Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi

Dietetycy często zalecają mleko sojowe jako zdrowy zamiennik zwykłego krowiego mleka. Wiele osób spożywa je codziennie z myślą, że dokonali właściwego wyboru. Jednakże ostatnie badania wykazały, że mleko sojowe może poważnie szkodzić naszemu zdrowiu i powodować zaburzenia w pracy całego organizmu.

Oto najważniejsze powody, dla których należy zaprzestać spożywania mleka sojowego:

  • Soja jest jednym z produktów o dużej zawartości pestycydów. Blisko 99% jest też modyfikowana genetycznie.

  • Badania wykazały, że spożywanie soi dodatkowo zwiększa 
    zapotrzebowanie na witaminę D i B12. Soja co prawda zawiera związek podobny do B12, ale organizm nie może go przetwarzać. Tym sposobem powstaje tzw. „błędne koło”.

  • Soja zawiera substancje zwane hemaglutyninami, które mogą prowadzić do tworzenia się zakrzepów poprzez „zlepienie” czerwonych krwinek.

  • Produkcja izolatu białka sojowego oraz teksturowanego białka sojowego wymaga stosowania wysokich temperatur. Przemiany, które w nich zachodzą mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

  • Soja jest bogata w izoflawony takie jak: genisteina i daidzeina, które wspierają rozwój raka piersi.

  • Soja i produkty sojowe zawierają kwas fitynowy, który hamuje wchłanianie magnezu, miedzi, żelaza, wapnia i cynku.

  • Soja, a dokładnie zawarte w niej fitoestrogeny, zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego, co może prowadzić do raka piersi i niepłodności męskiej.

  • Produkty sojowe są bogate w toksyczne aluminium. Jest to powiązane z występowaniem choroby Alzheimera i ma także negatywny wpływ na nerki i układ nerwowy.

Ponadto, liczne badania udowodniły, że karagenian zawarty w soi powoduje poważne problemy zdrowotne, w tym raka jelita grubego, owrzodzenia i zapalenie przewodu pokarmowego. Wniosek więc nasuwa się sam. Ze względu na niekorzystne działanie produktów sojowych na nasz organizm zaleca się zaprzestanie ich spożycia w celu minimalizacji ryzyka pojawienia się szkodliwych skutków.

Mleko sojowe a zdrowie mężczyzny

Warto przytoczyć także jeszcze jedną historię na temat mleka sojowego – otóż w USA, jeden z mężczyzn zauważył, że jego piersi znacznie powiększyły się, odkąd stwierdził u siebie nietolerancję laktozy. Z tego powodu, zaczął pić więcej niż litr mleka sojowego dziennie, co doprowadziło u niego do zaburzeń hormonalnych i poważnej ginekomastii. Podobne przypadku zanotowano później na całym świecie.

Zobacz także:

Nawyki, które pogarszają Twoje problemy z tarczycą

Czym są goitrogeny i czy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto muszę ich unikać?

7 mitów na temat diety w Hashimoto