Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka pysznego planu jedzenia na odchudzanie Dieta Venus
Zasady diety lekkostrawnej – 7 prostych kroków
Ogólne założenia tej diety nie różnią się wiele od pojmowanych jako zdrowe, jednak konieczne staje się wprowadzenie kilku modyfikacji naszych nawyków żywieniowych. Najważniejszą rolą owego rodzaju odżywiania jest bowiem odciążenie układu pokarmowego. Nie będą temu na pewno sprzyjać obfite posiłki, popijane gazowanymi napojami (nawet wodą), czy stosowanie w nadmiarze przypraw oraz alkohol. Jednak tych zasad łatwo się nauczysz, szczególnie gdy zaczniesz odczuwać wymierne korzyści, jak poczucie ulgi i zwiększonego komfortu życia.
#1 – Jedz 5 małych posiłków dziennie.
Mniejsze porcje łatwiej jest strawić, i nie wiążą się one z dużym obciążeniem dla jelit. Nie zmuszaj się też do zjedzenia od razu całej porcji. To tylko pogorszy Twoje objawy. Zadbaj o to, by spożywać posiłki o stałych porach – nasz organizm szybko przyzwyczaja się do nowego „rytmu”, i wkrótce sam będzie się domagał jedzenia o konkretnych porach.
Popularne: 5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chcesz schudnąć?
#2 – Zachowaj 2-3 godzinne przerwy między posiłkami
Wydłużanie tego czasu spowoduje jedynie, że zwiększy się uczucie głodu. Łatwo wtedy spożyć zbyt dużą porcję, nawet przekraczającą nasze potrzeby. Jest to przyczyną nie tylko wzrostu wagi, ale też może zaostrzać dolegliwości, których przecież starasz się uniknąć.
#3 – Posiłki spożywaj o odpowiednich porach.
Pierwszy posiłek – śniadanie – jest najważniejszym w ciągu dnia. Powinieneś go spożyć maksymalnie w godzinę po przebudzeniu. Rano potrzebujemy najwięcej energii, nasz metabolizm jest szybszy, a ponadto mamy cały dzień aby spalić przyjęte kalorie. Natomiast wieczorem tempo naszych przemian spada. Obfity posiłek spożyty tuż przed położeniem się do łóżka będzie zakłócał nasz sen, tym bardziej w chorobach układu pokarmowego. Nie jedz kolacji tuż przed spoczynkiem; zachowaj przynajmniej 2-3 godziny przerwy. Polepszy to znacznie jakość nocnego wypoczynku.
#4 – Jedz w spokoju i nie popijaj w trakcie
Pamiętaj o dokładnym żuciu przyjmowanych pokarmów – duże kęsy ciężej jest strawić. Ponadto pobudzają znacznie bardziej produkcję kwasu żołądkowego. Nie popijaj też w trakcie posiłku. Dla zdrowej osoby nie wiąże się to z konsekwencjami, ale ci, którzy cierpią na zgagę, odbijanie czy refluks odczują większy dyskomfort. Również wypijanie dużych ilości płynów wieczorem może zaostrzyć dolegliwości. Optymalnie, wedle dietetyków, powinno się pić płyny na 20-30 minut przed posiłkiem, co również wypełni żołądek, i zmniejszy poczucie głodu.
#5 – Pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów
Minimalnie potrzebujemy 1,5 l wody dziennie, ale ta ilość dotyczy osoby zdrowej. Biegunka sprawia że tracimy dużą ilość wody i elektrolitów, które powinniśmy uzupełniać jeśli nie specjalnymi płynami nabytymi a aptece, to przynajmniej wodą mineralną.
#6 – Dbaj o odpowiedni sposób przygotowania potraw
Niektóre z nich powodują, że dania stają się bardzo obciążające dla układu pokarmowego. Wyklucz potrawy smażone, szczególnie na głębokim tłuszczu, czy opiekane lub pieczone. Gotowanie na parze, pieczenie w folii z dodatkiem zdrowych tłuszczy (oliwa z oliwek) oraz duszenie to najlepsze metody przygotowania posiłków w trakcie stosowania diety lekkostrawnej. Mają też dodatkowe zalety – gotowanie na parze pozwala zachować niemal wszystkie witaminy i składniki odżywcze, a przygotowane w ten sposób warzywa są smaczne i miękkie, więc nie są trudne do strawienia. Zrezygnuj z dodatków zasmażek, tłustej śmietany oraz bulionów zawierających sporo tłuszczy. Możesz przygotować doskonałe potrawy gotując na wodzie lub chudych bulionach warzywnych.
#7 – Zrezygnuj z kawy, kakao i przede wszystkim – alkoholu
Ten ostatni należy całkowicie usunąć z diety. Poza tym, że zawiera puste kalorie, ma drażniący wpływ na śluzówkę przewodu pokarmowego. Wystrzegaj się również napojów gazowanych – poza tym że często zawierają sztuczne dodatki, powodują wzdęcia i uczucie rozpierania w brzuchu.
Powyższe zasady, przy uwzględnieniu w jadłospisie odpowiednich produktów to podstawy diety lekkostrawnej. Jej założenia są, jak widać, bardzo proste. Choć będzie to wymagać zmiany pewnych nawyków, z pewnością szybko się do niej przystosujesz, a jeszcze wcześniej – zaczniesz odczuwać korzyści.
Zobacz też:
Dlaczego na diecie low-carb tak szybko się chudnie?