Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Ta szybka przekąska cieszy się ogromną popularnością w okolicznych wegańskich i wegetariańskich lokalach. Można powiedzieć, że stanowi ona zdrowy odpowiednik standardowych propozycji z fast foodów. Oczywiście, przy tej wykonanej w domu mamy stuprocentową pewność, że jest ona przygotowana z odpowiednich i pełnowartościowych składników.

Falafele, czyli małe kulki lub kotleciki z przyprawionej ciecierzycy, to prawdziwy hit wśród miłośników zdrowego odżywiania. Sposób  ich robienia nie należy do skomplikowanych, jednak należy pamiętać, że falafele przygotowuje się z surowej ciecierzycy – dlatego jeśli nie masz w domu dobrego urządzenia do miksowania lub młynka, to raczej nie ryzykuj z miksowaniem cieciorki (po namoczeniu ciecierzyca powinna być bardziej miękka, jednak zwykły blender przy jej mieleniu możesz łatwo uszkodzić).

A jeśli masz odpowiednie możliwości w kuchni, to polecam Ci ten przepis na bezglutenowe falafele. Kotleciki z ciecierzycy mogą być świetnym dodatkiem do lekkich wiosennych sałatek, jak i duszonych warzyw. Zobacz, jak je zrobić.

BEZGLUTENOWY FALAFEL Z SOSEM TAHINI

Składniki (na około 20 falafeli):

Falafel:

1 i 1/2 szklanki cieciorki (moczonej w wodzie przez około 6 godzin)

3 ząbki czosnku

1 mała cebulka (drobno pokrojona)

1/4 szklanki natki pietruszki (posiekanej)

1 łyżka mąki z tapioki (opcjonalnie: mąka ziemniaczana lub kukurydziana)

2 łyżeczki kuminu

1 i 1/2 łyżeczki soli

1 łyżeczka mielonej kolendry

pieprz czarny

1/2 szklanki oleju z pestek winogron (lub innego tłoczonego na zimno)

Sos tahini:

1/2 szklanki sezamowej pasty tahini

3 ząbki czosnku (zmiażdżone)

1/2 łyżeczki soli

2 łyżki oliwy z oliwek

sok z połowy cytryny

1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki

Wykonanie:

Surową cieciorkę odcedź, a następnie zmiel ją w robocie kuchennym lub maszynce do mielenia. Po 6 godzinach moczenia jej w wodzie, nie powinno być problemu z jej zmiksowaniem. Dodaj do cieciorki czosnek, kumin, cebulkę, pietruszkę, mąkę z tapioki, sól, kolendrę i pieprz. Zmiksuj ze sobą wszystkie składniki. Gotową masę uformuj w dłoniach w małe kotlety (około jedna łyżka mikstury na jedną kulkę). Następnie rozgrzej patelnię i usmaż je na niewielkiej warstwie tłuszczu. Smaż wszystko na jednej stronie przez około 3 minuty, a kiedy falafele się zarumienią, przełóż je na drugą stronę i smaż około 2 minuty. Gotowe falafele odłóż na talerz. W celu przygotowania sosu tahini, zmieszaj ze sobą wszystkie składniki potrzebne do jego wykonania. Jeśli sos będzie zbyt gęsty, dodaj do niego łyżeczkę gorącej wody. Sos może stać w lodówce przez około 5 dni.

Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Veggies Don’t Bite

Zobacz także: