Pan majeranek i jego właściwości dla zdrowia

Ziele na wskroś polskie. Wymagany przy żurach, barszczach, pieczonej kaczce czy gęsi. Lubi towarzystwo białych ryb i jagnięciny. Dobrze mu także z truskawką.

Jak działa majeranek?

Zielony, o delikatnych, pnących się łodygach i niewielkich okrągłych listkach – najlepszy przyjaciel kobiety. Pan pyszny Majeranek – osobisty ulubieniec, obowiązkowy MUST HAVE każdego domu. Wysłucha, rozluźni, obejmie serdecznym ramieniem i wzmocni. Jest bardzo interesujący i przystojny, zarówno soute jaki i w towarzystwie. Najlepszy, świeży, prosto z doniczki  – o wiele bardziej aromatyczny niż suszony.  Raz zapoznany majeranekzostanie na długo.

ico-tickRozjaśni cerę z przebarwień, ostudzi nerwy i usunie nadmiar wody z organizmu. Zawiera witaminę C, sole mineralne, karoten, kwasy organiczne – poprawiające jakość cery, rutynę, gorycze czy flawonoidy. Jest boski, uwodzicielski i pyszny. W smaku aromatyczny, gorzki, ale też lekko słodki. Delikatnie sosnowy i ostry, w działaniu chłodny aż do ciepłego – skutecznie przeciwdziała stanom zapalnym, bakteriom, wirusom, a nawet grzybom.

ico-tickRozluźnia i oczyszcza wątrobę, górne drogi oddechowe i układ moczowy. Ma wspaniałe działanie oczyszczające i relaksujące na zmęczone oczy.  Wystarczy zaparzyć świeże liście i położyć okłady na oczy – szczególnie po długiej pracy przy komputerze, na oczy z tendencją do ropienia czy przy kłopotach z alergiami. Taki napar można również stosować przy bólach głowy czy kłopotach z piaskiem w nerkach.
ico-tickLekko gorzki majeranek poprawia trawienie, zwiększając wydzielanie soków trawiennych i rozluźniając skurcze żołądka lub jelit.

ico-tickTen pan oswobadza zastoje, wspomaga krążenie krwi i łagodzi napięcia, a w dodatku pysznie smakuje z syropem figowym, jabłkami czy w formie herbatki.

Można też zrobić oliwę majerankową do wykorzystania w kuchni, zamiast kremu na noc czy do  masowania ciała. Wystarczy zalać solidną garść świeżego majeranku dobrą oliwą, zostawić na 7 dni i beztrosko korzystać z jego dobroczynnej siły. Artykuł pochodzi ze strony BA ZIÓŁKA

Zobacz też poniższy artykuł:

7 SUPER PRZYPRAW, KTÓRE CHRONIĄ TWOJE CIAŁO (PLUS MOJA MIESZANKA ZDROWIA)