Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy! 

Większość z nas wkłada do lodówki większość produktów żywnościowych, włącznie z jajkami. Jajka są przechowywane w niskiej temperaturze także w sklepie, a producenci zalecają ich trzymanie w niskiej temperaturze. Nie zaleca się także mycia jajek po zakupach, a dopiero przed spożyciem. Jest to związane z tym, że jajka mają naturalną warstwę, która chroni je przed zepsuciem.

Popularne: Masz wzdęcia, zaparcia, wzmożony apetyt i cierpisz na nadwagę? Ta dieta jest dla Ciebie!

Mycie jajek

Skorupa jajka składa się z ponad 7500 porów, które po umyciu, są otwarte i przyśpieszają psucie jajka. Niektórzy producenci smarują je olejem, aby zmniejszyć proces starzenia, a następnie je oziębiają.

jajko wartości odżywcze

Zalecenia EU wskazują na to, że jajka lepiej przechowują się wtedy, gdy unikamy nagłych zmian temperatury. Dzięki temu, że jajka nie są myte, przechowują się znacznie lepiej – naturalna warstwa na zewnątrz jajek, działa jak membrana. Dlaczego takich zaleceń nie da się wprowadzić w USA? To proste – jajka z ogromnej fermy są szkodliwe i bez mycia, mogłyby się stać przyczyną tragedii. Z tego powodu, rolnicy muszą inwestować w zaawansowane metody mycia, takie, jak:

  • mycie wodą,

  • mycie wodą utlenioną,

  • mycie octem,

  • używanie gąbek,

  • a nawet papieru ściernego!

Popularne: Ta dieta oczyszcza, odchudza, a przede wszystkim poprawia samopoczucie!

Jakie jajka należy myć, a jakie można pozostawić bez mycia?

Zasada jest prosta – generalnie, mycie jajek po zakupie jest niewskazane, zwłaszcza, jeśli kupujesz jajka wiejskie. Jajka od szczęśliwych kur, rzadko kiedy są zarażone salmonellą i dobrze się przechowują.

Moim zdaniem, jajka jest najlepiej kupować w pobliżu swojego miejsca zamieszkania – na przykład na bazarze czy od zaprzyjaźnionego rolnika. Wtedy mamy pewność, że kupujemy świeże jajka, które są bogate w substancje odżywcze.

Jajka przez wiele lat były oskarżane o to, że są przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu, jednak współczesne badania wskazują na to, że nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Jajka mają bardzo dużą zawartość składników odżywczych i nawet jedzenie kilku jajek dziennie, nie wpływa negatywnie na stan naszego organizmu. Dużo się mówi o tym, czy jedzenie jajek (i ogólnie produktów zawierających cholesterol) wpływa na poziom trójglicerydów. Wyniki ostatnich badań wskazują na to, że nawet produkty żywnościowe uważane za niebezpieczne (jak czerwone mięso, tłuszcz, jajka, masło, mleko pełnotłuste, boczek, kiełbasa i ser żółty) nie ma negatywnego wpływu na organizm.

Dostarczają także ogromnej ilości białka o najwyższym stopniu przyswajalności. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie jajek lekko ściętych, w których nie doszło do oksydacji składników odżywczych. Pamiętaj o tym, że na jajka na miękko lub jako surowy dodatek do tatara, nadają się jedynie jajka organiczne.

Ostatnio pojawiają się jajka oznaczone jako zawierające więcej kwasów omega-3, pochodzące od kur, które są karmione specjalną paszą. Moim zdaniem, nie są one najlepszym wyborem, ponieważ w organizmie kury i tak dochodzi do przemian tych składników i trafiają one do jajka w bardzo małej ilości.

Hodowla CAFO

Jeśli narzekasz na jakość nabiału w Polsce, musisz mieć świadomość tego, że w USA, sytuacja jest znacznie gorsza. Jajka pochodzą tam w większości z hodowli CAFO i są częściej zanieczyszczone salmonellą. W tym tekście przedstawię więcej informacji na temat jajek.

W mediach bardzo mało mówi się na temat hodowli CAFO – ten termin jest związany z ogromnymi „zakładami produkcji zwierząt”, na których drób żyje w ścisku i ciemności. Najtańsze jajka dostępne w Polsce także pochodzą z hodowli, w których producent nastawia się na maksymalny zysk i minimalizuje straty, podając kurom antybiotyki i inne środki. Na jednej fermie tego typu może wegetować od 30 tysięcy do nawet kilku milionów kurczaków. Nie trzeba być biologiem, by domyślić się, że jajko z hodowli CAFO nie jest tak zdrowe, jak od kury, która chodzi po wiejskim podwórku.

W USA przeważają takie hodowle, ponieważ fast foody, będące głównym odbiorcą mięsa drobiowego, wymuszają na producentach minimalne ceny. Kury hodowane w okropnych warunkach często chorują na salmonellę, dlatego aby zapobiec epidemii, jajka są myte i przechowywane w niskiej temperaturze. W Europie nie ma takich wymagań – i dobrze.

vital_detox_baner

Zobacz także

Najważniejsze i najbardziej skuteczne produkty przeciwzapalne

10 produktów, które warto jeść chorując na cukrzycę

12 najważniejszych produktów o działaniu przeciwalergicznym