Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi
Informacja o tym, że właśnie została u nas zdiagnozowana cukrzyca jest zawsze zaskoczeniem. Osoby, które na nią chorują, muszą poradzić sobie z licznymi zmianami w swojej diecie m.in. wyeliminować lub ograniczyć spożycie produktów, które wcześniej stanowiły podstawę diety. Na szczęście, dieta cukrzycowa nie musi być nudna i po konsultacji z diabetologiem i dietetykiem, można wprowadzić wiele ciekawych produktów. Kilka z nich, opiszę w tym artykule.
Na wstępie, chciałabym podkreślić, że zarówno w przypadku diety cukrzycowej, jak i zwykłej, bardzo ważny jest umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli ktoś poleca Ci np. miód akacjowy, twierdząc, że obniża on poziom cukru, zwróć uwagę na to, jaki jest jego indeks glikemiczny i jak dużo cukru znajduje się w tym produkcie. W przypadku dziecka z cukrzycą, konsultuj wszystkie zmiany w diecie z diabetologiem.
Warto też pamiętać, że owoce w diecie osoby z cukrzycą, ze względu na naturalnie występujące cukry, powinny być zawsze elementem posiłku, np. jako element śniadania lub składnik koktajlu.
Jabłka
Jabłka zawierają co prawda nieco fruktozy, ale są też źródłem pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika. To dzięki nim jedząc jabłka, zmniejszasz wchłanianie węglowodanów do krwi oraz ograniczasz występowanie stanów zapalnych. Jedząc jabłka rzadziej chorujesz i pozbywasz się takich dolegliwości, jak np. zaparcia. Jedno, średniej wielkości jabłko realizuje około 20% dziennego zapotrzebowania na błonnik.
Śliwki suszone
Śliwki suszone to niesamowity produkt i jeden z niewielu przypadków, gdy suszenie pozwala wydobyć z surowca pełnię korzystnych właściwości. Zawierają bardzo dużo witaminy A i błonnika, dzięki nim uzupełnisz także niedobory fosforu, żelaza, wapnia i potasu. Śliwki zawierają sorbitol, który poprawia stan flory jelitowej oraz ułatwia wypróżnienie. Błonnik ze śliwek suszonych, opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu zmniejsza się nasz apetyt.
Popularne: Pij ten napój codziennie rano, a znacznie obniżysz poziom cukru we krwi!
Gujawa
To egzotyczny owoc, który dopiero zdobywa popularność w Polsce. Jego najważniejsze zalety to duża zawartość likopenu. To ta sama substancja, która odpowiada za pozytywne działanie pomidorów na prostatę i naczynia krwionośne. Gujawa (a szczególnie jej skórka) wpływa także na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi.
Grejpfrut
Grejpfrut to owoc szczególnie wskazany dla osób na diecie odchudzającej oraz z cukrzycą. Jego najważniejsze właściwości, to zmniejszanie poziomu glukozy we krwi oraz uzupełnianie niedoboru witamin i składników mineralnych.
Awokado
Awokado to bogactwo błonnika oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są ważne dla całego organizmu. Jest także źródłem potasu. Jedna porcja awokado zawiera prawie niezauważalną dawkę cukru.
Truskawki
Truskawki zawierają niewiele cukru, a jednocześnie wpływają wyjątkowo korzystnie na smak deserów. Niewielka ilość truskawek dostarczy Ci sporo antyoksydantów, które ochronią Twoje komórki przed działaniem wolnych rodników.
Zobacz także:
Dieta zasadowa – sposób na zdrowe życie
Kiedy warto sięgać po owoce? Fakty i mity na temat jedzenia owoców