Kasia Gurbacka
DietetykPromotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Koniecznie musiałam o tym napisać, ponieważ przeczytałam ekscytujące badanie, które wykazało, że można schudnąć nawet kilogram tygodniowo, bez głodzenia się i morderczych ćwiczeń. To badanie od razu przykuło moją uwagę, bo można wspomóc odchudzanie codziennie jedząc określone składniki w odpowiednich proporcjach.

Pomyślałam, że być może będziesz tym zainteresowana…

Trochę trudno było mi w to uwierzyć, bo zazwyczaj sceptycznie podchodzę do suplementów, ale badania jasno to pokazują. Oczywiście, same te składniki nie zadziałają jeśli będziemy obżerać się tłustymi daniami i mnóstwem słodyczy, ale jeśli trochę ograniczymy te produkty i połączymy z tymi 3 składnikami to efekt może nas nieźle zaskoczyć.

3 naturalne składniki, które wspomagają odchudzanie

…stosujesz je?
1. Tyrozyna
To jeden z aminokwasów, który pomaga w syntezie wielu hormonów. Jest budulcem neuroprzekaźników w mózgu w tym adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Neuroprzekaźniki pomagają komórkom nerwowym komunikować się i wpływać min. na nasz nastrój i wagę.

Tyrozyna na odchudzanie

Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania nadnerczy, tarczycy i przysadki mózgowej. Brak tyrozyny wywołuje niedoczynność tarczycy i wiele problemów ze zdrowiem. Tyrozyna ma duży wpływ na naszą wagę i proces chudnięcia. Dzięki niej nasz metabolizm działa szybko i sprawnie.Właściwy poziom tyrozyny powoduje też, obniżenie apetytu, przez co zjadamy w ciągu dnia znacznie mniej, co powoduje deficyt kalorii i spadek wagi.

tyrozynaTyrozyna na depresję

Zmniejszenie ilości tyrozyny w organizmie powoduje niedobór norepinefryny i dopaminy, co może wywołać depresję. Ponieważ tyrozyna uczestniczy w produkcji hormonów stresu adrenaliny i noradrenaliny, niektórzy badacze uważają, że pod wpływem stresu, organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości tyrozyny z fenyloalaniny.Uważają, że tyrozyna, może być pomocna w leczeniu depresji, ponieważ odkryto także, że ludzie cierpiący na depresję często mają niski poziom tego aminokwasu.

Tyrozyna na ładną skórę

Ponieważ bierze ona udział w syntezie melaniny – naturalnego pigmentu występującego w skórze i włosach. Nadaje włosom blask, puszystość i piękny zdrowy kolor. Stosuję się ja także w zabiegach kosmetycznych do spłycenia zmarszczek.

Tyrozyna w leczeniu stresu i kłopotów ze snem

Wykorzystywana jest też do leczenia zaburzeń związanych z nadpobudliwością, ADHD, problemach ze snem i stresem. Wielu lekarzy stosuje ją także do wspomagania leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera, a nawet w leczeniu uzależnień (min. alkoholu i narkotyków)

Tyrozyna naturalnie występuje w produktach sojowych, tłustych serach i orzechach, ale jej stężone dawki występują w suplementach. Ponieważ są to dość tłuste produkty, raczej nie wskazane w czasie odchudzania, poleca się suplementy z tego aminokwasu. Tyrozyny powinny unikać osoby z nadczynnością tarczycy lub chorobą Gravesa, ponieważ może ona zwiększać stężenie hormonów tarczycy. Ludzie, którzy mają migreny także powinny jej unikać, gdyż może ona powodować migreny, bóle głowy i niestrawność.

Powiązane: Naturalna tyrozyna na odchudzanie i spłycenie zmarszczek

2. Piperyna

To związek zwany „pożeraczem tłuszczu”. Piperyna została odkryta w 1819 roku przez Hansa Christiana Ørsted, który wyodrębnił ją z owoców Piper nigrum. Zwiększa ona wydzielanie soków trawiennych poprzez pobudzenie zakończeń nerwowych, co ułatwia trawienie pokarmu. Naukowcy potwierdzili też, że piperyna hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych i reguluje naturalną gospodarkę tłuszczową i węglowodanową organizmu. Jej odchudzające działanie związane jest także ze zwiększeniem aktywności termogenicznej i przyspieszeniem tempa metabolizmu.
W czasopiśmie Molecular Nutrition Food Research, opublikowano także badania dotyczące właściwości anty-zapalnych i antydepresyjnych piperyny.
Ponadto, piperyna jest ulubionym „dodatkiem” w diecie kulturystów, ponieważ zwiększa biodostępność różnych związków i zwiększa absorpcję substancji odżywczych.
W szczególności, piperyna może zwiększyć biodostępność kurkumy nawet o 2000% ! Czyżby to była nowa broń w walce z otyłością?

3. Ekstrakt z zielonej herbaty

Założę się, że zieloną herbatę zna chyba każda z nas, ale czy wiesz, że zawiera składniki, które nie tylko wspomagają odchudzanie!
Zielona herbata zawiera od 2-4% kofeiny, która wpływa na myślenie i koncentrację, zwiększa wydalanie moczu, a także poprawia funkcję neuroprzekaźników w mózgu ważnych np. w chorobie Parkinsona.

Skąd jej zdrowotne właściwości?

Przydatne części zielonej herbaty to pączki, liście i łodyga. Dzięki temu, że w procesie produkcji zielona herbata jest wytwarzana przez parowanie świeżych liści w wysokich temperaturach ważne cząsteczki zwane polifenolami, zostają zachowane. Polifenole mogą zapobiec stanom zapalnym i obrzękom, chronią chrząstki między kośćmi i zmniejszają zwyrodnienia stawów. Wiele badań potwierdza także jej skuteczność w walce z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i zakażeniom w szyjce macicy.

Przeczytaj też: Tyrozyna, piperyna i ekstrakt z zielonej herbaty, efekty stosowania

Dlaczego ekstrakt z zielonej herbaty spala tłuszcz?

To dzięki silnym antyoksydantom zwanym katechinami. Najważniejszy z nich to EGCG (galusan epigalokatechiny) substancja, która może zwiększyć metabolizm. Mechanizm jej działania jest prosty i zupełnie naturalny. Aby spalić tłuszcz nasz organizm musi podzielić komórki tłuszczowe i przenieść je do krwiobiegu. Związki czynne w ekstrakcie z zielonej herbaty, których jest aż 55% a EGCG 500.00, mogą pomóc w tym procesie poprzez pobudzenie działania niektórych hormonów spalających tłuszcz. EGCG, może pomóc hamować enzym, który rozkłada się do noradrenaliny. Gdy enzym ten jest hamowany, rośnie ilość norepinefryny. Hormon ten z kolei jest wykorzystywany przez nasz układ nerwowy, jako sygnał dla komórek tłuszczowych, aby rozpoczęły rozpad tłuszczu. Dlatego też, im więcej norepinefryny tym silniejszy sygnał do rozpadu tłuszczu.

Połączenie kofeiny i EGCG sprawia, że komórki tłuszczowe rozbijają więcej tłuszczu, który jest uwalniany do krwiobiegu, przez co staje się dostępny do wykorzystania jako źródło energii, którą nasz organizm potrzebuje do życia, a nie odłożony w postaci tłuszczu. Proste i logiczne, prawda?!

Jak jeszcze możesz przyspieszyć odchudzanie?

Pewnie wiesz, że aby szybko schudnąć musisz zastosować dietę, ale co jeśli możesz pomóc sobie szybciej spalić tłuszcz stosując naturalne „wspomagacze”? Oprócz tego, że mają moc rozbijania komórek tłuszczowych, to jeszcze pozytywnie wpływają na cały układ nerwowy, poprawiają pracę mózgu i wzmacniają siły. Działają antydepresyjnie i przeciwzapalnie. W końcu wpływają na wygląd naszej skóry i włosów. To dzięki nim można spłycić zmarszczki i poprawić sobie humor.  Przeczytaj o tym więcej na następnej stronie:

 Źródła:
Fernstrom JD. Can nutrient supplements modify brain function? Am J Clin Nutr. 2000;71(6 Suppl):1669S-1675S.
Hoffman JR, Ratamess NA, Gonzalez A, Beller NA, Hoffman MW, Olson M, Purpura M, Jäger R. The effects of acute and prolonged CRAM supplementation on reaction time and subjective measures of focus and alertness in healthy college students. J Int Soc Sports Nutr. 2010 Dec 15;7:39.
http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/tyrosine#ixzz3TzAhNoQi University of Maryland Medical Center
Kliegman R, Behrman R, Jenson H, Stanton B. Nelson Textbook of Pediatrics, 18th ed. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier; 2007.
Mahoney CR, Castellani J, Kramer FM, Young A, Lieberman HR. Tyrosine supplementation mitigates working memory decrements during cold exposure. Physiol Behav. 2007 May 22; [Epub ahead of print]
Meyers S. Use of neurotransmitter precursors for treatment of depression. Altern Med Rev. 2000;5(1):64-71.
Parry BL. The role of central serotonergic dysfunction in the aetiology of premenstrual dysphoric disorder: therapeutic implications. CNS Drugs. 2001;15(4):277-285.
Poustie VJ, Rutherford P. Tyrosine supplementation for phenylketonuria. Cochrane Database Syst Rev. 2000;(2):CD001507.
Tumilty L, Davison G, Beckmann M, Thatcher R. Oral tyrosine supplementation improves exercise capacity in the heat. Eur J Appl Physiol. 2011 Mar 25. [Epub ahead of print]
van Spronsen FJ, van Rijn M, Bekhof J, Koch R, Smit PG. Phenylketonuria: tyrosine supplementation in phenylalanine-restricted diets. Am J Clin Nutr. 2001;73(2):153-157.
Webster D, Wildgoose J. Tyrosine supplementation for phenylketonuria. Cochrane Database Syst Rev. 2010 Aug 4;(8):CD001507. Review.
Yehuda S. Possible anti-Parkinson properties of N-(alpha-linolenoyl) tyrosine. A new molecule. Pharmacol Biochem Behav. 2002;72(1-2):7-11.
Annalen, 1850, 75, 82; 84, 345, cf. Wertheim and Rochleder, ibid., 1845, 54, 255.
Babo & Keller, Journ. pr. chem., 1857, 72, 53.
Rugheimer, Ber., 1882, 15, 1390.
Epstein, William W.; Netz, David F.; Seidel, Jimmy L. (1993). „Isolation of piperine from black pepper”.
J. Chem. Ed. 70 (7): 598. doi:10.1021/ed070p598.
Gaikar. Process for extraction of piperine from piper species. US 6365601, April 2, 2002.
http://www.tis-gdv.de/tis_e/ware/gewuerze/pfeffer/pfeffer.htm#selbsterhitzung
Ikan, Raphael (1991). Natural Products: A Laboratory Guide 2nd Ed.. San Diego: Academic Press, Inc. p. 223-224.
Oersted, „Über das Piperin, ein neues Pflanzenalkaloid” [On piperine, a new plant alkaloid], (Schweigger’s) Journal für Chemie und Physik, vol. 29, no. 1, pages 80-82 (1820).
Pharmacographia (London: Macmillan & Co., 1879), p. 584.
Stenhouse in Pharm. J., 1855, 14, 363.
J. Pharmacol. 144 (6): 781–90. doi:10.1038/sj.bjp.0706040. PMC 1576058. PMID 15685214.
Bhardwaj RK, Glaeser H, Becquemont L, Klotz U, Gupta SK, Fromm MF (August 2002). „Piperine, a major constituent of black pepper, inhibits human P-glycoprotein and CYP3A4”. J. Pharmacol. Exp. Ther. 302 (2): 645–50. doi:10.1124/jpet.102.034728. PMID 12130727.
a,b — Atal CK, Dubey RK, Singh J (January 1985). „Biochemical basis of enhanced drug bioavailability by piperine: evidence that piperine is a potent inhibitor of drug metabolism”. J. Pharmacol. Exp. Ther. 232 (1): 258–62. PMID 3917507.
Reen RK, Jamwal DS, Taneja SC, et al. (July 1993). „Impairment of UDP-glucose dehydrogenase and glucuronidation activities in liver and small intestine of rat and guinea pig in vitro by piperine”. Biochem. Pharmacol. 46 (2): 229–38. doi:10.1016/0006-2952(93)90408-O. PMID 8347144.
Shoba G, Joy D, Joseph T, Majeed M, Rajendran R, Srinivas PS (May 1998). „Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers”. Planta Med. 64 (4): 353–6. doi:10.1055/s-2006-957450. PMID 9619120.
Majeed, M. Use of piperine as a bioavailability enhancer. US Patent 5744161, October 26, 1999.
Manoharan S, Balakrishnan S, Menon V, et al. Singapore Med J. 2009 Feb;50(2):139-46.
Faas, L.; Venkatasamy, R.; Hider, R. C.; Young, A. R.; Soumyanath, A. (2008). „In vivo evaluation of piperine and synthetic analogues as potential treatments for vitiligo using a sparsely pigmented mouse model”. British Journal of Dermatology 158 (5): 941–50. doi:10.1111/j.1365-2133.2008.08464.x. PMID 18284389.
„Pepper 'to treat pigment disease'”. BBC News. 2008-02-14.
Wattanathorna, Jintanaporn; Pennapa Chonpathompikunlertb, Supaporn Muchimapuraa, Aroonsri Pripremc, Orathai Tankamnerdthai (September 2008). „Piperine, the potential functional food for mood and cognitive disorders”. Food and Chemical Toxicology 46 (9): 3106–3110. doi:10.1016/j.fct.2008.06.014. PMID 18639606.
Bang JS, Oh DH, Choi HM, et al. Arthritis Res Ther. 2009 Mar 30;11(2):R49.