Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Jeśli czytasz moje artykuły to wiesz, że na pierwszym miejscy stawiam naturalne przyprawy. Jedną z nich jest kurkuma, która jest silnym i wspaniałym lekiem na wiele dolegliwości. Jednym z nich jest zapobieganie nowotworom, gdyż dowiedziono, że kurkuma ma działanie przeciwrakowe.

Badania laboratoryjne wskazują, że kurkumina (główny składnik kurkumy) jest zdolna do identyfikacji komórek rakowych i wywoływanie ich autodestrukcji poprzez proces apoptozy (tzw. programowanej śmierci komórki).

Ponadto, związki chemiczne zawarte w kurkumie blokują powstawania alfatoksyn oraz nitrozaminy – dwóch silnie rakotwórczych substancji. Do tej pory udało się stwierdzić skuteczność kurkum w prewencji i zwalczaniu nowotworów głowy i szyi, a także prostaty, piersi, skóry i jelita, jak również dziecięcej białaczki.

Co jeszcze warto wiedzieć: Poznaj niezwykłe właściwości kurkumy (na co jeszcze działa i jak ją stosować)

Postanowiłam połączyć kurkumę z kefirem wodnym

 kefir wodnyKefir wodny jest dla mnie niesamowitym odkryciem. Jest bardzo smaczny i bardzo zdrowy. Warto zaznaczyć, że nie zawiera on mleka.

Kefir wodny jest też czymś innym niż kombucza, pomimo tego, że jego spożywanie przynosi podobne, pozytywne efekty dla naszego organizmu. Warto zwrócić uwagę, że proces powstawania kefiru i kiszonej kapusty jest całkiem inny. Kefir nie potrzebuje kofeiny zawartej w czarnej herbacie, no i cały proces przygotowania kefiru nie trwa aż 30 dni.

Jak przygotować kefir wodny 

kryształki lub nasionka kefiru wodnego
przegotowana i schłodzona do temperatury pokojowej woda
1 łyżka trzcinowego, nierafinowanego cukru.

Wodny kefir powstaje na bazie zdrowych bakterii oraz drożdży.

Warto przypomnieć, że proces fermentacji znamy od tysięcy lat. Kiedyś był on używany do tego, aby przedłużyć życie różnych produktów. Było to szczególnie ważne, ze względu na ograniczone ilości jedzenia oraz brak możliwości przechowywania go w lodówkach, chłodniach i magazynach tak jak w dzisiejszych czasach. Podczas tego procesu wydzielają się takie pożyteczne enzymy jak witaminy z rodziny B, minerały, kwas omega 3, antyoksydanty i różne szczepy probiotyków.

 kefir wodnyProces fermentacji ma naprawdę wiele zalet. Jednak najważniejszą z nich jest to, że podczas procesu fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, który pomaga nam zadbać o kondycję naszych jelit oraz wzmocnić naszą odporność.

Spożywanie sfermentowanego pożywienia to świetny sposób na to, że spożywamy odpowiednią ilość jedzenia zawierającego probiotyki oraz odpowiednią wartość odżywczą.

Zwyczajny sfermentowany kefir wodny jest dobry, ale według mnie to nadal za mało. Musisz poznać metodę, która pozwala na więcej. Jeżeli do drugiej fermentacji dodamy m.in. takie składniki jak kurkumę, wtedy oprócz probiotyków, będziemy mogli również cieszyć się wysoką zawartością fitoskładników w naszym kefirze.

Dlaczego warto dodawać kurkumę do wodnego kefiru?

Dodanie potężnego zioła jakim jest kurkuma do drugiej fermentacji, sprawia, że kefir wodny jest jeszcze bardziej witalny i wartościowy.

Świat zdrowego odżywiania stosunkowo niedawno zrozumiał jak ważnym ziołem jest kurkuma. Ma ona szereg zastosowań, pomaga na ból, stany zapalne, depresję, raka, zapalenie jelit, cukrzycę, pomoże również w naturalny sposób wybielić Twoje zęby.

To może Cię zainteresować: Kurkuma, silnie działający naturalny lek, który działa nawet na raka?

Używając kurkumy musisz wiedzieć o 3 bardzo ważnych rzeczach:

  1. Aby kurkumina – ważny składnik kurkumy, mógł zacząć na nas działać potrzebuje tłuszczów nasycony. Dlatego dobrze wymieszać ją np. z olejem kokosowym.
  2. Zawsze warto połączyć kurkumę z czarnym pieprzem, ponieważ piperyna zawarta w nim, wzmocni działanie kurkuminy.
  3. Jeżeli dotąd interesowałaś się kurkumą, to być może wiesz o tych dwóch ważnych kwestiach. Jednak prawie nikt nie zna trzeciej, która jest prawdziwą TAJEMNICĄ kurkumy. Należy jeść ją SFERMENTOWANĄ!

Dlatego tak świetnym pomysłem jest wymieszanie kurkumy z sfermentowanym kefirem wodnym oraz przeprowadzenie drugiej fermentacji.

Dzięki temu w ogromnym stopniu zwiększa się biodostępność odpowiednich składników. Podczas procesu fermentacji kurkumina zamienia się w trochę inne metabolity, które są bardzo łatwo wchłaniane przez organizm. Warto wiedzieć, że sfermentowana żywność wspiera również trawienie.

zakwaszenie organizmu

Jak przygotować kefir wodny z kurkumą?

 kefir wodnyPotrzebujesz:

  • 1 litrowy słoik
  • przegotowana i ostudzona, niechlorowana woda (źródlana)
  • ¼ szklanki cukru trzcinowego (nierafinowanego), nie przejmuj się tym cukrem, ponieważ bakterie zużyją go do fermentacji, więc ostateczna zawartość cukru będzie bardzo niska
  • 2 łyżki do ¼ szklanki ziaren lub nasion wodnego kefiru

Do drugiej fermentacji

  • 1 łyżka startego, świeżego korzenia kurkumy
  • świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy lub świeżo pokrojona pomarańcza
  • 1 mały, pocięty korzeń imbiru (około 10 cm)
  • szczypta czarnego świeżo mielonego pieprzu

Wykonanie

1 fermentacja

  1. Wsyp ¼ szklanki cukru do 1 litrowego słoika, rozpuść go w niewielkiej ilości ciepłej wody.
  2. Po rozpuszczeniu cukru wypełnij słoik chłodną przegotowaną wodą, zostawiając około 5 cm miejsca, aby zmieściły się jeszcze pozostałe składniki.
  3. Upewnij się, że woda ma temperaturę pokojową, a następnie dodaj do wody ziarenka lub kryształki wodnego kefiru.
  4. Zakręć wieczko, ale nie zbyt mocno. Zamiast wieczka możesz użyć filtra do kawy przymocowanego do słoika za pomocą np. gumki recepturki. Jednak nie ma problemu, aby po prostu użyć lekko zakręconego wieczka od słoika.
  5. Odstaw słoik na 24- 48 godzin, tak aby mógł zajść proces fermentacji. Staraj się nie zostawiać słoika na dłużej, ponieważ może to doprowadzić do zagłodzenia bakterii.
  6. Jeżeli korzystać z wieczka od słoika, pamiętaj aby codziennie lekko wstrząsnąć słoikiem.
  7. Kiedy wodny kefir jest gotowy, odcedź go przez sitko do czystego słoika. W przypadku gdy korzystałaś z ziarenek odstaw je na bok do ponownego wykorzystania.
  8. Udało Ci się zakończyć pierwszy etap! Teraz czas na drugi. W ramach niego powtórz czynności z pierwszego etapu, ale dodaj trochę nowych ziarenek z drugiego.

Zobacz także: 25 przepisów, które pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy!

2 fermentacja

  1. Do sfermentowanego kefiru wodnego (z pierwszej fermentacji) dodaj startą kurkumę, sok pomarańczowy (lub kawałki owoców), imbir i czarny pieprz.
  2. Przykryj ponownie i odstaw na kolejne 24 do 48 godzin.
  3. Jeżeli chcesz możesz odcedzić kryształki kefiru wodnego, ale nie musisz. Wybierz co  bardziej Ci pasuje.
  4. Wstaw do lodówki i używaj codziennie.

Jak pić kurkumowy kefir wodny?

Pamiętaj, że kurkumowy kefir wodny, to produkt fermentowany, jak zwykły mleczny kefir, ale bez udziału mleka. Mogą go stosować dzieci. Jeśli pijesz go regularnie, to śmiało możesz wypić szklankę dziennie.

Jeśli jednak zaczynasz dopiero od picia kefiru wodnego, to najlepiej zacząć od 2-3 łyżek. Większa ilość może spowodować biegunkę. Dlatego zacznij od małej ilości i stopniowo dodawaj większe porcje.

Zobacz też: