Zastanawiałam się jak go opisać i jedyne co przychodzi mi do głowy to słodziutkie, przyjemnie pachnące i cudownie lejące się jak miodek, czarne złoto. Dosłownie. Nie dość, że zawiera kopalnię minerałów i substancji odżywczych to jeszcze jest bardzo zdrowy i można go jeść będąc na diecie i to zarówno na Alchemii Odchudzania jak i diecie proteinowej, którą proponuję.

Choć znany jest od tysięcy lat, to jednak w kuchni, szczególnie polskiej stosuje się go od bardzo niedawna. Znają go na pewno alergicy, bo to jedyny produkt, który zastępuję im cukier i kakao.
Słodka melasa z chleba świętojańskiego inaczej karob, to świetna alternatywa dla niezdrowych sztucznych słodzików w tym sacharyny i aspartamu. Choć jest słodki nie zawiera cukru ani glukozy. Nie ma też kofeiny. W przeciwieństwie do cukru karob to prawdziwa kopalnia minerałów, już 2 łyżeczki zaspokajają dziennie zapotrzebowanie na:
-mangan w 18%
-miedź w 14%
-żelazo w 13.2%
-wapń w 11,7%
-potas w 9,7%
-magnez w 7,3%
-witaminę B6 w 5%
-selen w 3,4%

Oprócz tego zawiera cenne dla naszego zdrowia witaminy min. A, B2, B3 oraz witaminę D.
Minerały i cenne składniki odżywcze zawarte w melasie z chleba świętojańskiego, powodują, że działa on jak lekarstwo na bardzo wiele dolegliwości.

Duża zawartość wapnia sprawia, że karob powinny spożywać osoby w każdym wieku. Dzieci i młodzież, aby mieć mocne i zdrowe zęby i kości, a dorośli, szczególnie kobiety, aby zapobiec osteoporozie. Wapń wiąże i usuwa toksyny z okrężnicy, co zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Pomaga też w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Oprócz tego karob poprawia trawienie i można go stosować przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych w tym przy refluksie.
Ponieważ nie alergizuje może być pomocny w leczeniu alergii pokarmowych i astmy wywołanej alergią, również u dzieci. Nie zawiera kofeiny, dlatego może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi. Spora zawartość żelaza, pomaga w walce z anemią.

Substancje czynne zawarte w melasie mają właściwości wykrztuśne, dlatego mogą być pomocne w leczeniu kaszlu i grypy. Ułatwiają odksztuszenie wydzieliny z płuc, dlatego polecany jest również palaczom, którzy rzucają palenie.
Bardzo zależy mi na tym, aby zdrowo odżywiać moją rodzinę, dlatego po odkryciu melasy, od razu postanowiłam ja wypróbować w kuchni. Zaczęłam od sprawdzenia jednego ze zdrowych przepisów na ciastka. Trochę z niedowierzaniem i małymi wątpliwościami, że coś z tego wyjdzie, postanowiłam dodać karob do innych zdrowych składników z nadzieją, że wyjedzie pyszne ciacho.

No i się udało:)

Szczerze mówią jestem bardzo zadowolona bo nie dość, że wyszły super zdrowe ciastka to jeszcze bardzo smaczne. Są proste w wykonaniu, nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych, aby je zrobić. Pachną karmelem i kokosami, są chrupiące z zewnątrz i cudownie miękkie w środku.



Przepis na słodkie ciasteczka marchewkowo-migdałowe

Składniki na 30 ciasteczek

1 szklanka płatków owsianych
1 szklanka zmielonych płatków owsianych (nie muszą być zmielone na makę)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka startej na cienkich oczkach marchewki
1/2 szklanki migdałów w płatkach
1/2 łyżeczki soli
4 łyżki karobu
1 łyżeczka startego na tarce cienkich oczkach imbiru
4 łyżki oleju kokosowego

Wykonanie:

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni. Naszykować blachę włożoną papierem do pieczenia.
Wszystkie składniki wymieszać w misce na gładką masę. Formować kulki i przyciskać je palcami, aby powstał placek.
Masa jest bardzo plastyczna i można z niej formować dowolne kształty.
Dzieciom zrobiłam ciasteczka w kształcie misiaków. Było mnóstwo radości i śmiechu:)
Piec około 12-15 minut w zależności od wielkości ciasteczek. Im większe tym powinny się piec nieco dłużej.

Takie ciastka to idealna przekąska na 2 śniadanie lub podwieczorek, szczególnie dla osób będących na diecie. Można je przechowywać nawet 2 tygodnie w szczelnie zamkniętym pojemniku, choć po kilku dniach nie są już takie chrupiące.