Sok, dżem i nalewka z rokitnika-super multiwitaminy!

Rokitnik to rodzaj ozdobnego krzewu. Rośnie zazwyczaj dziko i choć ma piękne żywo pomarańczowe owoce rzadko na niego zwracamy uwagę. Ma śliczny żółto-pomarańczowy kolor i delikatnie cytrynkowy smak.

Jest idealnym i kompletnym źródłem ważnych przeciwutleniaczy jak: witaminy A i beta karotenu, witaminy C i E. To szczególnie ważne u osób które chorują na niedoczynność tarczycy. Jest bardzo łatwy do przetworzenia a właściwości. Najlepiej spożywać go na surowo w postaci soku lub jako olej. Równie pysznie smakuje w dżemach i nalewkach.  Najlepiej zbierać owoce od końca września do pierwszych przymrozków. Owoce należy odciąć nożyczkami tuż przy gałązce, aby nie uszkodzić krzewu. Rokitnik jest u nas pod ochroną:)

Zobacz też: Sok z rokitnika, idealny drink dla Hahimotek, przy niedoczynności tarczycy, RZS

Oto jak można zrobić sok, dżem, nalewkę i olej z rokitnika

1. Dżem z rokitnika

dżem z rokitnika przepis             (zdjęcie i przepis)

SKŁADNIKI                                  

1 kg przebranych owoców rokitnika
0,5 litra wody
3 szklanki ciemnego cukru (1 szklanka 250g)

WYKONANIE
Owoce przebrać, włożyć do garnka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze około 20 minut. Po tym czasie na gazę wylać owoce i odcisnąć sok od miąższu.
Miąższ już się nie przyda a dalej będziemy „pracować” na soku z rokitnika.

Do garnka wlać sok i dodać cukier. Gotować na bardzo małym ogniu, a co kilka minut należy zamieszać sok z cukrem, aby całość się nie przypaliła. Gotować aż sok zacznie gęstnieć.
Następnie przełożyć do słoiczków i zapasteryzować.

, wsypać do pojemnika, zmiksować(delikatnie i krótko) i przetrzeć przez sito. Przecier doprowadzić do wrzenia razem z dodanym do smaku cukrem i przelać do słoików. Zamknąć i pasteryzować ok. 20 minut w temperaturze ok. 80 st C

2. Sok z rokitnika

SKŁADNIKI

o,5 kg owoców

WYKONANIE

Owoce rokitnika przebrać, aby nie było gałązek, liści. Następnie umyć je delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym i wsypać do sokowirówki. Powstanie gęsty, świeży sok z rokitnika. Należy go przelać do szklanego słoika i przechowywać w lodówce. 

3. Nalewka rokitnikowa 

SKŁADNIKI

2 kg owoców
2,5 l spirytusu (to mocna nalewka, jeśli chcesz nieco słabszą można 2 litry wódki i 0,5 litra spirytusu)
2 kg cukru
duży 5 litrowy słój z zakrętką.

WYKONANIE

Przebrane owoce wsypać do słoika i zasypać cukrem. Co jakiś czas „wstrząsnąć” słoikiem, aby cukier dobrze się rozpuścił. Kiedy cukier będzie całkowicie rozpuszczony wlewamy spirytus, mieszamy i zakręcamy słój. Odstawiamy na około 4-6 miesięcy. Po tym czasie odcedzamy owoce, a nalewkę przelewamy do butelek.