Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Niesłodkie śniadania wcale nie muszą ograniczać się do kanapek czy jajecznicy. Warto otworzyć się na nowe pomysły, takie jak np. wytrawne muffinki jaglane, które dostarczą nam energię i mnóstwo witamin i minerałów.
„Królowa kasz”, czyli kasza jaglana, jest lekkostrawna i bogata w cenne składniki odżywcze. Co więcej, nie powoduje alergii i jest produktem bezglutenowym. Ma dużo białka i jest prawdziwą skarbnicą witamin z grupy B – B1, B2 i B6, jak również minerałów takich jak żelazo i miedź.
Jarmuż ma mnóstwo białka i błonnika.Zawiera również witaminy C i K oraz wapń i potas.
Wśród jego wartości odżywczych znajdziemy również przeciwutleniacz – sulforafan – o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.
Smak wytrawnych muffinków wzbogacą płatki drożdżowe, czyli rodzaj bardzo zdrowych nieaktywnych drożdży (więcej przeczytasz o nich TUTAJ).
WYTRAWNE MUFFINKI JAGLANE
Składniki (na 6 muffinków):
1 i 1/2 szklanki wody
1/2 szklanki kaszy jaglanej
3/4 szklanki wody
1/2 szklanki mąki z ciecierzycy
2 łyżki płatków drożdżowych
3 łyżeczki oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki chili
1/2 łyżeczki soli
2 szklanki jarmużu (pokrojonego)
4 ząbki czosnku (posiekanego)
Wykonanie:
W małym rondelku zagotuj 1 i 1/2 szklanki wody. Następnie dodaj kaszę jaglaną, zmniejsz ogień i gotuj ją przez około 25 minut, do czasu, kiedy kasza pochłonie całą wodę. Rozgrzej piekarnik na 175ºC. Nasmaruj niewielką ilością tłuszczu foremki na muffiny. Do ugotowanej kaszy jaglanej dolej 3/4 szklanki wody, mąkę z ciecierzycy, płatki drożdżowe oraz 2 łyżeczki oleju, chili, sól, a następnie wszystko zblenduj. Na dużej patelni podduś jarmuż z czosnkiem z dodatkiem łyżeczki oliwy z oliwek. Kiedy jarmuż stanie się miękki, dodaj go razem z czosnkiem do jaglanego ciasta. Następnie rozdziel ciasto na foremki. Piecz wszystko przez około 18-22 minut, do momentu kiedy muffinki zrobią się złociste. Wyciągnij wytrawne muffinki z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia na 20 minut. Możesz je serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Muffiny możesz trzymać w lodówce przez tydzień, a w zamrażalniku przez 2 miesiące.
Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Power Hungry