Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia na odchudzanie Dieta Venus
Oto 11 produktów niedozwolonych na diecie Venus-jeśli chcesz schudnąć, lepiej ich nie jedz.
Te produkty, niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i sylwetkę. Znam wielu lekarzy, dietetyków i innych specjalistów od zdrowego żywienia, którzy nigdy nie jedzą tych produktów, z obawy o własne zdrowie. Jakie produkty mają negatywny wpływ na nasz organizm i czym je zastąpić?
Do czego prowadzi niezdrowe odżywianie wie każdy z nas. Gdy spożywamy za dużo, objadamy się słodyczami lub sięgamy po tłuste potrawy, może ucierpieć nie tylko nasza sylwetka, lecz także zdrowie. Ale podwyższony poziom cholesterolu czy cukru to również prosta droga do rozwoju szeregu chorób: miażdżycy, cukrzycy czy zaburzeń hormonalnych.
Szacuje się, że tylko w Polsce 50% kobiet i 62% mężczyzn ma nadwagę. Choć do otyłości jeszcze daleka droga, to nadwaga jest pierwszym sygnałem – konieczna jest natychmiastowa zmiana dotychczasowych nawyków. Z drugiej strony warto poznać produkty, które szkodzą nam najczęściej. Dzięki ich wyeliminowaniu lub zastąpieniu zdrowszymi, możemy poczuć się lepiej i jednocześnie zadbać o siebie. To niewielka, ale odczuwalna przez nasz organizm zmiana.
Te produkty są niedozwolone na diecie
1.Słodkie napoje gazowane
Produkty niedozwolone na diecie to przede wszystkim kolorowe, bo zawierają sztuczne barwniki. Są słodkie, gdyż w ich składzie nie brakuje cukru i sztucznych słodzików. Przewa
Zobacz też: 5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chcesz schudnąć
A ten jest szczególnie istotny dla naszych kości. Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie udowodnili również, że picie słodkich napoi gazowanych może doprowadzić do wystąpienia zespołu metabolicznego. Czym zastąpić słodkie napoje gazowane? Najlepiej wodą niegazowaną, która jest najzdrowsza i świetnie gasi pragnienie. Można dodać do niej naturalne lub mrożone owoce, cytrynę, która ma działanie alkalizujące, świeże zioła, lub ogórka.
2.Białe pieczywo
Chrupiące bułeczki są pyszne, ale niekonieczne zdrowe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mąka, z której produkuje się białe pieczywo jest zmodyfikowana i pozbawiona szeregu składników odżywczych. Choć w wielu domach pieczywo wciąż uchodzi za jeden z podstawowych produktów spożywczych, to należy ograniczyć jego spożycie.
Do jakich chorób może doprowadzić spożywanie zbyt dużej ilości białego pieczywa? Zajadając się słodkimi czy słonymi bułkami, dostarczamy do organizmu sporą ilość cukru. W
związku z tym podwyższamy ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę. Poza ograniczeniem spożycia białego pieczywa, warto też pomyśleć o jego zastąpieniu ciemnym, czyli pełnoziarnistym.
Popularne: Zobacz, dlaczego chleb tuczy a jedząc go nigdy nie schudniesz!
3.Kupne soki owocowe
Na sklepowych półkach można znaleźć zarówno soki, jak i napoje owocowe. Rzadko kiedy dokładnie sprawdzamy skład tych produktów, zanim wylądują one w naszym koszyku. To duży błąd, bo soki owocowe wcale nie muszą być zdrowe. Dlaczego? Zawierają one fruktozę, czyli cukier. Choć ten w naturalny sposób występuje w owocach, niekoniecznie jest zdrowy. Im więcej cukru przyjmujemy, tym większe ryzyko, że w przyszłości będziemy borykać się z nadwagą.
Do wniosku, że picie soków owocowych wcale nie zastępuje owoców i może być równie szkodliwe jak picie napojów gazowanych, doszli naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie. Przeprowadzone przez nich badania potwierdziły, że konsumenci sięgający po soki znajdują się w grupie osób, u których może rozwinąć się cukrzyca typu II. Alternatywa? Owocowe herbaty, woda lub… samodzielne przygotowywanie soków. W ostatnim przypadku należy jednak pamiętać, że sok ze świeżych owoców trzeba wypić maksymalnie w ciągu 15 min od momentu jego wyciśnięcia – później traci on swoje właściwości.
