Kiszona kapusta to wspaniałe źródło kwasu mlekowego. Powstała w czasie fermentacji (pod wpływem bakterii kwasu mlekowego) substancja, oczyszcza organizm i wzmacnia system obronny, chroniąc nas przed chorobami.
Kiszona kapusta i jej właściwości
Kwas mlekowy reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, zmniejsza poziom cholesterolu. Bakterie kwasu mlekowego odgrywają też ważną rolę w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych z grupy B. Zobacz jakie pyszne potrawy możesz przygotować, w których główną rolę odgrywa kiszona kapusta!
Zobacz to: Ta roślina, którą jesz codziennie, szkodzi zdrowiu pozbądź się jej!
1. Jaglane kotleciki z kapusty kiszonej
Składniki:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 1/2 szklanki kiszonej kapusty
- 1 cebula
- 1/2 łyżeczki kminku
- 1/2 łyżeczki cząbru
- 1/2 łyżeczki majeranku
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
Wykonanie:
Kaszę gotujemy w 1,5 szklanki wody do momentu, kiedy kasza wchłonie całą wodę. Odstawiamy do ostudzenia. Cebulę kroimy w drobną kostkę, kapustę drobno siekamy. Na patelni na oliwie podsmażamy kapustę i cebulę – na małym ogniu, aby zmiękły, a nie przypaliły się. Ucieramy na pył razem przyprawy: kminek, cząber i majeranek. Mieszamy zimną kaszę, kapustę z cebulą i przyprawy, jeśli trzeba dosalamy lub pieprzymy. Formujemy kotlety. Smażymy na niewielkiej ilości oliwy. Szczególnie smaczne są z ziemniakami lub kaszą gryczaną i startą surową marchewką i burakami.
2. Kapuśniak wegetariański
Składniki:
- 1 kg kiszonej kapusty
- 3 marchewki
- 4 ziemniaki
- cebula
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- łyżeczka kuminu
- łyżeczka mielonego kminku
Wykonanie:
Kapustę odciskamy z soku i kroimy. W garnku rozgrzewamy oliwę. Cebulę drobno siekamy i wrzucamy na rozgrzaną oliwę. Dodajemy słodką paprykę w proszku, mielony kminek i ziarenka kuminu. Smażymy przez minutę, dwie, co chwilę mieszając. Dodajemy kapustę, smażymy jeszcze przez chwilę mieszając. Dolewamy wodę w ilości takiej, aby przykryła kapustę. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy, aż kapusta lekko zmięknie. Marchew i ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Zalewamy dwoma szklankami wody i gotujemy, aż warzywa zmiękną. Wlewamy warzywa razem z wywarem do garnka z kapustą i mieszamy.
Popularne: Poznaj 3 powody, dla których warto zrezygnować z mąki pszennej.
3. Bigos warzywny
Składniki:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 średnia kapusta biała
- garść suszonych grzybów
- 2 garście suszonych śliwek
- 1 duża marchewka
- mały seler
- średnia marchewka
- 3 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 4 ziarenka jałowca
- 2 goździki
- łyżka majeranku
- łyżka tymianku
- ok. 10 ziaren pieprzu czarnego
- kilka łyżek oleju lnianego
- można dodać świeżą posiekaną natkę pietruszki
Wykonanie:
Grzyby i śliwki płuczemy, grzyby moczymy w gorącej wodzie. Kapustę kiszoną płuczemy i kroimy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą do 3/4 wysokości kapusty, gotujemy, zmniejszamy gaz. Dodajemy śliwki i pokrojone w paseczki grzyby, wlewamy przez gęste sitko lub gazę wodę z moczenia grzybów. Przez cały czas gotowania bigosu uzupełniamy wodę do ok. 3/4 wysokości „wkładu”, w ostatniej fazie ilość wody redukujemy. Po 2 godzinach dorzucamy poszatkowaną kapustę białą. Wszystko gotujemy przez kilka godzin. Następnego dnia dodajemy resztę składników: starte na jarzynowej tarce warzywa: marchew, pietruszkę seler, przyprawy: listki, ziele angielskie, jałowiec, goździki, pieprz, tymianek, majeranek.
Cały czas uzupełniamy wodę. Danie jest gotowe gdy nabierze brązowego kolorytu, kapusta jest miękka, a smak powala z nóg. Pod koniec dodajemy posiekaną pietruszkę, nie dolewamy już wody, trzymamy na ogniu pod przykryciem by zredukować płyn. Już w talerzach polewamy kapustę olejem. Tłuszcz jest tu istotny, kapusta musi być lekko tłusta, nie obawiajcie się więc go użyć, zwłaszcza w tej lepszej dla naszego organizmu formie.
4. Sajgonki z kapustą kiszoną
Składniki:
- 15 płatów papieru ryżowego
- 1 łyżka wody na 1 łyżkę mąki ziemniaczanej (do zaklejania sajgonek)
Farsz
- 200 g kapusty kiszonej
- garść grzybów mun
- 100 g makaronu z fasoli mung
- 1 marchewka
- 5 średniej wielkości pieczarek
- 1 cebula
- oliwa z oliwek
Wykonanie:
Kapustę lekko odsączamy z soku i drobno siekamy. Pieczarki myjemy, oczyszczamy i kroimy w kostkę. Cebulę obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w cieniutkie paseczki. Grzyby mun zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 5 min. Chiński makaron zalewamy gorącą wodą i również odstawiamy na 5 min.
Do kapusty dodajemy pokrojone warzywa i podsmażamy chwilę na niewielkiej ilości oliwy. Grzyby odsączamy i siekamy, a makaron kroimy. Dodajemy grzyby i makaron do kapusty. Farsz doprawiamy solą i przyprawami, a następnie mieszamy i odsączamy.
Przygotowujemy miskę z ciepłą wodą o średnicy nieco większej niż papier ryżowy. Zanurzamy w niej papier ryżowy (na kilka sekund), aby zmiękł. Następnie wykładamy papier na blat i nakładamy łyżkę farszu na górny brzeg. Lekko zawijamy do dołu, następnie zawijamy prawy i lewy brzeg ku środkowi i całość dość ciasno rolujemy. Dolny brzeg papieru smarujemy wodą z mąką ziemniaczaną – dzięki temu rulon nie będzie się rozwijał.
Zawinięte sajgonki odstawiamy na chwilę, żeby odparowały, ale nie wyschły i nie stwardniały. Następnie smażymy je na głębokim oleju, uważając, żeby się nie dotykały. Sajgonki można podawać z sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Zobacz to: Oto plan jedzenia, który pozwoli schudnąć Ci nawet 5 kilogramów!
5. Surówka z kiszonej kapusty
Składniki:
- 300 g kapusty kiszonej
- 1 cebula
- 2 słodkie jabłka
- 2 średnie marchewki
- sól
- pieprz czarny mielony
- 3-4 łyżki oliwy
Wykonanie: