Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Jelita stanowią bardzo ważny element układu pokarmowego. Mają one wpływ na naszą odporność oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Kiedy nie funkcjonują poprawnie, odbija się to na zdrowiu innych narządów.

Dlaczego tak ważne jest oczyszczanie jelit ze szkodliwych substancji? I dlaczego to właśnie od nich należy zacząć detoks całego organizmu? Poznaj objawy, które mogą być sygnałem, że Ty również powinieneś zadbać o ich zdrowie.

W jelitach dorosłej osoby znajduje się około 1000 gatunków bakterii. U zdrowego człowieka, w składzie flory bakteryjnej, przeważają mikroorganizmy korzystne dla zdrowia, które pozostają ze sobą w stanie równowagi biologicznej. A jednak pod wpływem różnego rodzaju czynników ta równowaga może zostać zaburzona. W efekcie cierpi nie tylko nasz układ trawienny, ale również towarzyszą nam zmiany nastroju, wahania wagi, problemy skórne, a nawet reakcje autoimmunologiczne.

Na zły stan zdrowia jelit mają wpływ antybiotyki, zła dieta, silny stres, bądź zakażenia bakteryjne. Wówczas, sytuacja, w której dochodzi do zaburzenia mikroflory jelitowej, stanowi punkt zapalny do rozwoju wielu poważnych chorób. Dlatego też, tym bardziej zwróć uwagę na to, czy Twoje jelita funkcjonują poprawnie.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że potrzebujesz detoksu to:

  1. Problemy trawienne (wzdęcia, zaparcia, biegunka, nieświeży oddech, bóle brzucha).
  2. Przybranie na wadze.
  3. Bóle stawów.
  4. Problemy skórne (trądzik, pokrzywka lub łuszczyca).
  5. Uczucie niepokoju, depresja.
  6. Powtarzające się infekcje drożdżakowe.
  7. Alergie.
  8. Ciągła ochota na słodycze.
  9. Zaćmienie umysłu.
  10. Częste przeziębienia.

Jak oczyścić jelita i zadbać o równowagę mikroflory jelitowej?

Prebiotyki

Te naturalne substancje wspierają układ immunologiczny. Niosą wiele korzyści dla zdrowia naszego organizmu, m.in. stymulują wzrost oraz zwiększają aktywność wyselekcjonowanych szczepów bakterii jelitowych (Lactobacillus i Bifidobacterium). Prebiotyki przyspieszają przemianę materii, wprowadzają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, obniżają zły cholesterol, produkują witaminy z grupy B oraz łagodzą objawy nietolerancji laktozy. Co bardzo ważne, regularne stosowanie prebiotyków hamuje działanie rakotwórczych i złych bakterii gnilnych i fekalnych.

Prebiotyki zawierają takie składniki odżywcze jak błonnik, inulina i arabinogalaktan. Ich źródłem są m.in. karczochy, czosnek, banany, cykoria, ziemniaki, fasola, cebula, szparagi, marchew, por i okra.

Probiotyki

Probiotyki, czyli tzw. „czynnościowa żywność”, to szczepy mikroflory bakteryjnej, które wzmacniają organizm i przywracają jego naturalną równowagę. Redukują one objawy alergii, syntetyzują substancje odżywcze, poprawiają funkcjonowanie śluzówki układu pokarmowego oraz działają antynowotworowo.

Te dobre bakterie pomagają zwiększyć ilość korzystnych bakterii w jelitach i produkują kwasy organiczne, które utrudniają przetrwanie złym bakteriom. Najczęściej występują one w postaci bakterii kwasu mlekowego(Lactobacillus). Naturalne źródła probiotyków to m.in. kiszonki, kefir, kombucha, kimchi oraz chleb na zakwasie.

Suplementy przeciwdrobnoustrojowe

W walce ze szkodliwymi bakteriami, drożdżami i pasożytami pomagają nie tylko prebiotyki i probiotyki. W utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej pomocne są również zioła oraz suplementy przeciwdrobnoustrojowe. Do tej grupy możemy zaliczyć czosnek, oregano, berberynę, ekstrakt z pestek grejpfruta, kwas kaprylowy, ekstrakt z liści drzewa oliwnego oraz mącznicę lekarską.

Ograniczenie spożycia produktów mącznych oraz zawierających cukier

Wysokoprzetworzone produkty oraz żywność typu fast food dają podstawę do rozwoju złych bakterii, przez co zaburzają równowagę mikroflory jelitowej. Dlatego spożywanie samych prebiotyków i probiotyków nie wystarczy. Należy w jak największym stopniu wyeliminować z diety produkty zawierające cukier oraz rafinowane węglowodany – to właśnie one stanowią przyczynę wielu dolegliwości trawiennych.

Zobacz także: