Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Bób w kuchni króluje właśnie w sezonie letnim, dlatego tym bardziej warto korzystać z jego leczniczych właściwości i jeść go regularnie. Jest doskonałym źródłem białka i kwasu foliowego. Wśród jego wartości odżywczych znajdziemy również  potas, fosfor, żelazo i wapń.

Bób ma niezliczoną ilość zdrowotnych zalet. Obniża poziom cukru we krwi, zapobiega zakwaszeniu organizmu, dba o nasze jelita i zmniejsza ryzyko nowotworów układu pokarmowego. Co więcej jest niskokaloryczny, ale bardzo pożywny, dlatego poleca się go każdemu, kto chciałby stracić zbędne kilogramy.

zakwaszenie organizmu

Najwięcej wartości odżywczych znajduje się w skórce bobu. Młode nasiona możemy spożywać na surowo (skórka jest wtedy miękka), choć najpopularniejszym sposobem na bób jest jego ugotowanie. Niestety, podczas tradycyjnego gotowania warzywo to traci mnóstwo wartości odżywczych, dlatego poleca się jego blanszowanie lub gotowanie na parze.

Bób smakuje doskonale bez żadnych dodatków, a jednak można wyczarować z niego mnóstwo innych ciekawych pomysłów na dania. Jest pyszny jako składnik pasty do kanapek, można zrobić z niego doskonałe pesto, połączyć z innymi sezonowymi warzywami w sałatce, jak również przyrządzić z niego kotlety.

Nie masz pomysłów na potrawy z tym warzywem? Poznaj 3 zdrowe przepisy na bób.

3 ZDROWE PRZEPISY NA BÓB:

PESTO Z BOBU

Składniki:

1/4 szklanki orzeszków piniowych (lub orzeszków ziemnych)

3 ząbki czosnku

sok z jednej cytryny

3/4 szklanki gotowanego bobu (ze skórkami)

1/4 szklanki oliwy z oliwek

garść świeżej bazylii

Wykonanie:

Do naczynia blendera dodaj orzeszki, czosnek i bób i zmiksuj wszystko ze sobą. Następnie dodaj cytrynę i ponownie zmiksuj. Po około 1 minucie dodaj do bobu bazylię i oliwę z oliwek, a następnie ponownie zblenduj. Konsystnecja Twojego pesto powinna być kremowa, ale z małymi kawałkami bobu. Jeśli chcesz, żeby konsystencja pesto była bardziej gładka, możesz dodać do niego dojrzałe awokado.

Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga Ciao Veggie

BURGERY Z BOBU I JARMUŻU

Składniki (na 16 burgerów):

1/2 szklanki komosy ryżowej

1 i 1/2 szklanki świeżego bobu

1 duża wiązka jarmużu (bez łodyg)

1 mała szalotka (drobno pokrojona)

1 ząbek czosnku (posiekany)

1 łyżka startego świeżego imbiru

2 łyżki świeżej natki pietruszki

2 łyżki świeżej mięty

1/2 łyżeczki przyprawy garam masala ( skład: kumin, kolendra, pieprz, kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz cayenne)

1 łyżeczka soli

1/2 łyżki oliwy z oliwek

pieprz czarny

Posypka:

1/2 szklanki orzechów pistacji lub pestek dyni

1/3 szklanki siemienia lnianego

1/4 szklanki sezamu

Wykonanie:

Dobrze przepłucz komosę ryżową, a następnie gotuj ją z dodatkiem 1 szklanki wody i szczypty soli przez około 20 minut. Powinno wyjść około 2 szklanki ugotowanej komosy.

W dużym garnku ugotuj wodę z dodatkiem soli. W międzyczasie przygotuj dużą miskę z zimną wodą. Bób blanszuj przez około 1 minutę. Usuń go łyżką z wrzącej wody i przenieś do lodowatej wody w celu zatrzymania procesu gotowania. To samo zrób z jarmużem.Kiedy warzywa ostygną, odcedź je z wody. Usuń skórkę z bobu, a jarmuż wyciśnij rękami z wody.

Do naczynia blendera wrzuć bób, jarmuż, szalotkę, czosnek, imbir, pietruszkę, miętę, przyprawę garam masala oraz sól, a następnie zmiksuj wszystko na gładkie puree.

Rozgrzej piekarnik do 190C.

W młynku lub blenderze zmiel pistacje lub pestki dyni. Pomieszaj je z siemieniem lnianym, a następnie usuń z mikstury około 1/4 szklanki i odstaw na bok. Do pozostałej części dodaj sezam i dokładnie pomieszaj.

Puree warzywne wymieszaj z komosą ryżową, oliwą z oliwek i 1/4 szklanki mieszanki z pistacji (lub pestek dyni) i siemienia lnianego. Przypraw wszystko solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj.

Z małej garści mikstury ugnieć kotlety, a następnie obtocz je w mieszance sezamowej z dodatkiem siemienia lnianego i pistacji (lub pestek dyni). Rozłóż kotlety na blesze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piecz wszystko przez 10 minut z każdej strony. Kiedy burgery już się zarumienią, wyciągnij je z piekarnika. Możesz podawać je z dodatkiem świeżych ziół, sałatek i soku z limonki.

Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga My Darling Lemon Thyme

SAŁATKA Z BOBU I FASOLKI SZPARAGOWEJ

Składniki (na 6 porcji):

2 szklanki bobu

2 szklanki zielonej fasolki szparagowej (pokrojonej na małe kawałki)

2 szklanki żółtej fasolki szparagowej (pokrojonej na małe kawałki)

1/2 szklanki czerwonej cebulki (cienko pokrojonej na plasterki)

Dressing:

1 szklanki pokrojonej kolendry

1/2 soku z cytryny

1/4 oliwy z oliwek extra virgin

1 łyżeczka miodu

1/2 łyżeczki soli

Wykonanie:

Składniki na dressing zblenduj, a następnie wstaw dressing do lodówki. Bób zblanszuj przez 1 minutę. Następnie obierz go ze skórki i wrzuć do wrzącej wody na około 2 minuty. Dodaj fasolkę i gotuj wszystko razem przez kolejne 2-3 minuty. Warzywa zamocz w lodowatej wodzie, a następnie je odcedź. Serwuj fasolkę i bób z dodatkiem wcześniej przygotowanego dressingu.

Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga Parsley In My Teeth

Zobacz także: