100 Nowych przepisów, na pyszne posiłki, które pomagają schudnąć.
Migrena to zdecydowanie coś poważniejszego niż zwykły ból głowy. Ten intensywny ból często promieniuje, a czasem powoduje mdłości, wymioty, omdlenia, zaburzenia widzenia i równowagi. Niektórzy walczą z tą dolegliwością nawet od 24 do 72 godzin – nic więc dziwnego, że sięgają po różne metody, aby uchronić się przed jej nagłymi atakami.
Choć naukowcy do tej pory nie wskazali jednoznacznie, co jest bezpośrednią przyczyną migreny, często mówi się, że na chorobę mają wpływ uwarunkowania genetyczne. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że na częstotliwość występowania migrenowych bólów ma nasza dieta.
Otóż uważa się, że od 20 do 40% przypadków ataków migren jest spowodowanych przez niewłaściwą dietę. Często takie bóle są również związane z niedoborami poszczególnych witamin i minerałów. Jakie nawyki żywieniowe mogą pogorszyć ten stan, a co należy koniecznie włączyć do swojego jadłospisu?
Dowiedz się, co jeść, a czego unikać, kiedy zmagasz się z migreną.
CO JEŚĆ?
NASIONA I ORZECHY
Kiedy czujesz, że dosięga Cię ból głowy, zjedz garść swoich ulubionych orzechów lub nasion. Orzechy brazylijskie, włoskie, laskowe, migdały, nerkowce, sezam czy nasiona słonecznika – każdy wybór będzie dla Ciebie dobry, gdyż te produkty są bogate w magnez.
Otóż wiele badań wskazuje na to, że mocny ból głowy często ma związek z niedoborem magnezu. Jedno z nich wykazało, że u pacjentów, którzy otrzymywali suplementy magnezu, częstotliwość ataków migreny zmniejszyła się o więcej niż 41 %.
Wśród produktów bogatych w ten pierwiastek należy również wymienić liściaste warzywa, brokuły, pomidory oraz owies i komosę ryżową.
TŁUSTE RYBY
Regularne spożywanie tłustych ryb takich jak łosoś, halibut, makrela czy pstrąg to również metoda na migrenę. Wszystko dzięki temu, że są one bogatym źródłem kwasów omega-3 – EPA i DHA.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cincinnati wykazały, że u pacjentów przyjmujących suplementy omega-3, już w ciągu sześciu tygodni zmniejszyła się częstotliwość oraz nasilenie ataków migreny. Osoby te przyjmowały EPA i DHA w dawce 300 mg oraz 700 mg innych tłuszczów. Wynika z tego, że cztery porcje tłuszczów rybnych w ilości 125 g tygodniowo, przyniosłyby podobny efekt jak we wspomnianym badaniu.
Zobacz także: Natychmiastowy i całkowicie skuteczny lek na migrenę
KAWA
Zawarta w kawie kofeina to również popularny środek zwalczający ból. Nieprzypadkowo na rynku są dostępne preparaty przeciwbólowe, uzupełnione o kofeinę, która ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zdarza się, że kofeina u niektórych osób może wywołać migrenę, jednak powszechnie uważa się, że kilka filiżanek czarnej kawy pomaga złagodzić ból.
Jednym z wypróbowanych już domowych sposobów na migrenę jest picie ciepłej kawy z cytryną. Wśród innych dodatków do kawy, polecanych na tę dolegliwość, można wymienić również rozgrzewające przyprawy – imbir lub kardamon. Takie napoje mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Innymi źródłami kofeiny są: yerba mate, herbata oraz guarana.
IMBIR
Z badań wynika, że rozgrzewające przyprawy, takie jak wspomniany już wyżej imbir, mają działanie zbliżone do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Otóż mogą one blokować działanie prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych. Poza tym, imbir może załagodzić nudności, które często towarzyszą przy bólach takich jak migrena.
Imbir możesz spożywać w różnej postaci. Robić z niego rozgrzewający napój z wodą, cytryną i miodem, przyprawiać nim warzywne dania i zupy, pić z nim kawę lub po prostu jeść plasterki świeżego korzenia bez żadnych dodatków.
JAJKA
Jajka to doskonały naturalny lek przeciwbólowy. Ich zaletą jest m.in. zawartość ryboflawiny (witaminy B2), która odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu bólom głowy i migrenom. Już przy dziennej dawce witaminy B2, w ilości 200-400 mg, można skutecznie załagodzić uciążliwe objawy.
Dwa duże jajka realizują 24 % dziennego zapotrzebowania na ryboflawinę. Co więcej, są one dobrym źródłem witamin D i B12, których niedobór również prowadzi do ataków migrenowych.
Zobacz także: Częste migreny a niedobór witamin
CZEGO UNIKAĆ?
Tak naprawdę, trudno jest określić ścisłą listę produktów, które szkodzą migrenowcom, gdyż ich reakcja na konkretną żywność to często kwestia indywidualna. W grupie produktów, o których mówi się, że sprzyjają migrenowym atakom, wymienia się m.in.
- produkty przetworzone – ze względu na sporą ilość chemicznych substancji, w tym glutaminian sodu.
- sztuczne słodziki – na czele tej listy jest aspartam, który zwiększa również ryzyko nowotworów.
- alkohol – powoduje odwodnienie i zawiera związki fenolowe, co sprzyja bólom głowy i migrenom.
- wędliny – zawierają konserwanty zwane azotanami, które nadają im kolor i smak. Pokarmy te mogą uwalniać tlenek azotu we krwi, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu.
- potrawy tłuste i ciężkostrawne – wysoki poziom tłuszczów we krwi, w tym wolnych kwasów tłuszczowych, zwiększa podatność płytek krwi na zlepianie się oraz wpływa na wysokie stężenie prostaglandyn – substancji wywołujących stany zapalne. Czynniki te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest przyczyną migreny.
- produkty zawierające tyraminę i histaminę – związki organiczne, takie jak tyramina i histamina to tzw. aminy biogenne. U osób uczulonych na te związki, mogą występować takie reakcje jak właśnie migrena. Wśród produktów zawierających tyraminę wymienia się bardzo dojrzałe banany i awokado, dojrzewające sery, wędzone ryby, suszone i konserwowane mięso, marynaty, czekoladę oraz jogurty. Histaminę znajdziemy np. w owocach morza, suszonych grzybach i drożdżach piekarniczych.
Tak jak już wcześniej wspominałam, reakcje na produkty z tyraminą i histaminą, wymienione w ostatnim podpunkcie, zależą od osoby i nie należy z góry przyjmować, że ich spożycie wywoła ataki migrenowe. Pozostałe produkty z wiadomych względów należy wykluczyć ze swojej diety – nawet jeśli nie wywołują migreny, to nie ma co do tego wątpliwości, że szkodzą naszemu zdrowiu.