Kasia Gurbacka
Dietetyk
Autorka skutecznego planu na odchudzanie – Diety Venus
Promotor Zdrowego Odżywiania

Dla wielu kobiet problemy z włosami to… głównie problemy fryzjerskie. Ale zanim sięgniemy po drogą odżywkę, warto zajrzeć raczej w głąb organizmu…

Tak naprawdę stan włosów mówi bardzo o wiele o samym organizmie – jego niedoborach, zaburzeniach czy nawet chorobach. Z analizy włosa może dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy o danym człowieku, gdyż tu gromadzą się cenne minerały, a także substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie czy pozostałości narkotyków. Nie trzeba jednak wcale iść do laboratorium, aby zdiagnozować się za pomocą włosów – czasem wystarczy spojrzeć w lustro…

O czym świadczą wypadające włosy?

O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy, gdy dzienna liczba włosów znajdowanych na grzebieniu przekracza znacznie 100 sztuk. Każdy włos żyje bowiem swoim własnym życiem, które trwa od 2 do 5 lat i w ostatniej fazie musi wypaść, aby ustąpić miejsca nowym włosom. To zjawisko całkiem normalne, którym nie trzeba się martwić.

Niestety, włosy wychodzące z głowy garściami mogą już być powodem do niepokoju albo przynajmniej przesłanką do krytycznego ocenienia aktualnego stanu zdrowia. Najczęstsze medyczne przyczyny wypadania włosów to:

  • Ciąża lub syndrom policystycznych jajników – zaburzenia żeńskich hormonów mogą wpływać na fazy życia włosów i powodować ich silniejsze wypadanie. W przypadku ciąży sytuacja stabilizuje się kilka miesięcy po porodzie i gęstość włosów powinna powrócić do pierwotnej. Przy innych zaburzeniach wynikających z dysfunkcji jajników, które objawiają się nie tylko łysieniem (często nad czołem), ale także nadmiernym owłosieniem twarzy czy nóg, poprawę mogą pomóc leki hormonalne przepisane przez lekarza.
  • Niedoczynność lub nadczynność tarczycy – długie okresy zaburzonej pracy gruczołu tarczycy mogą się także objawiać nadmiernym wypadaniem włosów. Jeśli wpadaniu towarzyszy niewyjaśnione chudnięcie lub tycie i zaburzenia polegające na ciągłym uczuciu zimna lub gorących potów, warto udać się do laboratorium na badanie poziomu hormonów TSH i Ft4.
zalety oleju kokosowego

 

  • Anemianiedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii. Polega ona na zmniejszeniu liczby czerwonych krwinek i spadku ogólnego poziomu czerwonego barwnika, hemoglobiny, we krwi. Objawia się to ogólnym uczuciem zmęczenia, bladością i krótkim oddechem, a także wypadaniem włosów i zwykle bywa wynikiem zbyt rygorystycznej lub ubogiej diety. Idealnie jest wzbogacić menu o pokarmy bogate w łatwo przyswajalne żelazo ferowe. Znajduje się ono w czerwonym mięsie,  wątróbce. W pokarmach roślinnych dobrym źródłem żelaza jest np. szpinak, soczewica, suszone śliwki, brokuły, migdały czy natka pietruszki. Suplementy żelaza powinno się przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem.
  • Łuszczyca, łojotok – wypadanie włosów może być także konsekwencją problemów skórnych. Łuszczyca sama w sobie nie powoduje przerzedzenia czupryny, ale świąd skóry skłania chorych do ciągłego drapania, które negatywnie wpływa na zdrowie korzonków i może powodować nawet blizny na skórze głowy. Z kolei łojotok, polegający na nadmiernym wydzielaniu łoju przez mieszki włosowe, przyczyna się do zapalenia skóry i rozwoju infekcji, które mogą sprzyjać wypadaniu włosów. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku problemów skórnych pozostawać pod opieką dermatologa, który przepisze leki łagodzące.
  • Stres – zarówno łysienie plackowate, jak i równomierna, zwiększona utrata włosów mogą być spowodowane długoterminowym stresem lub traumatycznym wydarzeniem. Mechanizm ten polega bądź na atakowaniu mieszków włosowych przez system immunologiczny, działający wadliwie wskutek hormonów stresu, bądź na nieprawidłowych „rozkazach” mózgu, który źle reguluje ilość nowo odrastających włosów. W obu przypadkach, przejęcie kontroli nad stresem i nabranie dystansu do życia, powinno zlikwidować przykry objaw i przywrócić naturalną gęstość włosów.
  • Przedawkowanie witaminy A – witamina A odgrywa istotną rolę dla prawidłowego widzenia oraz jędrności i gładkości skóry – stąd bardzo chętnie sięgamy po suplementy. Niestety, w zbyt wysokich dawkach witamina A jest silnie toksyczna i może wywoływać szereg niepożądanych skutków ubocznych, w tym także wypadanie włosów. Z tego punktu widzenia najbezpieczniejsze jest uzupełnianie diety w produkty bogate w witaminę A, raczej niż łykanie jej w tabletkach.

