Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Stan zapalny jest niegroźny tylko wtedy, gdy trwa krótko i pojawia się z powodu nagłej dolegliwości, urazu czy ataku bakterii. Polega on na miejscowej zmianie działania naczyń krwionośnych – stają się one bardziej przepuszczalne dla osocza i rozszerzają się. Dzięki temu, do tkanki może przejść więcej przeciwciał, po to, by wyeliminować dolegliwość.

Gdy jednak stan zapalny trwa zbyt długo lub pojawia się bez wyraźnego powodu, ma on niekorzystne działanie. Ocenia się, że przewlekłe stany zapalne, mogą prowadzić do takich dolegliwości, jak zwiększenie masy ciała, cukrzyca, reumatyzm czy astma.

zakwaszenie organizmu

Na pojawienie się przewlekłego stanu zapalnego wpływamy pośrednio my sami, stosując nieprawidłową dietę, unikając ruchu i lekceważąc początkowe objawy choroby. Osoba świadoma tego, jak ważne jest zdrowie, uzupełni swoją dietę w produkty zmniejszające stan zapalny. Jaka żywność może nam w tym pomóc?

Jagody

Ciemny barwnik występujący w jagodach to mieszanina antyoksydantów, które mają korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Antocyjanidyny wspierają produkcję komórek, które radzą sobie z przyczynami stanu zapalnego i pozwalają skrócić przebieg choroby. Są także źródłem witamin i minerałów. Aby wspierać swój organizm, nie musisz sięgać po drogie, zagraniczne jagody acai czy goji – takie same działanie, mają polskie borówki, maliny, truskawki czy czarne jagody.

Kwasy tłuszczowe z ryb i olejów roślinnych

Kolejnym czynnikiem przeciwzapalnym, są NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki nim można zmniejszyć stan zapalny i poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Najbogatsze źródła NNKT to między innymi produkty roślinne

 • olej lniany

 • olej konopny

 • orzechy włoskie

 • pestki dyni

 • awokado oraz ryby

 • łosoś

 • szproty

 • sardynki

 • owoce morza

Wybierając niewielkie ryby oraz dzikiego łososia, zmniejszasz ryzyko kumulowania się rtęci w organizmie. Najcenniejsze działanie mają kwasy EPA i DHA. Należy uważać, podczas stosowania kwasów omega-3 wraz z lekami na rozrzedzenie krwi, ponieważ mogą nasilać ich działanie.

Awokado zawiera także potas, magnez, karotenoidy i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego warto spożywać to źródło zdrowych tłuszczy osobno.

Brokuły

Warzywa z rodziny krzyżowych (kapustowatych) nie są doceniane w Polsce – a szkoda. Brokuły i jego krewniacy, zawierają składniki o silnym działaniu przeciwzapalnym, a w USA udowodniono, że chroni on oczy przed promieniowaniem UV. Brokuły mają także działanie odkwaszające organizm i zawierają dużo błonnika, korzystnego dla zdrowia.

Jeśli chcesz zachować wszystkie korzyści zdrowotne brokułów, powinieneś przygotowywać je jak najkrócej, lub przyrządzać je na parze. Niezwykłe właściwości zdrowotne mają także kiełki brokułów.

Kawa i zielona herbata

Kawa to chyba najbardziej kontrowersyjny produkt na tej liście – często oskarża się ją o to, że ma niekorzystne działanie na organizm. Moim zdaniem, nie jest to do końca prawda, ponieważ kawa to także źródło antyoksydantów.

Picie kawy chroni między innymi przed zapaleniem wątroby, prowadzącym do jej stłuszczenia. Zielona herbata zawiera EGCG, substancję, która bezpośrednio hamuje stany zapalne. Wybieraj naturalną, zieloną herbatę w formie sypanej – herbata w saszetkach ma znacznie gorsze właściwości.

Papryka

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko występowania stanów zapalnych w organizmie, przejdź na węgierską dietę. Papryka to bogate źródło witaminy C i antyoksydantów, które mają działanie antyoksydacyjne. Ostra papryka nałożona na skórę (na przykład w formie „maści końskiej”), może zarówno zmniejszać objawy stanu zapalnego, jak i w niektórych przypadkach je nasilać. W papryce znajdziemy między innymi kwas synapinowy (którego źródłem są też brokuły), który hamuje stan zapalny. Trwają badania, sprawdzające działanie ostrej papryki na nowotwory.

Grzyby

Kiedyś mówiło się o grzybach, że są ciężkostrawne, natomiast dziś docenia się w nich dużą zawartość błonnika. Grzyby zawierają także substancje, których nie sposób znaleźć w innych produktach. Są też źródłem lektyny i kwasów fenolowych. Szczególnie korzystne działanie mają takie grzyby, jak:

 • shitake

 • reishi

 • maitake

 • agaricus

Nie oznacza to, że nasze polskie grzyby nie dają korzyści dla zdrowia. Zaletą grzybów jest także niska kaloryczność i świetny smak.

Winogrona

Rosweratrol to substancja, która jest jedną z przyczyn „francuskiego paradoksu” (Francuzi piją sporo czerwonego wina, które jest źródłem rosweratrolu, przez co rzadziej chorują na serce i choroby układu krążenia). Ma on działanie przeciwzapalne i pomaga zwalczyć choroby serca, otyłość, choroby oczu czy problemy z myśleniem, pojawiające się na starość – korzystny wpływ rosweratrolu sięga znacznie dalej niż tylko leczenie stanów zapalnych. Najlepsze źródła tej substancji, to winogrona, wino i rodzynki. Rosweratrol można kupić także w formie wyizolowanej substancji.

Kurkuma

Kuchnia indyjska jest zdrowa dlatego, że powszechnym dodatkiem do jedzenia jest w niej kurkuma. Ta substancja ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyutleniające. Wpływa także pozytywnie na trawienie.

Kurkuma najlepiej przyswaja się w obecności tłuszczu, dlatego nie zapomnij dodać do swojego ryżu, odrobiny masła lub oleju kokosowego.

Oliwa z oliwek i inne zdrowe tłuszcze

W ostatnim czasie niewiele mówi się o właściwościach oliwy – niesłusznie, ponieważ ma ona zarówno świetny skład, pod względem zawartości kwasów tłuszczowych. Najsilniejsze działanie przeciwzapalne ma oliwa z oliwek extra virgin, stosowana na zimno. W wysokiej temperaturze korzystne właściwości oliwy stają się coraz słabsze, a gdy tłuszcz zostanie podgrzany zbyt mocno, staje się szkodliwy. Inne oleje tłoczone na zimno także mają działanie przeciwzapalne.

Kakao

Kakao zawiera białka, tłuszcze i teobrominę, która regeneruje organizm. Pod względem zawartości przeciwutleniaczy, jest zdrowsze od czerwonego wina i zielonej herbaty. Dziwi mnie, że do tej pory nikt nie wpadł na pomysł produkowania suplementów diety z kakao – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dodawać go do deserów lub kawy.

Jeszcze smaczniejszym rozwiązaniem, jest jedzenie od czasu do czasu gorzkiej czekolady. W Polsce panuje niesłuszne przekonanie, że picie kakao przystoi jedynie dzieciom.

pomidory stan zapalny

Pomidory

Pomidory zawierają takie substancje, jak:

 • witamina C

 • antyoksydanty

 • likopen

 • potas

Regularne jedzenie pomidorów, wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych w organizmie, szczególnie u osób otyłych. W przeciwieństwie do większości warzyw, pomidory nabierają właściwości zdrowotnych wtedy, gdy poddamy je krótkiej obróbce cieplnej.

Wiśnie, czereśnie

Wiśnie to także źródło antyoksydantów, takich, jak antocyjaniny i katechiny. W Polsce wiśnie zwykle przeznacza się na soki i inne przetwory, ze względu na kwaśny smak, a taka konserwacja, nie wpływa niekorzystnie na ich działanie na organizm.

Sok wiśniowy zmniejsza zakwasy u sportowców, zmniejsza poziom złego cholesterolu i wspiera wzrok. Wiśnie i czereśnie to także źródło kumaryny, o działaniu przeciwobrzękowym.

A jakie są Twoje ulubione sposoby na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie?

Zobacz także: