Nieświeży oddech, inaczej halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Przeczytaj jeśli masz z tym problem!
Choć może się wydawać, że to tylko fanaberia, ale nieprzyjemny zapach z ust, może mocno uprzykrzać życie. Bywa
Czasem udaje się go „opanować” używając miętowej gumy do żucia, ale nie rozwiązuje to głównego problemu, za którym może kryć się nawet jakaś choroba. Nasilenie nieświeżego oddechu zmienia się wraz z upływem dnia, i zazwyczaj najgorsze są godziny poranne. Przyczyny tego objawu są liczne i wiążą się zarówno z błahymi, jak i poważniejszymi schorzeniami.
Literatura opisuje wiele przyczyn nieświeżego oddechu, zwanego też „fetor ex ore”. Wedle różnych badań dotyczy to nawet 30% z nas! Nieświeży oddech może występować od czasu do czasu, lub może to być stan przewlekły, nawet związany z jakąś chorobą. Sprawdź, jak jest u Ciebie.
Oto 7 najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu
1) Choroby jamy ustnej
Wedle badań American Dental Association to nie zaniedbania higieniczne są najczęstszą przyczyną nieświeżego
U dzieci przyczyną mogą być też zakażenie pasożytnicze. Bakterie, które wchodzą w skład naturalnej flory powodują rozkład śluzu, białek oraz cukrów. W połączeniu z resztkami pożywienia zalegającymi w zachyłkach jamy ustnej wytwarzają się lotne związki siarki, alkohole, amoniak i inne, dające właśnie brzydki zapach. Przy zaniedbaniach szczotkowania zębów dochodzi też do procesów gnilnych, za to co również odpowiedzialne są bakterie. Ich wpływ na zapach z ust… chyba nie wymaga dłuższego komentarza.
2) Choroby dróg oddechowych
Winne halitozie mogą być też schorzenia górnych dróg oddechowych – na przykład zapalenie zatok i polipy, które są powikłaniem przewlekłego zapalenia wyścielającej je błony śluzowej także mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.
SPRAWDZONE: Skuteczny sposób leczenia chorych zatok (nawet u dzieci)
Może towarzyszyć też astmie, co związane jest z działaniem leków wziewnych mających formę proszku, i wysuszających błonę śluzową.
3) Choroby układu pokarmowego
Zakażenie Helicobacter pylori a także refluks żołądkowo-przełykowy często wiążą się z brzydkim zapachem z ust. H. pylori to bakteria, która jest związana nie tylko z chorobą wrzodową, ale też może mieć związek nowotworami – chłoniakiem oraz, co często się sugeruje – rakiem żołądka. Bakteria ta produkuje lotne związki siarki, dające nieprzyjemny zapach z ust. W chorobie Crohna zarówno afty w jamie ustnej, jak podawanie oleju rybnego, łagodzącego dolegliwości, może powodować halitozę.
NOWOŚĆ: Sposób na wyleczenie refluksu i „nadkwasoty”
4) Zmniejszone wydzielanie śliny
Suchość jamy ustnej, będąca skutkiem ubocznym niektórych leków może również powodować nieprzyjemny zapach z ust. Jest określana jako xserostomia. Prowadzi do niej używanie leków o działaniu antycholinergicznym, obniżających wydzielanie śliny. Należą do nich antydepresanty oraz leki przeciwpsychotyczne (stosowane m.in. w schizofrenii). Jest też objawem zespołu Sjogrena, w którym głównymi dolegliwościami jest suchość w ustach i zmniejszona produkcja łez.
Ślina spełnia wiele ważnych funkcji, w tym również ochronną wobec jamy ustnej. Nie tylko nawilża błonę śluzową, ale również zawiera enzymy trawienne (amylazę), oraz substancje bakteriobójcze – peroksydazę i lizozym. Dlatego bakterie, łatwiej rozwijają się w sytuacji, gdy jej wydzielanie jest upośledzone.
5) Choroby innych narządów
Należą do nich marskość wątroby oraz niewydolność nerek, gdzie w nadmiarze uwalniany jest amoniak i kwas moczowy a także cukrzyca i jej powikłania (gdzie, w kwasicy ketonowej występuje zapach „sfermentowanych jabłek”). Niektóre leki, po przetworzeniu w naszym organizmie również uwalniają substancje, które usuwane są przez płuca, co skutkuje nieładnym zapachem z ust.
6) Jedzenie
Czosnek czy cebula są smaczne, aczkolwiek wkrótce po ich zjedzeniu raczej nie spodziewajmy się, że inni docenią te walory. Jednak brzydki zapach z ust utrzymuje się dłużej, niż byśmy się spodziewali. To efekt fermentacji zachodzącej w jelitach. Powstające wtedy związki siarki powodują nieświeży oddech nawet w 3 godziny po ich zjedzeniu.
7) Alkohol i papierosy
To chyba najbardziej popularne z używek. Skłonność do nich jest powszechna u osób, które zgłaszają się do lekarza z powodu nieświeżego oddechu. Ich powiązanie z tym objawem jest równie silne jak występowanie chorób w obrębie jamy ustnej. Jeśli chcesz uniknąć owego problemu, najprościej będzie ograniczyć ich używanie.
Jak się pozbyć nieświeżego oddechu z ust?
Aby pozbyć się przykrego zapachu, najczęściej zaleca się odpowiednie szczotkowanie zębów oraz języka, a także płukanie jamy ustnej. Niestety, efekt takich zabiegów jest krótkotrwały. Według badań niemieckich naukowców trwa do zaledwie do 30 minut i nie rozwiązuje całkowicie problemu. Ponadto, wiele płynów do płukania ust nie neutralizuje problemu – raczej pozwala na maskowanie nieświeżego oddechu, niż go zwalcza, co potwierdzają badania przeprowadzone również w naszym kraju.
Jednym z reklamowanych rozwiązań jest płyn do płukania ust, ale czy to pomaga?
Musisz wiedzieć, że nie wszystkie płyny do higieny jamy ustnej są sobie równe. Skuteczne są te, które zawierają chlorheksydynę, która ma właściwości bakteriobójcze wobec głównych drobnoustrojów powodujących choroby zębów – Streptococcus mutans i Strepticoccus sangius.
Niestety, przy stosowaniu takich środków należy zapomnieć o kawie i herbacie, aby uniknąć pojawienia się przebarwień na zębach. Inne chemiczne dodatki stosowane w pastach również nie są obojętne dla zdrowia. Pasty i płyny do płukania jamy ustnej zawierają triclosan, bakteriobójczy środek, który kumuluje się w środowisku oraz tkance tłuszczowej żywych organizmów. Przenika też do mleka matki.
Zobacz też: Pasta do zębów i mydło, których nigdy nie używaj (uszkadzają tarczycę i mogą wywołać depresję)
W badaniach na zwierzętach wykazano, że triclosan powoduje raka wątroby, oraz zaburza produkcję hormonów tarczycy. Tego typu środki zwalczają też wszystkie bakterie – nawet te dobre, które hamują rozwój tych „złych” bakterii.
A fluor?
Ten niezbędny do prawidłowego rozwoju zębów pierwiastek dodawany do past w nadmiarze powoduje fluorozę (z nieodwracalnymi przebarwieniami zębów), a u dzieci może być związany z zaburzeniami rozwoju mózgu. Na szczęście, dla syntetycznych środków, pełnych potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych istnieje naturalna i skuteczna alternatywa.
Jak się pozbyć nieświeżego oddechu w sposób skuteczny, zdrowy i naturalny ?
Chociaż ten sposób może się wydawać dziwny, ale pozwala skutecznie zwalczyć bakterie odpowiedzialne za choroby jamy ustnej. Ten sposób należy do tradycyjnych metod Indyjskich wywodzących się z medycyny ajurwedyjskiej.
POPULARNE: 5 powodów, aby używać oleju kokosowego zamiast pasty do zębów (hit)
Traktuje ona człowieka holistycznie (jako integralną całość). Chociaż może się wydawać reliktem przeszłości, należącym jedynie do lokalnego folkloru, ten zwyczaj ma naukowe uzasadnienie, i wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi dla całego organizmu. Przykładowo olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe (kwas kapronowy i laurynowy), które skutecznie zwalczają bakterie – w tym Streptococcus mutans oraz Lactobacillus. Płukanie ust olejem, to także całkowicie naturalny i sprawdzony sposób na:
- zwalczanie próchnicy
- zapobieganie nieświeżemu oddechowi
- ochrona dziąseł przed krwawieniem
- zmniejszanie uczucia suchości w gardle
- zapobieganie pękaniu w kącikach ust
Skuteczność tej metody w zwalczaniu nieświeżego oddechu została potwierdzona w badaniach klinicznych przeprowadzonych w Indiach. Badacze poszukiwali bowiem skutecznej metody radzenia sobie ze schorzeniami zębów, które będą tańsze i dzięki temu umożliwią utrzymanie właściwej higieny tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na pasty i specjalistyczne płyny.
W testach używano oleju kokosowego, sezamowego i oliwy z oliwek, a pozostali mieli używać chlorheksydyny, o znanej skuteczności w walce z bakteriami. Uczestnicy mieli powtarzać te zabiegi przez okres 1 miesiąca. U wszystkich z nich doszło do zmniejszenia ilości Streptococcus i Lactobacillus, kamienia nazębnego, a stan dziąseł wyraźnie się poprawił. Wyniki były zbliżone, a w niektórych przypadkach nawet lepsze niż dla tradycyjnego środka!
ZOBACZ TEŻ: Jak powinno wyglądać prawidłowe płukanie ust olejem?
Oczywiście do tej czynności nadaje się każdy olej, jednak zalecamy użycie oleju kokosowego. Ma delikatny, egzotyczny smak, dlatego zabieg nie jest w żadnym wypadku nieprzyjemny. Bo przecież nie wyobrażacie sobie tej samej czynności z udziałem oleju rzepakowego?
Znane są też inne sposoby na naturalne czyszczenie zębów. Możesz używać roztworu sody oczyszczonej (jednak uważaj – zbyt duże stężenie może poparzyć dziąsła), czy olejków z zielonej herbaty. Ekstrakty z mięty i eukaliptusa również mogą zabijać bakterie, a także pozwalają zapewnić świeży oddech.
Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zmniejszyć dolegliwości, ale musi stać się naszym nawykiem, bo nieświeży oddech ma tendencję do nawracania. Bardzo ważna jest również suplementacja odpowiednich witamin i mikroelementów – cynku oraz miedzi, które neutralizują brzydkie zapachy. Zalecane jest również spożywanie większej ilości produktów bogatych w naturalną witaminę A i witaminy z grupy B.