Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Przerasta Cię rzucanie palenia? Masz dobre chęci, a jednak wciąż nie masz na tyle wytrwałości, by na dobre skończyć z nałogiem? Korzyści wynikające z rezygnacji z papierosów, o których przeczytasz poniżej, powinny Cię skutecznie do tego zmobilizować. Przeczytaj dokładnie, a być może wreszcie powiesz STOP papierosom, a dym tytoniowy będzie Ci się kojarzył tylko i wyłącznie z czymś ohydnym i śmierdzącym.

Z roku na rok liczba osób palących w Polsce zdecydowanie maleje. Jak widać, ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jakie szkody dla zdrowia niesie za sobą ten zgubny nałóg. A korzyści związanych z odstawieniem papierosów jest naprawdę sporo. Kiedy rzucasz palenie, Twój organizm zaczyna stopniowo się regenerować i naprawiać szkody, które wyrządziły mu toksyny – dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób, od tych związanych z sercem po nowotwory. Ale lista zalet jest znacznie większa.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by w pełni odzyskać zdrowie. To, co się dzieje z Twoim organizmem po rzuceniu palenia, jest właśnie tego żywym dowodem. A jednak zanim podejmiesz ten krok, odpowiednio się do tego przygotuj – przede wszystkim wprowadź do swojego życia zdrową dietę. Nie dość, że Twój organizm zacznie szybciej się regenerować, to jeszcze po rzuceniu palenia nie będziesz szukać pocieszenia w niezdrowych przekąskach.

Palenie jest związane z szeregiem chorób przewlekłych, może być przyczyną nowotworów, chorób serca i udaru. Przez ten nałóg cierpią również Twoje kości, mózg, zęby, oczy oraz skóra. Na szczęście, Twoje ciało ma niesamowitą zdolność do regeneracji. Po rzuceniu palenia nie będziesz długo czekać na pierwsze pozytywne efekty. Każda godzina, dzień, tydzień i miesiąc bez papierosa zaczną przywracać Cię do zdrowia.

Szkody, jakie wyrządza palenie tytoniu

Przez palenie jesteś ciągle narażony na toksyny, co zaczyna powoli uszkadzać tkanki w Twoim ciele. Z początku te zmiany są niezauważalne, jednak po kilku latach dają już wyraźnie o sobie znać. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że palenie jest przyczyną chorób serca i płuc, ale tych chorób jest znacznie więcej:

    • palenie uszkadza układ mięśniowo-szkieletowy i wpływa na gęstość mineralną kości
    • palenie spowalnia gojenie się ran
    • palacze są o 59 % bardziej narażeni na Alzheimera
    • Mężczyźni, którzy palą, mają o 25 % zwiększone ryzyko złamań i o 40 % zwiększone ryzyko złamań kości udowej
    • przez palenie wzrasta ryzyko uszkodzeń i utraty zębów
    • palacze aż o 53 % bardziej są narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych od niepalących
    • palacze o 79 % bardziej są narażeni na przewlekły ból pleców
    • palenie tytoniu zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem od 78 do 358 % i zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy związanej z wiekiem

W jaki sposób palenie wpływa na rozwój choroby?

  • zwiększa się całkowita homocysteina osocza, która jest znanym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, choroby Alzheimera, innych demencji i zaburzeń funkcji poznawczych
  • dochodzi do szybszego rozwoju miażdżycy tętnic w mózgu i sercu. Mózg jest pozbawiony tlenu i składników odżywczych. Sztywność związana z miażdżycą tętnic jest również związana z gromadzeniem się płytki beta-amyloidowej, która jest cechą charakterystyczną dla choroby Alzheimera     
  • zmiany w mózgu u osób z chorobą Alzheimera mogą również wiązać się ze zwiększonym stresem oksydacyjnym, ekscytotoksycznością, zgonem nerwowym i zapaleniem wywoływanym przez tytoń

Bierni palacze a ryzyko chorób

Palacze wyrządzają szkodę nie tylko sobie, ale również swoim bliskim. Na zgubne skutki tego nałogu narażone są również osoby znajdujące się w pobliżu osoby palącej. Dym tytoniowy zawiera setki toksycznych substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, benzen, arsen i cyjanek. Te substancje przedostają się do naszej atmosfery, więc nie łudź się, że wychodząc na papierosa na balkon, chronisz swoją rodzinę i przyjaciół przed szkodliwym dymem papierosowym. Nawet krótkotrwałe narażenie na wdychanie szkodliwych substancji może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób. Nie bez przyczyny wprowadza się zakaz palenia w pracy, restauracjach czy na przystankach autobusowych.

Najczęściej mówi się, że dym tytoniowy zwiększa ryzyko raka płuc, ale istnieją również dowody na to, że może on zwiększyć ryzyko zachorowania na raka mózgu, pęcherza moczowego, piersi i żołądka. Z kolei u dzieci może zwiększyć się ryzyko wystąpienia białaczki, raka wątroby i chłoniaka.