4. Margaryna i maślane mixy
Cholesterol, choć jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, w zbyt dużych ilościach szkodzi. Jego nadmiar w organizmie to prosta droga do zawału serca. W jaki sposób mieć pewność, że nie przyjmuje się mających niekorzystny wpływ na nasze zdrowie kwasów? Najlepiej zrezygnować z margaryny lub zastąpić ją masłem. W trakcie produkcji masła nie są wytwarzane tłuszcze trans , a produkt jest też bogaty w witaminy m.in.: A, D czy E. Ważne też, aby masło jeść oszczędnie, to znaczy nie na każdą kanapkę i nie codziennie.
5. Słodycze
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że słodycze – zwłaszcza w nadmiarze – szkodzą. Ciastka, batony czy czekoladki zawierają w swoim składzie duże ilości cukru. A dostarczanie tego to prosta droga to tego, by w organizmie rozwinęło się wiele chorób, np. cukrzyca czy nowotwory. Co więcej, cukry proste mogą również powodować np. obniżenie nastroju.
Skoro słodycze przyczyniają się do tycia i w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób, to pojawia się pytanie, czym je zastąpić. Najlepiej sięgnąć po świeże, słodkie owoce. Ale uwaga, owoce również należy jeść w rozsądnych ilościach, bo one także są bogate w cukier (fruktozę). Część dietetyków zaleca, by owoce spożywać wyłącznie do południa.
6. Bezglutenowe wypieki
W ostatnich latach dieta bezglutenowa zrobiła się bardzo popularna. Mówiąc najprościej, polega ona na wyeliminowaniu z posiłków glutenu. Czym tak naprawdę jest gluten? To mieszanina białek roślinnych występująca w ziarnach np. pszenicy czy żyta. Bezglutenowe wypieki są dostępne głównie w sklepach ze zdrową żywnością, ale nie zawsze muszą być… zdrowe. Dlaczego?
Widzisz, większość bezglutenowego pieczywa, makaronów, ciastek i przekąsek zawiera składniki, które wcale nie są lepsze (a czasami nawet o wiele gorsze) niż te zrobione z mąki pszennej!
Jak większość masowo produkowanej żywności, zawierają one zazwyczaj chemiczne konserwanty, białko sojowe, spulchniacze, rafinowane oleje roślinne, cukier, syrop fruktozowy…( który też może być wykonany z pszenicy), a nawet GMO (składniki modyfikowane genetycznie) bo wiele gotowych wyrobów bezglutenowych zawiera mąkę lub skrobię kukurydzianą.
Ponadto, jako wypełniacze, które mają zastąpić mąkę pszenną dodaje się inne rodzaje mąk i składników bezglutenowych, które także bardzo szybko powodują gwałtowny wzrost cukru we krwi!
W wielu gotowych produktach znajdziesz:
- skrobię kukurydzianą i mąkę kukurydzianą
- mąkę z białego ryżu, mąkę z ciemnego ryżu i skrobię ryżową
- mąkę z tapioki
- maniok
- gumę xantanową (produkowana jest w procesie fermentacji cukru kukurydzianego)
7.Jogurty 0% tłuszczu
Nie są rynkową nowością. Wiele osób sięga po nie, gdyż chce w ten sposób uchronić się przed przytyciem. Czy rzeczywiście jogurty 0% tłuszczu przynoszą naszemu organizmowi korzyści? Niekoniecznie. Jeżeli są to jogurty z dodatkiem owoców, to bardzo prawdopodobne, że na etykiecie znajdziemy wzmiankę o cukrze.
Cukier, choć występuje w różnych produktach, jest groźny dla naszego organizmu. Jest on odpowiedzialny za to, że przybieramy na wadze, to on może doprowadzić do szeregu chorób, np. cukrzycy. By jeść zdrowiej, warto sięgnąć po naturalne jogurty, które wyprodukowane zostały wyłącznie z mleka i bakterii. Wówczas możemy mieć pewność, że do naszego organizmu dostarczamy porcję tylko dobrych składników odżywczych.
8. Oleje rafinowane
Czym są oleje rafinowane? To oleje, które powstały w wyniku złożonego procesu produkcji. W czasie jego przeprowadzania olej zostaje pozbawiony wszystkich istotnych dla naszego organizmu składników, m.in. błonnika czy minerałów. W efekcie używając oleju rafinowanego, nie spożywamy żadnych wartościowych składników odżywczych i jednocześnie dostarczamy kwasów tłuszczowych trans, czyli tych podnoszących w organizmie zawartość „złego” cholesterolu LDL. Gdy tej frakcji cholesterolu jest za dużo, dochodzi do zmniejszenia średnicy światła naczyń krwionośnych i w efekcie może dojść do zawału.
Czym zastąpić oleje rafinowane? Należy sięgnąć po oleje tłoczone na zimno. Różnica między nimi jest bardzo wyraźna – oleje tłoczone na zimno są mniej klarowne, bo proces wyciskania przechodzą tylko raz. Uwagę warto też zwrócić na termin przydatności poszczególnych produktów – bardzo długi mają wyłącznie oleje rafinowane.
9. Kawa smakowa
Popularne: 3 sposoby, aby kawa stała się idealnym spalaczem tłuszczu
Choć śmietana, mleko czy kakao zawiera wiele cennych składników mineralnych i witamin, to mleko i śmietanka zawierają sporo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Ten drugi jest szczególnie groźny dla naszego organizmu. Choć jest produkowany przez wątrobę, to w dużych ilościach szkodzi – jego nadmiar odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych. To powody, dla których warto przestawić się na filiżankę aromatycznej kawy bez zbędnych i szkodliwych dodatków.
10. Słabej jakości wędliny i mięso
Badania opublikowane w piśmie „BMX Medicine” wskazują, że istnieje związek między spożywaniem przetworzonego mięsa (np. kiełbasy, boczku) a chorobami serca i nowotworami. Dlaczego? Wszystko dlatego, że takie produkty w składzie – poza białkiem, witaminami czy żelazem – maja również sporo cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Również nadmiar żelaza może być dla organizmu szkodliwy.
Do rozwoju jakich chorób może doprowadzić nadmiar żelaza w organizmie? Choć jest ono nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, to nie można zapomnieć, że jest odpowiedzialne za powstanie w układzie pokarmowym związków nitrozowych, wykazujących właściwości rakotwórcze.
W słabej jakości wędlinach znajduje się też mnóstwo chemii, soi, dodatków, które źle wpływają na nasz organizm. Oczywiście zjedzone raz kiedyś nie spowodują zawału, raka czy otyłości, ale doświadczenia i praktyki wiem, że większość z nas spożywa je codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia. Jeśli masz ochotę na kawałek mięsa, zamarynuj je w ziołach i oliwie z oliwek i upiecz w domu. To naprawdę zdrowe.
11. Kupne lody
Lody, które zazwyczaj kuszą na reklamami są raczej mało zdrowe. Dobre lody powinny zawierać maksymalnie kilka składników (jajek, mleka, owoców, cukru-w ograniczonych ilościach), ale takie lody to marzenia. Wszystkiem lody, które widziałam składają się z więcej niż 5 składników. W jednych znalazłam aż 29 składników. Robi się je ze słabej jakości produktów, mnóstwa cukru, sztucznych słodzików, barwników, zagęszczaczy. Aby były miękkie napowietrza się je. Podobnie ciastka i słodkie przekąski zawierają sporo cukru, dokładniej zaś sacharozę. To jeden z węglowodanów, który jest odpowiedzialny za to, że tyjemy.
Zbyt duże spożycie cukru to również prosta droga do rozwoju szeregu chorób z cukrzycą na czele. W praktyce zatem, choć lody świetnie orzeźwiają w letnie dni, lepiej z nich zrezygnować. Co w zamian? Przede wszystkim należy czytać etykiety. W dobrych lodach nie powinno znaleźć się nic prócz naturalnych składników: śmietanki, mleka, cukru, jajek, wanilii i ewentualnie owoców.
Kupne lody warto też zastąpić domowymi lodami. Przydadzą się owoce lub naturalne soki owocowe, z których można zrobić znacznie zdrowsze lody i sorbety. Ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a są zdrowsze od kupnych lodów ze straganu. lodziarni czy cukierni.
Zobacz co jeszcze możesz zrobić, aby przyspieszyć odchudzanie?
Gwarantuję Ci, że jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i wyeliminujesz produkty niedozwolone na diecie, Twoja waga będzie spadać w dół, a tłuszczyk „znikać w oczach”. Nie musisz się głodzić lub stosować specjalistycznych i wydumanych diet. Zacznij jeść zdrowe, naturalne jedzenie, a Twój organizm powróci do równowagi. Zobacz co możesz jeść, aby szybko schudnąć. To jedzenie i dokładnie rozpisany plan żywieniowy znajdziesz na następnej stronie.