Oto napój oczyszczający z mniszka lekarskiego-pijesz go?
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) powszechnie uważany za chwast w rzeczywistości jest lekarstwem na wiele dolegliwości. Teraz jest idealna pora na napój oczyszczający z mniszka lekarskiego. Można go nazbierać dosłownie wszędzie. Ważne jednak, aby zebrać go z daleka od drogi i miejsc, gdzie wyprowadza się psy.
Jako syrop może być stosowany w leczeniu chorób nerek, obrzęków, chorób skóry i problemów z trawieniem. Dzięki zawartości garbników i witamin min. A, C i D, mniszek ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki temu w sposób zdrowy i naturalny zwalcza kaszel, chrypkę, wszelkie stany zapalne gardła. Ma też działanie przeciwwirusowe.
Zobacz też: Te 3 NAPOJE PRZYSPIESZAJĄ ODCHUDZANIE, POPRAWIAJĄ TRAWIENIE I USUWANIE TOKSYN
Cholina i inne witaminy z grupy B stymulują produkcję soków żołądkowych i poprawiają trawienie.
Mniszek jest również pomocny w leczeniu różnych schorzeń wątroby i woreczka żółciowego. Dzięki zawartości kwasu krzemowego i flawonoidów, działa odmładzająco i opóźnia proces starzenia. Łagodzi wypryski, rany, podrażnienia. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwory.
Ten napój „mniszkowy” można pić 2-4 razy dziennie przez kilka tygodni. Jeśli kupujesz mniszka, pamiętaj aby kupić zioła ze sprawdzonych źródeł.
SKŁADNIKI
1/4 szklanki prażonego korzenia mniszka lekarskiego (suszony korzeń, uprażyć na patelni)
1/4 szklanki liści mniszka lekarskiego
naturalny miód do smaku
900 ml wody
1 litrowy słoik
WYKONANIE
1/4 szklanki korzenia mniszka uprażyć na patelni bez tłuszczu. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie suszony korzeń, to prażymy 1/4 szklanki. Prażymy około 3-4 minut, mieszając aby zioło się nie przypaliło. Zagotować wodę. Do słoika wrzucić mniszka i zalać go gorącą wodą. Słoik nakryć i zaparzać przez kilka godzin. Następnie odlać do szklanki porcję (można rozcieńczyć z wodą jeśli nie jesteś przyzwyczajona do picia ziół) i dosłodzić miodem.
UWAGA: Mniszka lekarskiego nie mogą zażywać osoby zmagające się z wrzodami i nadkwaśnością żołądka. Z porady lekarza powinny skorzystać także osoby cierpiące na niedrożność jelit czy dróg żółciowych.