Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu Dieta Venus
Jak usunąć trądzik, nawet ten trudny, bez drogich zabiegów w gabinecie?
Trądzik uważany jest za najczęstszą chorobę skóry, która w powszechnym mniemaniu dotyka głównie młodzieży. Jednak nie jest to prawda. Zdarza się to także dorosłym…Skóra bowiem, niczym zwierciadło odbija nasze wewnętrzne stany emocjonalne, zaburzenia metaboliczne oraz hormonalne. Z tych powodów okres dojrzewania sprzyja powstawaniu trądziku – w wieku 12-24 lat cierpi nań aż 80% osób.
Co przyczynia się do powstawania trądziku?
- zwiększona produkcja sebum
- stres
- nieprawidłowa dieta – obfita w pokarmy nasilające łojotok, przede wszystkim typu fast-food
- narażenie na niektóre substancje chemiczne (np. chlor i oleje)
- używanie kosmetyków zatykających pory, po stosowaniu niektórych leków (sterydy, barbiturany);
- zaburzenia hormonalne, przede wszystkim dotyczące męskich hormonów płciowych – androgenów. To one kontrolują produkcję łoju w odpowiednich gruczołach;
- zakażenie bakterią Propionibacterium acnes, a także innymi drobnoustrojami, w tym grzybem Malassezia furfur.
Pierwszym objawem jest pojawienie się zaskórników, początkowo otwartych. Przybierają formę ciemnych plamek. Stają się białe w momencie zamknięcia ujścia gruczołów łojowych. Następnie te zamknięte zaskórniki powiększają się, powodując powstawanie grudek i torbieli, w których zbiera się ropa. Otacza je zaczerwienienie oznaczające stan zapalny. Często po wygojeniu zmian pozostają nieładne blizny, zniekształcające powierzchnię skóry, z którymi ciężko jest walczyć.
Popularne: 11 zabiegów na ciało i włosy z dodatkiem oleju kokosowego
W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele kosmetyków, które mają pomóc nam w walce z trądzikiem. Jednak często powodują one alergię i podrażnienie skóry. Ponadto należą do bardzo kosztownych. Wiele z nich jako skutek uboczny powoduje wysuszanie powierzchni skóry, więc gruczoły łojowe odpowiadają zwiększoną produkcją łoju. Taki „efekt odbicia” jeszcze bardziej nasila zmiany trądzikowe.
Jest jednak alternatywny sposób, który jest absolutnie naturalny. Dodatkowo nie ma żadnych efektów ubocznych. Testowano go przez wieki w krajach tropikalnych, których mieszkańcy przecież cieszą się nieskazitelną skórą. Tym cudownym kosmetykiem jest olej kokosowy.
Olej kokosowy pozwala zwalczyć trądzik na kilka sposobów. Jego aplikacja bezpośrednio na skórę działa odżywczo i zapewnia jej optymalne nawilżenie – już nie musisz martwić się nieestetycznym łuszczeniem przesuszonego naskórka. Dodatkowo olej kokosowy zawiera kilka sekretnych składników, które szczególnie pomocne są w walce z trądzikiem:
- kwas laurynowy – to naturalny środek bakteriobójczy, który działa również na Propionibacterium acnes. Jest alternatywą dla tetracyklin – grupy antybiotyków stosowanych w trądziku, o bardzo szkodliwym wpływie na wątrobę.
- kwas kaprylowy i kapronowy – należą do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych o właściwościach przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych. Mają też działanie osłabiające odczyn zapalny. Zmniejszają więc zaczerwienienie i uszkodzenie tkanek.
- olej kokosowy przyspiesza gojenie ran, co zapobiega powstawaniu blizn. Działa również antyoksydacyjnie, niszcząc wolne rodniki. Przypisuje się to jego wielu aktywnym składnikom, z których większość nie pozostała dokładnie zbadana.
W leczeniu trądziku zaleca się smarowanie bezpośrednio zmienionej skóry, przynajmniej raz dziennie. Optymalny efekt jednak daje aplikacja powtarzana trzykrotnie w ciągu dnia. Olej kokosowy nie zawiera żadnych konserwantów ani substancji alergizujących, dlatego zalecany jest również w leczeniu innych chorób. Przykładem może być atopowe zapalenie skóry – w którym jest ona wyjątkowo wrażliwa, i również wymaga drobiazgowej, systematycznej pielęgnacji.
Olej kokosowy możesz bezpiecznie stosować nawet po zakończeniu leczenia trądziku. Ten całkowicie naturalny kosmetyk zapewni Ci piękną skórę – tak idealną jak u mieszkańców tropików, którzy jego sekret znali od wieków.
Idealna maseczka na trądzik
Potrzebne składniki
1 łyżeczka oleju kokosowego
½ łyżeczki białka z konopii lub mąki konopnej
¼ łyżeczki nasion kozieradki w proszku
¼ łyżeczki kurkumy w proszku
2 łyżeczki naturalnego jogurtu bio (bez chemii i konserwantów)
½ łyżeczki naturalnego miodu
2 łyżeczki soku aloe vera
Wykonanie
Wszystkie suche składniki wymieszać, w oddzielnej miseczce wymieszać wszystkie mokre składniki i połączyć je, tak aby powstało coś w rodzaju ciasta. Następnie nałożyć na twarz i szyję i trzymać przez 20 minut. Maseczka wyschnie, a skóra zacznie się ładnie ściągać. Po 20 minutach delikatnie zdjąć maseczkę. Można na koniec przetrzeć twarz i szyję przegotowaną wodą z dodatkiem odrobiny kurkumy, tak dla „wykończenia” zabiegu. Zobacz też, jak wykorzystać olej kokosowy na włosy, na zmarszczki, na porost włosów, rzęs i brwi, a także na rozjaśnienie przebarwień, blizn i rozstępów. Te sposoby znajdziesz tutaj.