę i w dół, które odblokowują zatrzymaną limfę, np. skoki na skakance lub trampolinie. Doskonałym pomysłem będzie również joga.
- drenaż limfatyczny – w tym celu należy udać się do specjalisty, który będzie wiedział, w jaki sposób wykonać skuteczny i oczyszczający masaż. Dla najlepszych rezultatów poleca się wykonanie 10 regularnych zabiegów (w kilkudniowych odstępach).
- picie dużej ilości wody – wbrew pozorom picie sporej ilości wody pozwala nam na pozbycie się nadmiaru wody w organizmie.
- domowy masaż suchą szczotką – opuchnięte nogi należy masować specjalną szczotką z naturalnego włosia (tą samą, którą poleca się stosować przy walce z cellulitem) w kierunku serca, czyli w tym samym kierunku, w którym płynie limfa. Jeżeli woda zbiera Ci się również w okolicach brzucha, masuj go szczotką kolistymi ruchami.
- prysznice zimną i ciepłą wodą – spryskiwanie ciała naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, usprawnia krążenie, przez co działa również korzystnie na limfę.
- odpowiednia higiena ciała – zrezygnuj z toksycznych kosmetyków i kupuj te, które mają w sobie jak najwięcej naturalnych składników. Stosuj balsamy, peelingi i inne ekologiczne środki do pielęgnacji – pamiętaj, że toksyny wchłania się również przez skórę, dlatego ważne jest oczyszczanie od zewnątrz.
- unikanie obcisłych ubrań, np. ciasnej bielizny lub skarpetek, które mogą hamować odpływ limfy
- głębokie oddychanie – ten sposób stymuluje limfę, zapobiega nagromadzeniu się toksyn oraz dostarcza tlenu komórkom