herbata z cytryną dobra czy zła

Herbata z cytryną, jest jednym z najpopularniejszych napojów w Polsce.

Już starożytni doceniali wybitny smak, aromat i właściwości zdrowotne, czarnej mocnej herbaty. Kierowali się zasadą – im mocniejsza herbata, tym lepsza dla zdrowia. Choć dziś ta wiedza została nieco zaktualizowana i nadmiar zbyt mocnej herbaty może być szkodliwy, nadal pozytywne właściwości czarnej herbaty są na tyle duże, że trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie.

Czarna herbata jest prawdziwą skarbnica flawonoidów, czyli związków, które w naszym organizmie odpowiadają za wyłapywanie i neutralizowanie wolnych rodników. A te są wyjątkowo uciążliwe i niepożądane – powodują powstawanie zmarszczek, starzenie się organizmu i sprzyjają występowaniu wielu chorób. Im więcej flawonoidów dostarczymy do naszego organizmu, tym więcej wolnych rodników zostanie zneutralizowanych.

W czarnej herbacie znajdują się też inne korzystne dla naszego zdrowia związki – katechiny. Chronią one nasz organizm przed miażdżycą i chorobami serca, skutecznie obniżają też poziom niekorzystnego dla naszego zdrowia cholesterolu.

Wiele osób pije herbatę z cytryną, ale czy to aby zdrowe?

Osobiście bardzo lubię czarną herbatę z cytryną, ale aby była zdrowa i można było korzystać z jej walorów muszą być spełniony 1 WAŻNY warunek.

Po zaparzeniu herbaty należy bezwzględnie usunąć z niej fusy, a dopiero wówczas dodać cytrynę lub sok z cytryny. To konieczne, ponieważ zawarte w herbacie aluminium, po dodaniu cytryny tworzy przyswajalny cytrynian glinu, który może być bardzo szkodliwy dla organizmu. Odkłada się w tkankach, m. in. w mózgu, pzypuszcza się, że może przyczyniać się do powstania np. Alzheimera.

Tak więc, herbatka z cytryną tak, ale bez fusów. Oczywiście ta liściasta, najlepszego gatunku, nigdy herbata z torebki, od której możesz się rozchorować. Oto ciekawostka od Cztery Pory Diety:

herbata z cytryną

 

Przeczytaj też inne wpisy, które mogą poprawić Twoje zdrowie:

Ten napój ZWIĘKSZA ZACHOROWALNOŚĆ NA NOWOTWORY, SZCZEGÓLNIE RAKA JAJNIKA, PIERSI I RAKA PROSTATY, przyczynia się też do złamań kości, może powodować osteoporozę, miażdżycę. Nie pij go!