Kasia Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus
Siniak, to nic innego jak podskórny wylew, czyli miejscowe nagromadzenie się krwi, która opuszcza uszkodzone,
niewielkie naczynka krwionośne i przedostaje się do tkanek. Pojawiający się na skórze wylew krwi, w miarę swojego rozwoju przybiera różne kolory – począwszy do czerwonego, przechodzącego po około dwóch dniach do niebiesko-fioletowego, aż do żółtawo-brązowego koloru wyłaniającego się po około 6-7 dniach od powstania zasinienia. Zazwyczaj leczenie siniaka trwa od dwóch do trzech tygodni, po czym skóra powinna wrócić do normalnego koloru. Jeśli siniaki nie goją się prawidłowo, lub pojawiają się zbyt często, należy zwrócić na to szczególną uwagę.
10 powodów powstawania siniaków
1. Uderzenia i urazy
Powszechną przyczyną powstawania siniaków są urazy np. Uderzenia czy otarcia. Trzeba jednakże pamiętać, że niektóre grupy osób mają większą skłonność do częstego tworzenia się siniaków. Takie osoby zwłaszcza w przypadku drobnych otarć czy stłuczeń, a także gdy siniaki pojawiają się u nich bez uprzedniego fizycznego urazu lub przy stosunkowo niewielkich stłuczeniach, powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Łatwe i częste tworzenie się siniaków na skórze może być symptomem braku odpowiednich witamin w organizmie, lub nawet objawem choroby wewnętrznej.
2. Twój wiek
Do grupy osób bardziej podatnych na pojawianie się siniaków należą przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze, które posiadają cieńszą i delikatniejszą skórę, a także delikatniejsze naczynka. Osoby starsze mają tez cieńszą warstwę tkanki tłuszczowej, która zapewnia amortyzację przez uderzeniem i upadkiem.
3. Brak witamin
Siniaki powstają także z powodu braku witamin, szczególnie tych, które mają wpływ na kondycję naczynek krwionośnych. Jest to głównie witamina C, którą możemy dostarczyć do organizmu jedząc dużo owoców i warzyw (takich jak cytrusy, natka zielonej pietruszki czy czerwona papryka).
Istotnym jest także zapewnienie sobie odpowiedniej ilości witaminy K (bogatym jej źródłem są brokuły i awokado) oraz witaminy PP (kryjącej się zwłaszcza w roślinach strączkowych i orzechach). Nie należy również zapominać o rutynie – organicznym związku pochodzenia roślinnego, który ma właściwości uszczelniające naczynia, a także przedłuża działanie witaminy C. Rutyna znajduje się głównie w owocach aronii, gryce czy szczawiu.
5. Choroby wątroby
Skłonność do tworzenia się siniaków lub pojawiające się często nadmierne krwawienia np. z nosa lub dziąseł, mogą również świadczyć o chorobie wątroby. Jeśli oprócz siniaków występują objawy takie jak osłabienie, zażółcenie skóry lub białek oczu – należy udać się na badania laboratoryjne krwi, by wykluczyć stan zapalny wątroby wywołany np. chorobą wirusową.
6. Niektóre leki
Niektóre leki takie jak aspiryna, leki antykoncepcyjne, osłabiają naczynia krwionośne i zwiększają podatność na siniaki. Ponadto leki przeciwzakrzepowe i zmniejszające krzepliwości krwi, mogą powodować zasinienia.
Częste pojawianie się siniaków może być także powiązane z przyjmowaniem niektórych leków rozrzedzających krew jak np. heparyny lub częstym przyjmowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (ibuprofen, naproxen).
W każdym jednak wypadku, gdy na ciele pojawiają się siniaki w okolicach nienarażonych bezpośrednio na stłuczenia i urazy, np. na brzuchu, lub gdy siniaki pojawiają się bardzo często i przy niewielkich okaleczeniach, należy udać się do lekarza internisty, by mógł obejrzeć i zdiagnozować pojawiające się na skórze zmiany.
7. Cukrzyca
U osób z cukrzycą mogą pojawiać się zasinienia lub ciemne miejsca na skórze. Dziej e się tak ponieważ w tych miejscach skóra dotyka drugą skórę i tak powstają ciemne przebarwienia. Nie są to jednak typowe siniaki, ale „zabrązowienia” spowodowane insulinoopornością.
Popularne: Jak naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi
8. Zaburzenia krwi
Zaburzenia krwi, takie jak hemofilia i białaczka mogą powodować niewyjaśnione siniaki, często dlatego, że krew nie krzepnie prawidłowo. Jeśli masz poważne i częste siniaki, nie pamiętasz lub nie znasz przyczyny ich powstawiania to dobrym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.
9. Blada skóra
Jasna karnacja sprawia, że miejsce po uderzeniu jest bardziej widoczne. Osoby, które mają bladą skórę, nie są bardziej narażona na siniaki. Te zasinione miejsca widać bardziej ponieważ istnieje duży kontrast pomiędzy bladą skórą a siniakiem.
10. Skłonności rodzinne
Zdarza się też tak, że powstawanie siniaków jest rodzinne. Istnieje pewna skłonność genetyczna. Jeśli, któryś z członków Twojej rodziny ma skłonność do siniaków, to prawdopodobnie także dlatego u Ciebie pojawiają się częściej niż u innych.
Jak szybciej pozbyć się siniaków?
Oto moje 4 domowe sposoby, które przyspieszają gojenie się siniaków.
1. Liście białej kapusty.
Zagotować wodę. Do miski włożyć liść kapusty i zalać do wrzątkiem. Kiedy trochę zmięknie, wyjąć z wody i przyłożyć do siniaka. Proszę uważać, aby kapusta nie była byt gorąca ponieważ może poparzyć skórę.
2. Zimny kompres.
Zimny kompres pomaga zmniejszyć obrzęk i ból. Należy przyłożyć go do siniaka najszybciej jak to możliwe.
3. Ocet jabłkowy
Nanieść gorący lub zimny okład z octu jabłkowego na siniaki.
4. Cebula
Tak jak w przypadku ukąszeń tak samo w przypadku siniaków świetnie sprawdza się cebula. Wystarczy ją przekroić na pół i przyłożyć bezpośrednio na zasinione miejsca.
5. Kąpiel w tymianku
W garnku zagotować 2-3 gałązki tymianku. Gotować około 5 minut. Po tym czasie dodać do kąpieli i zanurzyć posiniaczoną część ciała w wodzie z tymiankiem.
Zobacz też:
Jak wyleczyć chore zatoki za pomocą octu jabłkowego?
Czy olej kokosowy jest naprawdę taki zdrowy (naukowe wyjaśnienie)
Plan jedzenia, na którym Basia schudła 15 kg. Unikała tylko tych kilku produktów!