vital_detox_baner

Dlaczego moje włosy są łamliwe?

Najczęstszą przyczyną łamania się włosów jest niedostatek keratyny, głównego budulca włosów, który odpowiada za ich jędrność i sprężystość. Organizm nie potrafi sam wyprodukować keratyny, jeśli nie będzie miał odpowiedniej ilości białka, przy czym najpierw zawsze zaspokajane są potrzeby najważniejszych organów, takich jak serce czy wątroba, a dopiero później włosów, skóry czy paznokci. Dieta wegańska, uboga w białko pochodzenia zwierzęcego, może prowadzić do wyraźnego nadwątlenia struktury włosów. Łamliwość może także oznaczać niedobory witamin B5, C i E – wszystkie można uregulować za pomocą diety bogatej w warzywa, owoce oraz orzechy.

Także palenie papierosów przyczynia się znacząco do łamliwości, ponieważ dym papierosowych kurczy naczynia krwionośne i utrudnia przedostawanie się substancji odżywczych do samego włosa.

Przyczyny suchych, porowatych włosów

Przesuszone, sianowate włosy bardzo często są konsekwencją nadmiaru zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie, prostowanie czy suszenie. Suchość może być też jednak wyraźną oznaką picia niewystarczającej ikobieta z długimi włosamilości płynów i choć de facto organizm nie jest krytycznie odwodniony, oscyluje na bardzo niskim poziomie wody. Picie dwóch litrów dziennie, nie wliczając w to kawy oraz alkoholu, to pierwszy krok, aby poprawić kondycję włosów i całego ciała.

Suchość może wynikać także z niedostatecznego poziomu kwasów tłuszczowych wielonienasyconych w diecie. Ten problem uregulować można spożywając regularnie orzechy, pestki słonecznika oraz olej z wiesiołka. Niedobór wspomnianych kwasów tłuszczowych może objawiać się też suchością i swędzeniem skóry głowy.

Czemu włosy siwieją przedwcześnie?

Istnieje dość rzadkie genetycznego zjawisko polegające na siwieniu już po skończeniu 20 lat i na tą przypadłość nie ma lekarstwa. Jeśli winne nie są jednak geny, można podejrzewać także stres oraz niedobór witamin B, przy czym oba te zjawiska mogą być powiązane. W przypadku nadmiernej nerwowości warto pomyśleć o suplementacji kompleksem magnezu i witaminy B6, ale w żadnym wypadku nie zaszkodzi też urozmaicenie diety o nabiał, mięso i warzywa strączkowe.

Zobacz także:

baner-największy-leń

 

Źródła:

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/features/women-hair-loss-causes?page=3

http://www.btf-thyroid.org/information/109-hair-loss-and-thyroid-disorders

http://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/what-your-hair-say-your-4657251

http://www.hairscientists.org/human-hair/nutrition-and-hair-health

http://www.dailymail.co.uk/health/article-101358/How-eat-way-healthy-hair.html