Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi
Pomysł, aby wyeliminować z gazowanych napojów cukier i zastąpić go niskokalorycznymi słodzikami miał nam rzekomo wyjść na zdrowie. Niestety, rzeczywistość okazała się zupełnie inna…
Każdy bowiem, kto dba o figurę, otwierając lodówkę w supermarkecie sięgnie chętniej po colę czy fantę bez kalorii. Zwyczaj picia wody w ciągu całego dnia nie jest niestety wystarczająco rozpowszechniony, a rodzice często przyzwyczajają już zupełnie małe dzieci do słodkich, owocowych smaków, przy których zwyczajne H20 wypada dość blado.
Czym tak naprawdę są napoje typu light? To koloryzowane, gazowane wody smakowe, w których cukier zastąpiono jednym lub kombinacją kilku sztucznych słodzików, takich jak aspartam, cyklaminiany, sacharyna, acesulfam k czy sukraloza. Żaden z nich nie jest niestety obojętny dla organizmu.
Oszukiwanie ciała
Niestety, nasz organizm zdąży już zawczasu wyprodukować odpowiednią dawkę insuliny i wypuścić ją do krwiobiegu. Reakcja metaboliczna jest prosta – ciało natychmiast przestawia się tryb odkładania nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Teksasu dowodzą, że ludzie pijący napoje typu „light” mają średnio o 70% większy przyrost obwodu talii niż pozostali.
Poza czysto fizjologicznym procesem związanym z oszukiwaniem mózgu pojawia się tutaj też bowiem aspekt psychologiczny – ktoś, kto wypije napój o zerowej kaloryczności wykazuje natychmiastową ochotę, aby pofolgować sobie w inny sposób i sięga po chipsy, fast-food czy ciasteczka.
Aspartam a serce
Najgorszą sławą wśród wymienionych wyżej sztucznych słodzików cieszy się aspartam, który przez wielu producentów jest już nawet wycofywany z produkcji napojów. Według badaczy z Uniwersytetu Iowa w USA, konsumpcja aspartamu może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka chorób serca.
W ich eksperymencie okazało się, że kobiety pijące dziennie dwie lub więcej puszek napojów gazowanych typu light z zawartością aspartamu miały o 30% większą szansę na zawał serca i 50% większe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku problemów z układem krążenia niż kobiety nie pijące napojów „sugarfree”.
Aspartam wydaje się mieć także znaczący wpływ na układ nerwowy, zaburzając wydzielanie neuroprzekaźników i przewodzenie sygnałów nerwowych, co może skutkować silnymi bólami głowy, niepokojem i nerwowością, a także bezsennością.
Słodziki a cukrzyca, depresja i przedwczesny poród
Nie należy myśleć, że słodziki inne niż aspartam nie szkodzą naszemu organizmowi. Ponieważ ich wpływ na mechanizm wydzielania insuliny jest dość podobny, wszystkie zwiększają ryzyko nie tylko nadwagi i otyłości, ale także cukrzycy typu 2, na którą choruje już ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.
W jednym ze studiów, zbadano prawie 7 tysięcy ochotników w wieku 45-85 lat i stwierdzono, że każdy, kto spożywa codziennie napoje typu „light”, powinien się liczyć ze średnim 67%-owym wzrostem prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę.
A kto nie dostanie cukrzycy, może jeszcze liczyć na rozwinięcie tzw. zespołu metabolicznego, który obejmuje m.in. podwyższone ciśnienie krwi, podniesiony poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz otyłość brzuszną. Konsekwencją tego zespołu może być zarówno sama cukrzyca, jak i choroba serca czy udar mózgu.
Dalsze niezbyt optymistyczne doniesienia naukowe łączą spożycie napojów słodzonych słodzikami ze zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na depresję. Według badaczy, amatorzy coli light mają o 30% większe szanse na depresję w ciągu następnych 10 lat.
Wreszcie, bezcukrowych napojów gazowanych powinny się wystrzegać także kobiety ciężarne – już jeden napój ze słodzikiem dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu o 38%; pijąc cztery napoje zwiększamy to ryzyko aż o 78%!
Co się dzieje, gdy zrezygnujemy z napojów typu light?
Dieta pozbawiona słodzików nie tylko powinna zmniejszyć wszystkie wspomniane wyżej czynniki ryzyka, ale także daje często dość rewolucyjne efekty, których mało kto się w istocie spodziewał.
Nie tylko mijają bóle głowy, ale często poprawia się też koncentracja i zdolność do przejrzystego myślenia. Ludzie zaczynają nagle pełniej odczuwać smaki jedzenia, bowiem kubki smakowe bywają zablokowane przez słodziki ze względu na ich intensywność – większość jest kilkadziesiąt razy słodsza niż cukier.
Zmniejszony dopływ chemicznych substancji odciąża też w znaczący sposób nerki, które wreszcie mają możliwość skupienia się na filtrowaniu krwi i wyrównywaniu jej ciśnienia – nadciśnieniowcy często obserwują dość szybko spadek wartości dziennych pomiarów.
Wreszcie, całkowita rezygnacja z napojów light oznacza też koniec rozgrzeszania się z kalorycznych ustępstw i kaprysów. Większość ludzi powiedziawszy „A”, mówi też „B” i dokonuje bardziej radykalnych zmian w wyborach żywieniowych.
Podsumowując, może okazać się, że oszczędność 150 kcal na napoju nie jest po prostu warta naszego zdrowia!
Zobacz także:
Popularny napój, który może niszczyć tarczycę. Czy to prawda?
PICIE CZARNEJ KAWY Z RANA MA DOBRY WPŁYW NA ZDROWIE
Jaka powinna być dieta przy dnie moczanowej? Sprawdź specjalnie przygotowany jadłospis
Źródła:
http://theheartysoul.com/diet-soda-heart-health/
http://www.health.com/health/gallery/0,,20739512,00.html
https://authoritynutrition.com/why-is-diet-soda-bad-for-you/
http://time.com/3628546/diet-soda-bad-for-you/
http://www.webmd.com/diet/features/sodas-and-your-health-risks-debated#1