Nikotyna wcale nie uzależnia najbardziej

Wiele osób słyszało, że nikotyna jest silnie uzależniającą substancją. Prawda jest jednak taka, że to nie ona jest najsilniej uzależniającą substancją. W jednym badaniu naukowcy zauważyli znaczne zmniejszenie oksydazy monoaminowej w mózgu, enzymu rozkładającego dopaminę. Otóż zwiększona ilość dopaminy w mózgu może przyczynić się do uzależnienia od papierosów, ponieważ tylko zapalenie kolejnego papierosa umożliwia utrzymanie poziomu dopaminy.
Co jest tego przyczyną? W jednym z badań przeprowadzonych w Nowej Zelandii, zaobserwowano, że szczury bardziej przyciąga dym tytoniowy bez nikotyny niż ten z fabrycznych papierosów z nikotyną. To oznacza, że w papierosach istnieją dodatki chemiczne, które są jeszcze silniej uzależniające. Jaka konkretnie jest to substancja? Do tej pory nie zostało to jeszcze określone.

Nigdy nie jest za późno

Pamiętaj, że każda pora jest dobra, by na zawsze zerwać z nałogiem. Wciąż masz jeszcze szansę zmniejszyć u siebie ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób i zyskać zdrowie osoby niepalącej.

Zauważono to w jednym z niemieckich badań, którego przedmiotem obserwacji, przez 10 lat, było 9000 pacjentów w wieku od 50 do 74 lat. Okazało się w nim, że nawet osoby w wieku 70 lat mają szansę odwrócić negatywne skutki palenia. Naukowcy zauważyli, że ryzyko zawału serca czy udaru, po 5 latach od rzucenia palenia, zmniejszyło się u nich o 40 %.

Badania German Cancer Research Center wykazały również, że palacze po 60 roku życia, którzy rzucili nałóg, zredukowali u siebie ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 28 %. Badania te skupiły się na pacjentach z Japonii, Anglii, Chin, Australii oraz Hiszpanii.

 

Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy rzucisz palenie?

 

Po 20 minutach – już po takim czasie od zapalenia papierosa Twoje tętno obniży się, a ciśnienie powróci do normy.
Po 8 godzinach – poziom nikotyny w Twoim krwiobiegu spadnie aż o 93 %.
Po 12 godzinach – ilość tlenu we krwi wzrośnie, a dwutlenku węgla – zmniejszy się.
Po 1 dniu – ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego zmniejszy się.
Po 2 dniach – wyostrzą Ci się zmysły. Odzyskasz zmysł węchu i smaku. Pojawi się jednak większe rozdrażnienie i gniew.
Po 3 dniach – nikotyna całkowicie znika z organizmu, przez co mogą się nasilić objawy związane z odstawieniem nałogu. Mogą wystąpić wahania nastroju, drażliwość i silne bóle głowy, gdyż organizm zaczyna się odtruwać i dostosowuje się do zdrowszego środowiska. Oskrzela w płucach rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze.
Po tygodniuw ciągu pierwszych pięciu do ośmiu dni doświadczasz pragnienia związanego z paleniem. Mogą się one nasilić np. po posiłku czy wypiciu porannej kawy. Możesz jednak walczyć z tymi pragnieniami i skupić się na innych czynnościach. Takie pragnienia zwykle nie trwają dłużej niż trzy minuty.
Po 2 tygodniachkrew krążąca w dziąsłach i zębach powróci do stanu, jaki ma osoba niepaląca. Dzięki temu zniknie zapalenie dziąseł i poprawi się oddech.
Po 5 tygodniach – w okresie po 2 do 5 tygodni od ostawienia nałogu może pojawić się niepokój, stany depresyjne, bezsenność i rozdrażnienie. Jednak poprawi się wydolność Twoich płuc, a ryzyko ataku serca jeszcze bardziej się pomniejszy. Zaczniesz mniej kaszleć, odejdą duszności, a Twoja kondycja fizyczna się polepszy.
Po 9 miesiącachPoziom zmęczenia znacznie się zmniejszy, a duszności odejdą. Rzęski w Twoich płucach, odpowiedzialne za ich oczyszczanie, zaczną się regenerować. Doświadczasz wzrostu energii i zmniejszasz ryzyko przeziębienia.
Po roku – po tym czasie ryzyko chorób naczyniowych, ataku serca i udarów zmniejszy się aż o 50 % i będzie malało z każdym kolejnym rokiem.
Po 5 latach – Twoje tętnice i żyły zaczną się rozszerzać, co zmniejszy ryzyko powstawania zakrzepów i udarów. Zmniejszy się również Twoje ciśnienie krwi, a ryzyko udaru mózgu zacznie spadać stopniowo przez kolejne 10 lat. Po 15 latach ryzyko udaru będzie takie samo jak u osoby niepalącej.
Po 10 latach – ryzyko raka płuc zmniejszy się o 50 %. Zmniejszy się również ryzyko wystąpienia raka przełyku, gardła, jamy ustnej i trzustki.
Po 13 latach – ryzyko utraty zębów będzie takie samo jak u osoby niepalącej.
Po 15 latach – ryzyko wystąpienia raka trzustki i chorób wieńcowych będzie takie samo jak u osoby niepalącej.
Po 20 latach – ryzyko z powodu powikłań związanych z paleniem tytoniu będzie takie samo jak u osoby niepalącej.

 

Źródło: Dr. Mercola

Zobacz także: