To pytanie wzbudza najwięcej emocji. Po ostatnim poście dostałam bardzo wiele maili z pytaniem, ile dokładnie można zjeść. Czy mogę zjeść pół kurczaka, czy całą rybę ? Czy porcje, które podaję można jeść na „raz” czy też podzielić na kilka mniejszych ?
Postaram się to raz jeszcze dokładnie i w miarę prosto wyjaśnić. Mam nadzieję, że tym razem uda mi się przedstawić sposób na określenie wielkości porcji i zostanie on dobrze przyjęty.

Nie zgadzam się z Panem Dukanem, że można jeść dozwolone produkty bez ograniczeń, ponieważ każdy produkt należy jeść z umiarem. Nie można bezkarnie opychać się kurczakiem, rybą czy sernikiem. To jest po prostu niezdrowe i na pewno nie działa pozytywnie na efekty diety. Z doświadczenia moich klientów wiem, że trudno jest schudnąć i zachować wagę, kiedy w czasie diety je się ogromne porcje.

Bez ograniczeń można pić jedynie wodę.

Żołądek jest workiem mięśniowym, który rozciąga się i kurczy, w zależności od naszych nawyków żywieniowych. Normalna wielkość żołądka to wielkość mniej więcej pięści. Im więcej jemy, tym nasz żołądek rozciąga się, a ponieważ jest to mięsień, nie sygnalizuje, że już jest pełen. Może nawet 5 krotnie się powiększyć.

Jeśli w czasie diety, będziemy jeść tylko określoną grupę produktów, to większości z nas, uda się schudnąć, ale kiedy powrócimy do „normalnego” jedzenia, rozciągnięty żołądek będzie domagał się większych porcji, aby się nasycić, będziemy jeść więcej jedzenia sprzed diety. Stąd do efektu jojo jest już bardzo krótka droga.

Jaka wielkość porcji jest dla mnie najlepsza?

Żołądek jest mniej więcej wielkości pięści i takie porcję powinniśmy zjadać. Nie więcej, nie mniej.
Ja staram się jeść porcje wielkości mojej dłoni, po zjedzeniu takiej porcji nie czuję się głodna. Ważne jest jedzenie 5 posiłków dziennie. Jeśli pominiemy, któryś posiłek to na kolejny trudno będzie zjeść porcję wielkości pięści, dlatego bardzo ważne jest regularne jedzenie 4-5 posiłków dziennie.

Taka ilość jedzenia jest wystarczająca do zaspokojenia naszych potrzeb. Na początku trudno będzie się przestawić, ale w ciągu 2-3 dni żołądek powinien przyzwyczaić się na nowo do spożywania mniejszych porcji jedzenia. Po kilku dniach powinien wrócić do swoich normalnych rozmiarów.

Proszę, spróbuj na następny posiłek zjeść porcję wielkości swojej pięści. Napisz koniecznie czy po jej zjedzeniu odczuwałaś lub odczuwałeś głód?

Pozdrawiam
Katarzyna