Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Jest idealna dla kobiet, bo pomaga zrównoważyć hormony, pomaga schudnąć i zmniejszyć objawy, a nawet całkiem zlikwidować ZNP (zespół napięcia przedmiesiączkowego).

Równowaga naszego organizmu jest bardzo delikatna. Jednym z czynników umożliwiających jej utrzymanie są hormony. Ich produkcja zależy od prawidłowej funkcji wielu gruczołów (tarczycy, nadnerczy, jajników, jąder, a nawet ściany jelit), ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, oraz niektórych struktur mózgu, oraz ich wzajemnej regulacji.

Niestety często dochodzi do zaburzenia tej równowagi. A do tego przecież dochodzą naturalne wahania hormonów w organizmie w okresie menopauzy czy w związku z menstruacją… Chociaż prawdziwy zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy co najwyżej 5% kobiet, to przecież każda z nas odczuwa czasami owe huśtawki nastrojów i bolesne okresy.

Dlaczego nasza gospodarka hormonalna jest tak niestabilna?

Może być to nie tylko wynikiem różnych chorób, ale też hormonów zawartych w spożywanych przez nas produktach. Na przykład goitrogeny to substancje, które wywołują niedoczynność tarczycy. Zawarte w środkach ochrony roślin ksantoestrogeny, a także fitoestrogeny, których duża ilość znajduje się w soi, mogą powodować nadmiar estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Zarówno nadmiar,jak i niedobór hormonów może wywoływać różne, nieprzyjemne objawy.

Zanieczyszczenie środowiska związane z użyciem powoduje, że związki podobne do estrogenów kumulują się w uprawianych warzywach i owocach. Odbija się to nie tylko na naszym zdrowiu, ale również bytujących w tych szkodliwych warunkach zwierząt. Hormony płciowe podawane są również zwierzętom hodowlanym, a poprzez spożycie ich mięsa – trafiają do naszego organizmu.

Nadmiar estrogenów związany jest z:

-zatrzymywaniem wody w organizmie, obrzękami i przyrostem masy ciała
-wahaniem nastroju
-bolesnymi miesiączkami
-zakrzepicą
-zaburzeniami ze strony wątroby i pęcherzyka żółciowego
-bólami głowy

Ponadto podwyższony poziom estrogenów przez dłuższy czas jest związany z rakiem macicy (endometrium), rakiem piersi i obniżoną płodnością u mężczyzn.
Oczywiście powinnaś unikać przetworzonych produktów, i dokładnie myć warzywa i owoce przed spożyciem, aby usunąć z nich szkodliwe środki chemiczne stosowane w ich produkcji. Jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie się uchronić przed estrogenami zawartymi w jedzeniu. Na szczęście istnieje pewien prosty sposób…

JEDZ JEDNĄ SUROWĄ MARCHEW DZIENNIE

Dlaczego warto?

Specjalny błonnik zawarty w surowej marchewce, wiąże pochodzące z pożywienia estrogeny. Przez to nie zostaną wchłonięte do krwi. Dlatego przysłowiowa jedna marchew spożywana każdego dnia zmniejszy ilość tych hormonów dostępnych dla organizmu. Ponadto wiąże inne toksyny, które usuwane są przez przewód pokarmowy bez wywoływania swoich szkodliwych efektów.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

W latach 70′ badania dr. Ray Peat’a dowiodły, że poziom estrogenu ulegał spadkowi już w 3 dniu od wprowadzenia tego nawyku.
Poza błonnikiem, marchew zawiera witaminę A, niezbędną dla prawidłowego wzroku i zdrowej skóry. Już 100 gramów jej korzenia całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten mikroelement. Ten cenny korzeń zawiera również silny antyoksydant – β-karoten. Ma on właściwości chroniące przed nowotworami – płuc, jelita grubego, a także białaczką. Ponadto witamina C wspomaga twoją odporność. Dodatkowo jej subtelna słodycz to doskonała alternatywa dla tuczących przekąsek. Możesz ją dodawać do sałatek lub pokroić w słupki i zjeść z jogurtowym sosem, albo zmiksować i wypić jako naturalny, świeży sok. W ten sposób dostarczasz sobie również jedną z 5 porcji warzyw, które powinno się spożywać w ciągu dnia.
Jeśli cierpisz z powodu wahań nastroju przed okresem – spróbuj wprowadzić ten nawyk w życie. Jedna marchew dziennie to bardzo prosta zasada, która może znacznie polepszyć jakość Twojego życia.

WYPRÓBUJ: Dieta, która może pomóc Ci przywrócić równowagę hormonalną i pomaga schudnąć

A co jeżeli objawy nie ustępują?

Skonsultuj się z ginekologiem. Bardzo bolesne i obfite miesiączki mogą być wynikiem choroby, zwanej endometriozą czy obecnością mięśniaków w macicy.

Estrogeny, a okres przekwitania

To prawda, że w okresie przekwitania równowaga na „szali hormonalnej” się zmienia. Za objawy menopauzy (uderzenia gorąca, bóle głowy, zmiany nastroju) odpowiada spadek estrogenu. Wtedy fitoestrogeny stają się dla Ciebie pomocne. Nie tylko chronią serce i naczynia krwionośne, ale też pomagają w zmniejszeniu umiarkowanych objawów. Jednak nawet wtedy nie rezygnuj ze zdrowej diety. Błonnik jest niezbędny dla prawidłowej pracy jelit, oraz utrzymania masy ciała, ponieważ wraz z wiekiem nasze zapotrzebowanie na energię spada. Zrównoważona dieta bogata w surowe warzywa jest zatem korzystna w każdym wieku.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zrównoważyć swoje hormony?

Możesz łatwo możesz „naprawić” zepsute hormony, przywrócić równowagę hormonalną i pozbyć się tłuszczu z brzucha, bioder, ud czy pupy stosując odpowiednie jedzenie. Kliknij poniżej na część ciała z którą masz największe problemy:

 

jak schudnac z brzucha ud pupy bioder