Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznego planu jedzenia Dieta Venus
Nadciśnienie tętnicze to problem, z którym zmaga się około 1 miliarda osób na całym świecie. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z podwyższonego ciśnienia, ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Dlatego ta choroba rozwija się podstępnie, przyspieszając rozwój miażdżycy w naczyniach krwionośnych. To z kolei prowadzi do chorób serca, naczyń mózgowych, nerek, oraz wielu innych powikłań. Światowa Organizacja Zdrowia ujawnia, że schorzenia związane z nadciśnieniem, oraz jego powikłania znajdują się wśród pierwszych 10 przyczyn zgonów na świecie. Dlatego działania mające na celu obniżenie ciśnienia tętniczego są niezmiernie ważne.
Zobacz też: 10 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi
Suplementy diety obniżające ciśnienie tętnicze
1) Tran rybi
Tran rybi może być postrzegany jako koncentrat kwasów tłuszczowych omega-3. Te związki mają silne działanie biologiczne na organizm – na tyle, że przypisuje się im działanie lecznicze. Tran jest zupełnie inny w składzie, niż popularne oleje roślinne. W tych drugich dominuje kwas ALA (alfa-linolenowy). Nie jest on jednak tak użyteczny, jak kwasy tłuszczowe omega-3 dominujące w tranie – kwas dokozaheksanowy (DHA) oraz kwas eikozapentanowy (EPA).
Niestety, nasz organizm bardzo słabo przekształca ALA w pozostałe kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego właśnie tran oraz świeże ryby są najlepszym – i całkowicie naturalnym ich źródłem.
Jak wykazują badania naukowe, efekt na ciśnienie tętnicze w przypadku suplementów z tranem zależy od dawki. Powyżej 3g dziennie, efekt obniżenia ciśnienia zaczyna być widoczny. Natomiast tran nie ma takiego efektu u osób bez nadciśnienia, jak informuje Journal of Hypertension w publikacji z 2002r. Czy tran ma jakieś skutki uboczne? Wiele badań nie znalazło działań niepożądanych, ale uczestnicy często narzekali na jego… okropny smak. Na szczęście na rynku znajdują się również preparaty smakowe.
Popularne: Czy wiesz jak wiele może zdziałać olej kokosowy? Przekonaj się, to istny cud natury
2) Koenzym Q-10
Koenzym Q-10 może być traktowany jako prawdziwa rewolucja w leczeniu nadciśnienia. Po 4 miesiącach suplementacji, aż 51% uczestników mogło zmniejszyć ilość, lub całkowicie odstawić leki przeciw nadciśnieniu, a wydolność ich serca znacznie się poprawiła, jak podaje Molecular Aspects of Medicine.
Nowszy przegląd badań klinicznych opublikowany w Biofactors w 2003r. informuje, że za pomocą tego suplementu udaje się obniżyć wartość ciśnienia tętniczego skurczowego o 16 mmHg, a rozkurczowego o 10 mmHg. Koenzym Q-10 jest pozbawiony skutków ubocznych, i wedle autorów może wspomagać leczenie nadciśnienia w połączeniu ze standardowymi lekami. Prawdopodobnie jednak, pozytywne skutki koenzymu Q-10 widoczne są tylko o tych osób, które mają niedobory tego składnika.
Popularne: Tę dietę możesz stosować przy nadciśnieniu
3) Wapń
Wapń to pierwiastek, który nie tylko buduje nasze kości. Jest również niezbędny w prawidłowym skurczu mięśni, w tym serca, bierze udział w krzepnięciu krwi a także w regulacji ciśnienia tętniczego. Jak sugerują naukowcy na łamach American Journal of Hipertension, u niektórych osób z predyspozycjami genetycznymi właściwy poziom wapnia ma kluczowe znaczenie w regulacji ciśnienia tętniczego – chociaż te geny nie zostały dotąd odkryte.
Ponadto, odpowiednia suplementacja wapnia nie tylko może obniżać ciśnienie tętnicze, ale wzmacniać efekt ograniczenia ilości sodu w diecie. Obniżenie ciśnienia tętniczego jest wyraźne u ludzi, którzy mają niedobory wapnia w diecie, jak zauważają badacze na łamach Hypertension. Na rynku obecnych jest wiele suplementów diety zawierających wapń, jednak jak sugerują niektóre z badań z The Journal of Nutritional Science and Vitaminology, lepiej od komercyjnych preparatów wchłaniają się suplementy, uzyskane z koralowców.
Skamielina koralowca wytwarzana jest przez żywe organizmy, i prawdopodobnie unikalna sieć tworzona przez cząsteczki minerałów sprawia, że zawarte w nich pierwiastki są o wiele lepiej przyswajalne przez ludzki organizm.
4) Potas
Ponad 30 badań klinicznych, liczne doświadczenia na zwierzętach oraz przeprowadzone w laboratoriach dokumentują pozytywny wpływ tego pierwiastka na nadciśnienie tętnicze. U osób z nadciśnieniem efekt potasu obniżający ciśnienie jest blisko 3-krotnie większy, niż u osób z normalną wartością ciśnienia, co dowodzi jego istotnej roli w regulacji tego parametru.
Przy dużej ilości soli w diecie, efekt obniżający ciśnienie jest jeszcze wyraźniejszy. Niski poziom potasu może być skutkiem niektórych leków na nadciśnienie (leków moczopędnych). Naukowcy zalecają jednak, aby polegać na naturalnych źródłach tego pierwiastka – warzywach i owocach. Dużo potasu zawierają banany, migdały, czarne jagody, marchew, czekolada a przede wszystkim – zielone warzywa.
Wysoki poziom potasu jest szkodliwy, mogąc powodować arytmię serca. Zanim zaczniesz zwiększać ilość potasu w diecie, zbadaj jego poziom, szczególnie jeśli cierpisz na chorobę nerek.
5) Kakao
Jak wskazują dowody z badań klinicznych, zawarte w produktach z kakaowca związki organiczne, jak polifenole, flawonoidy oraz antyoksydanty mogą znacznie obniżać ciśnienie tętnicze, szczególnie u osób z nadciśnieniem.
Ponadto kakao ma korzystny wpływ na poziom insuliny, uwrażliwiają komórki na jej działanie, przeciwdziałając rozwojowi cukrzycy. Takich efektów możemy się jednak spodziewać tylko w przypadku gorzkiej czekolady, o wysokiej zawartości roślinnych flawonoidów rozszerzających naczynia krwionośne, co sprawdzili naukowcy z University of L’Aquila we Włoszech przy współpracy z Tufts University w Bostonie. Czekolada, przy zachowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego, obniża średnie ciśnienie skurczowe o 8,5 mmHg!
6) Zielona herbata
Regularne picie zielonej herbaty przedłuża życie, jak informują 10-letnie obserwacje japońskich badaczy. Zielona herbata silnie obniża ryzyko chorób serca, które są największym zagrożeniem dla osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym – w szczególności u kobiet. 5 szklanek naparu dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo choroby serca o ponad 30%! Ponadto zielona herbata zawiera związki, które poprawiają zdolność do koncentracji, zmniejszają stan zapalny i działają ochronnie na naczynia krwionośne, jak piszą eksperci z witryny WebMD.
Zobacz także: Czy wiesz, że można schudnąć i oczyścić organizm już w 14 dni? Mamy na to potwierdzenie!
7) L-arginina
Arginina jest aminokwasem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. W stanach niedoboru, człowiek potrafi go sobie sam wytwarzać z dostępnych źródeł. Jednak badania naukowe, opisane przez autorów w Amino Acids w 2014r. sugerują, że ten suplement może odwracać szkody w naczyniach krwionośnych, które związane są z nadciśnieniem tętniczym.
Eksperci z Mayo Clinic twierdzą, że istnieją dowody na jej skuteczność w ograniczaniu powikłań cukrzycy, miażdżycy, i zapobieganiu skutkom starzenia. Chińscy naukowcy podają, że ten suplement mogą również stosować bezpiecznie kobiety w ciąży zmagające się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, jako środek zapobiegający istotnym powikłaniom u ciężarnych (rzucawce i stanowi przedrzucawkowemu), i nie ma niekorzystnego wpływu na dziecko w badanej grupie 916 osób. Jednak przed zastosowaniem takich suplementów warto skontaktować się z lekarzem, ponieważ może wpływać negatywnie na skuteczność innych leków na nadciśnienie.
8) Witamina C
Witamina C jest ulubionym suplementem Polaków, którą postrzega się jako lek na przeziębienie. Chociaż nie ma na to wystarczających dowodów naukowych, wiadomo, że witamina ta poprawiaja stan skóry poprzez udział w syntezie kolagenu, i zapobiega skutkom działania wolnych rodników – a to tylko niektóre z jej właściwości.
Do tych należy doliczyć również obniżanie ciśnienia tętniczego. Omówienie 29 badań naukowych, poddanych analizie przez naukowców z Baltimore (USA), sugeruje że suplementy z witaminą C mogą obniżać skurczowe ciśnienie tętnicze o 5 mmHg, a rozkurczowe o ok. 1,7 mmHg.
Witamina C może również zapobiegać rozwojowi ciśnienia tętniczego, jak udowadniają obserwacje lekarzy na łamach PLoS One. Jednak taki efekt obserwuje się jedynie u osób, które wybierały naturalne źródła tego składnika.
9) GABA – kwas gamma-aminomasłowy
Po 12 tygodniach przyjmowania suplementu z GABA, uczestnikom badania udało się obniżyć ciśnienie tętnicze bardziej niż w grupie stosującej placebo, poinformował w 2009r. Clinical and Experimental Hypertension.
Podobny efekt, omówiony na łamach Nature zauważono przy stosowaniu sfermentowanego mleka, wzbogaconego w GABA, uzyskując obniżenie ciśnienia skurczowego średnio aż o 17,4 mmHg. Wyniki badania są obiecujące, jednak wymagają dalszych potwierdzeń, ponieważ poddano mu bardzo niewielką grupę, liczącą 39 pacjentów, o ciśnieniach krwi nieznacznie przekraczających wartości prawidłowe.
10) Błonnik
Błonnik to niestrawialne włókna roślinne. Oczywiście, posiada kalorie – jednak te całkowicie się nie wchłaniają. Ma wiele funkcji w naszym organizmie – odżywia dobrą florę jelitową, mającą wpływ na nasz układ odpornościowy, sprzyja odchudzaniu, reguluje pracę jelit, a jego regularne spożycie może nawet zapobiegać nowotworom!
Do korzyści ze zwiększonego spożywania błonnika trzeba również zaliczyć jego pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze. Jest on większy w przypadku skurczowego ciśnienia tętniczego, jak zauważają naukowcy z Luizjany w USA.
Zobacz także: