Hashimoto to jedna z najczęściej spotykanych w ostatnich latach choroba tarczycy.  

To choroba o podłożu autoimmunologicznym, inaczej choroba z autoagresji. Oznacza to, że układ immunologiczny organizmu u osoby chorej produkuje przeciwciała skierowane przeciwko samemu sobie a ściślej przeciwko przeciwciałom kluczowym dla działania tarczycy, czyli anty-TPO i anty-TG.  

Hashimoto dużo częściej dotyka kobiety i sprawia, że nie tylko trudno sobie poradzić z odchudzaniem, ale i z codziennym dobrym samopoczuciem. 

Od dawna wiadomo, że dieta to jeden z podstawowych filarów naszego zdrowia a już szczególnie wtedy, gdy to zdrowie zaczyna szwankować.  

Okazuje się jednak, że w chorobach autoimmunologicznych, w tym w chorobie Hashimoto, nie musimy wprowadzać ogromnych modyfikacji w jadłospisie i eliminować z diety dużej ilości produktów.   

Do podstawowych zaleceń żywieniowych dietoterapii choroby Hashimoto zalicza się zasady, które tak naprawdę każdy z nas powinien na co dzień stosować: 

 1. Spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Zadbaj o równe rozplanowanie posiłków, śniadanie zjadaj około godziny po wstaniu a ostatni posiłek na ok. 2-3 godziny przed snem. 
 1. Zapewnienie odpowiedniej kaloryczności. Dbamy o prawidłową masę ciała, ale unikamy zdecydowanie diet o bardzo niskiej kaloryczności – nasz organizm nie tylko musi zawalczyć o prawidłową masę ciała, ale też o odpowiednie odżywienie organizmu i dostarczenie składników niezbędnych w diecie do zachowania zdrowia. 
 1. Spożywanie przede wszystkim węglowodanów złożonych w postaci produktów zbożowych o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Unikanie dużej ilości cukrów prostych np. w postaci słodyczy.
 1. Dostarczanie odpowiedniej podaży białka głównie w postaci ryb morskich, nasion strączkowych i chudego mięsa. 
 1. Wybieranie dobrej jakości tłuszczu, przede wszystkim pochodzenia roślinnego. W chorobie Hashimoto wskazane jest zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Zapewnią je tłuste ryby morskie  takie jak łosoś, halibut, śledź, makrela, dorsz, sardynki oraz orzechy np. włoskie, nasiona, oleje roślinne, siemię lniane i olej lniany. 
 1. Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, które stanowią dobre źródło błonnika pokarmowego, witamin antyoksydacyjnych A, C, E oraz składników mineralnych. 

Czynnikami, które mogą nasilać objawy choroby Hashimoto są wszystkie składniki prozapalne. W szczególności KAZEINA (białko mleka) oraz GLUTEN (białko zawarte w pszenicy i kilku innych zbożach). Jeśli chorujesz na chorobę Hashimoto, zwróć uwagę na te dwa białka w swojej diecie i ogranicz ich spożycie, aby sprawdzić czy nie poczujesz się lepiej i czy nieprzyjemne objawy choroby nie ustąpią. W tym celu:

 • Unikaj nabiału, mleka krowiego i serów zastępując je w diecie roślinnymi odpowiednikami bogatymi w wapń.
 • Wyklucz zboża glutenowe zastępując je gryką, komosą ryżową, brązowym ryżem, kaszą jaglaną, amarantusem oraz kaszą i płatkami owsianymi.  

Co więcej często się zdarza, że osoby chorujące na Hashimoto, mają także zwiększone predyspozycje do choroby trzewnej (celiakii) oraz do nadwrażliwości na gluten. Wówczas wykluczenie glutenu z diety jest konieczne.

Wyniki badań pokazują także, że eliminacja laktozy z diety osób z chorobą Hashimoto i nietolerancją tego dwucukru korzystnie wpływa na obniżenie stężenia TSH. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, należy więc słuchać jakie nasz organizm wysyła sygnały i jak reaguje na produkty mleczne z laktozą. 

Pamiętaj jednak, że w przypadku chorób autoimmunologicznych zwracamy uwagę nie tyle na reakcję organizmu na laktozę, ale przede wszystkim na białka mleka, które mogą nasilać proces zapalny w organizmie. 

A co z roślinami PSIANKOWATYMI, których często zabrania się w diecie osób z Hashimoto?   

Niektóre osoby z chorobą Hashimoto źle tolerują warzywa psiankowate, czyli np. paprykę, pomidory, ziemniaki czy bakłażany. Ich eliminacja z diety nie jest jednak konieczna, jeśli nie odczuwasz po ich zjedzeniu dolegliwości takich jak zgaga, uczucie pieczenia, ciężkości czy kwaśnego odbijania. Te warzywa zawierają mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych, a ich profilaktyczna eliminacja nie ma uzasadnienia.   

Niektóre warzywa zawierają tzw. gitrogeny (substancje wolotwórcze) zmniejszające przyswajalność jodu z pożywienia lub zaburzające wchłanianie jodu przez tarczycę i w konsekwencji produkcję hormonów tarczycy. 

Substancje te znajdziemy m.in. w brukselce, kalafiorze, jarmużu, brokułach, kapuście, rzepie, rzodkiewce, roślinach strączkowych np. fasoli i soi.  

Na szczęście substancje wolotwórcze praktycznie w całości ulegają dezaktywacji podczas obróbki termicznej, tak więc po wcześniejszym ugotowaniu możesz ze spokojem zjeść. Nasiona roślin strączkowych zawsze trzeba przed ugotowaniem namoczyć, wypłukać i dopiero ugotować. 

Jeśli Twoja dieta jest różnorodna i odpowiednio skomponowana, spożywanie tego typu produktów nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie a wręcz przeciwnie!  

O jakie mikroelementy w diecie powinnaś szczególnie zadbać w chorobach tarczycy? 

 • JOD – stanowi niezbędny składnik do produkcji hormonów tarczycy.

Znajdziesz go w takich produktach jak np.: makrela, dorsz, owoce morze: małże i ostrygi, otręby, sól jodowana, wody mineralne oraz czerwone wino. 

Pamiętaj, że nie należy rutynowo stosować suplementacji jodem, gdyż jego nadmiar w organizmie może być niekorzystny. Leki i suplementy przepisywać powinien lekarz! 

 • SELEN – to składnik jednego z ważnych enzymów, który uczestniczy w przemianie tyroksyny do trijodotyroniny (T3). W przypadku jego niedostatecznej podaży dochodzi do zmniejszenie wytwarzania T3 oraz uszkodzenia tarczycy.

Znajdziesz go w takich produktach jak np.: skorupiaki i ryby (tuńczyk, łosoś), czosnek, grzyby oraz orzechy brazylijskie i włoskie. 

 • ŻELAZO – obniżone stężenie żelaza w organizmie może prowadzić do obniżenia stężenia T3 oraz wzrostu TSH.

Znajdziesz go w takich produktach jak np.: czerwone mięso, nasiona lnu, pestki dyni, otręby, mak, sezam, żółtka jaj, pistacje, kasze gryczaną, zielone liściaste warzywa. 

 • CYNK – jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania tarczycy.

Znajdziesz go w takich produktach jak np.: nasiona lnu, pestki dyni oraz produkty zbożowe pełnoziarniste. 

Pamiętaj więc, że nic tak nie poprawia stanu zdrowia jak odpowiednia dieta i styl życia. Nieleczona choroba Hashimoto może uprzykrzać codzienne funkcjonowanie, ale zmiana stylu życia i odpowiednia dieta jest w stanie złagodzić objawy choroby a nawet ją wyleczyć. Im więcej zdrowych nawyków wyrobisz, tym większa szansa na odzyskanie pełni zdrowia!

Zobacz także: 7 MITÓW NA TEMAT DIETY W HASHIMOTO