Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

Zaciekli przeciwnicy alkoholu odmawiają racji wszelkim faktom świadczącym o zaletach spożywania winaczy piwa. Twierdzą, że podobne korzyści można otrzymać, sięgając po zdrową żywność. Choć jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy, ta część społeczeństwa, która wierzy, że alkohol jest dla ludzi (rozsądnych), na pewno z radością przywita fakt, że przyjemna lampka wieczorem może okazać się zastrzykiem dla zdrowia.

wino z winogron

Popularne5 produktów, których nie możesz jeść, jeśli chcesz schudnąć?

Kopalnia antyoksydantów

Czerwone wino zawiera ogromne ilości polifenoli – antyoksydantów, które odpowiedzialne są za utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych i redukują ryzyko powstawania skrzepów. Niektórzy naukowcy porównują nawet dobroczynne działanie regularnego picia czerwonego wina do profilaktycznego zażywania aspiryny, które ma skutecznie chronić serce przed chorobą wieńcową.

Jednym z najważniejszych antyoksydantów w winie jest resweratrol, związek obecny w skórkach czerwonych winogron, a także jagód i żurawin. Jego spożycie łączone jest z wydłużeniem oczekiwanej długości życia i znacznym spowolnieniem procesu starzenia.

Kontrola cholesterolu

Wspomniany już resweratrol okazuje się w badaniach naukowych obniżać poziom złego cholesterolu LDL, odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy. Podwyższa jednocześnie poziom dobrych frakcji HDL. Naukowcy z Uniwersytetu Bourgon we Francji badali wpływ codziennego spożycia 250 ml czerwonego wina na wyniki krwi pacjentów po przebytym zawale serca. Okazało się, że już po dwóch tygodniach poziom frakcji LDL wyraźnie się obniżył, podczas gdy w grupie kontrolnej otrzymującej te same posiłki i wodę do popicia wcale się nie zmienił. Z kolei brytyjskie badania nie tylko potwierdzają powyższe rezultaty, ale także dowodzą, że już 10 dni codziennego picia po 200 ml czerwonego wina dramatycznie obniża poziom trójglicerydów we krwi.

Hamowanie procesu zapalnego

Procesy zapalne w organizmie najczęściej wiążą się z występowaniem we krwi białka o podwyższonej reaktywności (tzw. CRP). Wysoki długotrwały poziom CRP ściśle wiąże się z formowaniem płytki miażdżycowej i chorobą krążeniową. Kobiety o wysokim poziomie CRP pijące 100 ml czerwonego wina codziennie przez okres czterech tygodni doznały aż 25%-owego spadku poziomu białka o podwyższonej reaktywności.

Ważne: Prosta dieta, na której Basia schudła 12 kg w niecałej 4 tyg!

Obniżanie poziomu cukru we krwi

Czerwone wino okazuje się też być wielkim sprzymierzeńcem diabetyków i osób mających problemy z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk odkryli, że resweratrol poprawia wrażliwość tkanek na działanie insuliny, tym samy zmniejszając ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Mówi się także, że regularne picie umiarkowanych ilości wina lub przyjmowanie suplementów z resweratrolem w ciągu trzech miesięcy może znacząco obniżyć poziom glukozy we krwi.

Ochrona przed rakiem

Naukowcy z Uniwersytetu w Virginii po wnikliwych studiach zasugerowali, że jeden kieliszek czerwonego wina 3-4 razy w tygodniu może powstrzymać rozwój komórek rakowych. Resweratrol ogranicza dostępność białka, którym „karmią się” komórki nowotworowe. Doniesienia te potwierdzają także inne studia  – np. badacze z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii twierdzą, że regularna konsumpcja czerwonego wina aż o 50% ogranicza ryzyko zachorowania na raka jelit. I choć alkohol generalnie wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwinięcia raka piersi, czerwone wino wydaje się być wyjątkiem od reguły – substancje w nim obecne obniżają bowiem poziom estrogenu i podwyższają poziom testosteronu.

Wspomaganie mikroflory bakteryjnej

Niedawne badania hiszpańskich naukowców wskazują, że 250 ml czerwonego wina dziennie wspomaga prawidłową równowagę mikroflory bakteryjnej w jelitach. Wszystko to ponoć zasługa polifenoli, antyoksydantów obecnych m.in. w winie odmiany Merlot, które było wykorzystane do badań. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami regularne picie czerwonego wina wspomaga grupę bifidobakterii. Redukują one przepuszczalność ściany jelit, co z kolei zmniejsza stany zapalne związane z kondensacją liposacharydów. Co istotne, zmiany te mają wpływ nie tylko na sam proces trawienia, ale także na system odpornościowy, autyzm, a nawet chorobę Alzheimera.

Popularne: Schudnij bez głodówek i efektu jojo. Dołącz do kobiet, które pokonały otyłość dzięki mojej diecie

Prewencja demencji

Naukowcy z Uniwersytetu Loyola w Stanach Zjednoczonych sugerują, że umiarkowane spożycie czerwonego wina znacząco redukuje ryzyko rozwinięcia starczej demencji. Twierdzenie to oparte jest na wnikliwej analizie danych demograficznych i studiów naukowych sięgających 40 lat wstecz. Okazało, się że w krajach gdzie spożywa się więcej czerwonego wina, występowanie demencji wśród osób starszych jest znacznie rzadsze. Podejrzewa się, że ma to związek z działaniem resweratrolu, który, obniżając lepkość płytek krwi, sprawia, że naczynia krwionośne pozostają szersze i bardziej elastyczne, co pomaga w dokrwieniu mózgu.

Co to jest umiarkowane spożycie alkoholu?

Na koniec pozostaje sprecyzować najistotniejszą kwestię, czyli co dokładnie mam na myśli, mówiąc o umiarkowanym spożyciu czerwonego wina.

Według światowych zaleceń kobiety nie powinny pić więcej niż 150-200 ml wina dziennie, mężczyźni 300-350ml dziennie. Warto pamiętać, że kobietom w ciąży w ogóle nie zaleca się picia alkoholu. Zaś pary starające się o dziecko również powinny pić raczej mniej niż więcej, nie zważając na potencjalne korzyści wynikające z konsumpcji czerwonego wina.

Zobacz także:

9 praktycznych porad, dzięki którym dieta odchudzająca przestanie być straszna!

Nowa piramida żywienia, czyli co jeść aby zachować zdrowie

TEN napój pij codzienne, zaraz po przebudzeniu

 

Źródła:

http://www.thealternativedaily.com/red-wine-and-your-gut-boosts-beneficial-belly-bugs/

http://www.prevention.com/health/healthy-living/health-benefits-of-red-wine/slide/2

http://www.medicalnewstoday.com/articles/265635.php

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/in-depth/red-wine/art-20048281

http://universityhealthnews.com/daily/heart-health/how-to-lower-cholesterol-naturally-with-red-wine/