Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Współczesny tryb życia zdecydowanie nie sprzyja fizycznej aktywności. Wieczny pośpiech, mnóstwo obowiązków, siedząca praca i wciąż za mało czasu na wszystko. Kiedy spieszymy się do biura, raczej nie decydujemy się na odprężający i miły spacer, tylko wybieramy samochód, bądź dowolny środek komunikacji miejskiej. Kiedy wracamy ze spotkania ze znajomymi i chcemy jak najszybciej znaleźć się w domu, łapiemy taksówkę. Żyjemy w ciągłym biegu, choć tak naprawdę z bieganiem nie mamy zbyt wiele wspólnego. Też to znacie?

Otóż większość z nas zapomina o tym, jak ważną rolę dla naszego organizmu odgrywa aktywny wypoczynek. I nie chodzi tu o pokonywanie gigantycznych dystansów, zajęcia aerobiku czy wyciskanie siódmych potów na siłowni, tylko o zwyczajną pieszą przechadzkę na świeżym powietrzu.

zakwaszenie organizmu

Według lekarzy, już pół godziny spacerowania dziennie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co ciekawe, chodzenie to czynność rzadko traktowana przez ludzi jako forma fizycznej aktywności, dlatego często ignoruje się jego zalety. Okazuje się jednak, że nawet powolny spacer stymuluje serce i układ oddechowy do pompowania dodatkowego tlenu do mięśni – czyli robi dokładnie to samo, co ćwiczenia aerobowe, które wykonujemy na siłowni.

To, jak duże korzyści dla naszego zdrowia mają regularne spacery, potwierdza Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Zdaniem organizacji, ta prosta aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu, udaru mózgu oraz cukrzycy. Zaleca się około 30 minut chodzenia dziennie oraz minimum 150 minut spacerów lub 75 minut bardziej intensywnych ćwiczeń w tygodniu, by nasz organizm mógł przekonać się o tych efektach.

Podkreśla się również, że wprowadzenie do naszego trybu życia codziennych spacerów jest w stanie wydłużyć nasze życie o kilka lat. Na podstawie badań przeprowadzonych w siedmiu krajach, w ciągu 11 lat, zaobserwowano, że regularne chodzenie zmniejszyło częstotliwość występowania chorób sercowo-naczyniowych aż o 31 % oraz śmiertelność o 32 %. Okazuje się, że nawet pokonywanie pieszo 8 km na tydzień jest w stanie uchronić nasz organizm przed wieloma poważnymi chorobami.

Oto korzyści, jakie daje nam regularne chodzenie na świeżym powietrzu:

 • relaksuje i poprawia samopoczucie
 • wpływa na lepszy sen
 • wspiera odchudzanie
 • pobudza metabolizm
 • poprawia koncentrację i pamięć
 • wzmacnia mięśnie i stawy
 • poprawia krążenie
 • zwiększa wydolność płuc
 • chroni przed depresją i redukuje stres
 • obniża poziom cholesterolu
 • obniża prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy

Jeśli wciąż zaniedbujesz tę aktywność, wiosna to doskonały moment na wprowadzenie do swojego życia nowych nawyków. Nawet jeżeli narzekasz na bardzo napięty harmonogram dnia, z pewnością prędzej znajdziesz w nim miejsce na półgodzinny spacer niż na zajęcia aerobiku czy trening na siłowni.

Zobacz także: