Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor zdrowego odżywiania
Autorka Diety Venus

Ból zęba potrafi zmienić życie w koszmar. Czy można sobie jakoś pomóc samemu?

Naturalnie, większość problemów związanych z próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł czy mechanicznymi uszkodzeniami zębów wymaga jak najszybszej wizyty u stomatologa i profesjonalnej interwencji. Niestety, w praktyce okazuje się, że często na wizytę musimy czekać nawet kilka dni i wtedy zamiast szpikować się tabletkami przeciwbólowymi można próbować miejscowo złagodzić stan zapalny za pomocą całkowicie naturalnych i bezpiecznych środków.

Bywa, że opisane poniżej sposoby na ból zęba są na tyle skuteczne, że dolegliwości samoistnie mijają. Nie należy jednak ulegać złudzeniom – jeśli przyczyną bólu jest próchnica, wypadnięcie plomby czy uszkodzenie zęba, ból prędzej czy później wróci, więc do stomatologa warto udać się mimo wszystko. Jedynie lokalne stany zapalne dziąseł lub dolegliwości związane z wyrzynaniem się zębów mądrości nie zawsze wymagają interwencji stomatologicznej.

Popularne: 5 groźnych dla zdrowia kłamstw, jakie powiedziano Ci o chlebie!

10 DOMOWYCH SPOSOBYÓW NA BÓL ZĘBA

1. Olejek goździkowy

Do zwalczenia bólu zębów i najlepszą bronią przeciw infekcjom stomatologicznym są goździki, które zawierają związek o nazwie eugenol – działający przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Aby ulżyć sobie w bólu i zredukować infekcję należy wacikiem nasączonym w olejku goździkowym regularnie przecierać bolące dziąsło i ząb. Przy braku olejku goździkowego, można także ssać w ustach całe goździki, ale wówczas ryzykujemy również skuteczne znieczulenie języka.

2. Solna płukanka

Ciepły roztwór przegotowanej wody z solą pomaga nie tylko na gardło, ale stanowi świetną płukankę dla jamy ustnej i działa korzystnie na zwalczenie bólu zęba. Sól ma działanie przeciwbakteryjne, a samo płukanie pomaga zredukować opuchliznę i pozbyć się zalegającej ropy.

3. Ssanie oleju

Ssanie oleju to starożytna technika leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, wywodząca się z tradycyjnej medycyny hinduskiej. Regularnie stosowana skutecznie zapobiega infekcjom dziąseł i zębów, pomaga poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust, a także wspaniale wybiela zęby. Jako środek zaradczy, ssanie oleju może w ciągu kilku dni wyraźnie obniżyć dolegliwości bólowe związane z infekcją. Niestety, sam proces nie jest przyjemny – łyżkę oleju kokosowego lub sezamowego należy wziąć do ust (najlepiej na czczo) i przez 15 minut płukać nim usta, a następnie całość wypluć.

4. Czosnek 

Czosnek nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem – aktywne substancje zawarte w aromatycznych białych główkach (allicyna, garlicyna) działają silnie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, pomagając leczyć wiele infekcji jamy ustnej. I choć nie jest to terapia pachnąca, jej skuteczność znacznie przewyższa chwilowy dyskomfort aromatyczny. Aby skorzystać z dobrodziejstwa czosnku należy kilka razy dziennie żuć ząbek przez kilka minut lub zaaplikować pastę ze zgniecionego czosnku i soli bezpośrednio na bolące miejsce.

Przeczytaj także: Przekonaj się dlaczego warto pić ocet jabłkowy codziennie!

5. Cebula

Podobnie jak czosnek, cebula dzięki swym aromatycznym związkom skutecznie zabija bakterie i tym samym hamuje stany zapalne dziąseł i zębów. Kawałek świeżo ukrojonej cebuli należy żuć przez kilka minut lub ewentualnie trzymać w ustach w miejscu, gdzie odczuwamy dolegliwości.

6. Pieprzowa pasta

Zarówno pieprz czarny jak i pieprz kajeński znane są ze swoich przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwbólowych właściwości. Przyrządzenie pasty z pieprzu i nacieranie nią bolącego miejsca przynosi zaskakująco dobre rezultaty – w przypadku stanów zapalnych dziąseł może wręcz pomóc całkowicie pozbyć się problemu. Oto kilka wariantów przygotowania pasty pieprzowej:

  • czarny pieprz, sól, odrobina wody
  • czarny pieprz, kurkuma, odrobina wody
  • pieprz kajeński, odrobina wody
  • pieprz kajeński, mielony imbir, odrobina wody

7. Lód

Przy bardzo dokuczliwych bólach związanych z opuchlizną, a nawet gorączką, dobry sposobem mogą być okłady lodowe, które redukują stany zapalne i uśmierzają ból. Przykładanie lodu (w czystej ściereczce lub w formie żelowego kompresu) do policzka poleca się nawet po zabiegach ekstrakcji zębów. Jedynym przeciwskazaniem są obnażone nerwy czy miazga zębowa – zimno może w tym przypadku jedynie nasilić dolegliwości.

8. Woda utleniona

Przy stanach zapalnych dziąseł i zębów najważniejszą sprawą jest walka z bakteriami – tu pomóc może 3% roztwór wody utlenionej. Wystarczy wziąć do ust łyżeczkę wody i trzymać ją, płucząc przez kilka minut, dwa razy dziennie. Wielu ludzi bardzo zachwala sobie skuteczność tej metody.

9. Mięta

Żucie świeżych liści mięty może okresowo złagodzić ból różnego pochodzenia. Podobne rezultaty osiągniemy, trzymając w ustach schłodzone, namoczone torebki z herbatą miętową. Jest to, co prawda jedynie tymczasowy środek zaradczy, ale może ułatwić czekanie na wizytę u stomatologa.

10. Esencja waniliowa

Brzmi niewiarygodnie, ale prozaiczny aromat do ciasta może osłodzić popołudnie nie tylko w zakresie kulinarnych rozkoszy. Wacik nasączony esencją waniliową przykładamy na kwadrans do bolącego miejsca – po tym czasie ulga powinna być odczuwalna dość wyraźnie, zwłaszcza w przypadku bólu związanego z rosnącymi ósemkami.

Zobacz koniecznie: 

IBS_plan jedzenia_baner

Źródła:

http://www.webmd.com/oral-health/home-remedies-toothache

http://www.besthealthmag.ca/best-you/home-remedies/natural-home-remedies-toothache/

http://www.nlda.org/how-to-get-rid-of-wisdom-tooth-pain-24-best-home-remedies/

http://naturalsociety.com/home-remedies-for-toothache-natural-toothache-treatment/

http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-toothache.html