Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Czujesz się szczęśliwa i spełniona, masz mnóstwo energii, myślisz pozytywnie i nie brakuje Ci motywacji?  To wszystko dzięki dopaminie, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem, odpowiedzialnym za Twoje dobre samopoczucie.

Dopamina jest wydzielana przez komórki nerwowe, które znajdują się w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Odpowiedni poziom dopaminy wpływa na dobre emocje, chroni przed stanami lękowymi i depresyjnymi, zapewnia energię i chęć do życia. Co więcej, reguluje wydzielanie hormonu wzrostu, prolaktyny oraz gonadotropiny. Traktuje się ją również jako lek na niewydolność nerek oraz niedociśnienie.

zakwaszenie organizmu

Dopamina podwyższa się w momencie, kiedy jesteśmy zakochani, bądź doświadczamy innych miłych stanów. W jaki jeszcze sposób można wpłynąć na zachowanie jej odpowiedniego poziomu?

1. JEDZ ZDROWO

Zdrowa i zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na Twoje dobre samopoczucie. Kiedy Twój organizm jest przepełniony toksynami i bakteriami, osłabia się Twój układ odpornościowy. Wówczas zapewniasz znacznie lepsze warunki do rozwoju wielu chorób, a produkcja dopaminy jest również ograniczona.

Mówi się, że „jesteś tym, co jesz”, a to popularne zdanie nie powstało przez przypadek. Im częściej spożywasz produkty gorszej jakości, tym bardziej obniża się jakość Twojego zdrowia. Z tego względu, wprowadź do swojej diety pełnowartościową żywność i zrezygnuj z tej przetworzonej i naładowanej szkodliwymi substancjami. Jedz dużo warzyw i owoców, pij zielone koktajle, spożywaj probiotyki i fermentowaną żywność – dzięki temu, nie tylko zyskasz zdrowie, ale również oczyścisz swój organizm.

Zobacz: Jak szybko oczyścić wątrobę i cały organizm z toksyn i złogów.

2. STOSUJ SUPLEMENTY

Czasem nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Styl życia i sytuacje generujące stres, na które jesteśmy narażeni na co dzień, potrafią źle wpłynąć na nasz nastrój, pozbawić nas motywacji i resztek energii.

W codziennej diecie, oprócz zdrowego jedzenia, warto również sięgać po suplementy. Na podwyższenie poziomu dopaminy wpływają takie naturalne specyfiki jak znajdująca się w:

  • Kurkumie – kurkumina, o właściwościach przeciwzapalnych, antywirusowych i antybakteryjnych, kurkuminę z piperyną kupisz tutaj>>
  • Na lepszą pamięć i koncentrację poleca się: naturalny ekstrakt z miłorzęba japońskiego
  • Na poprawę nastroju: – N-acetylo-L-tyrozynę oraz L-teaninę.

3. ĆWICZ

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu sprawi, że rzadziej będziesz zmęczona i zyskasz znacznie więcej energii na co dzień. Bez względu na to, jaki rodzaj aktywności wybierzesz, sport zdecydowanie wpłynie na wzrost poziomu dopaminy, jak również na Twój poziom endorfin i serotoniny. Dzięki temu, nie tylko będziesz czuła się świetnie pod względem fizycznym, ale również i psychicznym.

4. ZADBAJ O ODPOWIEDNI POZIOM TYROZYNY

L-tyrozyna to jeden z 22 aminokwasów białkowych. Pełni ona funkcję prekursora w syntezie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, adrenalina i noradrenalina. Tyrozyna zmniejsza zmęczenie podczas wysiłku fizycznego, dlatego o jej poziom powinny dbać szczególnie osoby intensywnie trenujące. Poprawia ona również koncentrację i pamięć, zmniejsza apetyt oraz sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na stres.

Spadek tyrozyny może być związany ze stresem, zmianami hormonalnymi w organizmie lub ze stanem rozkojarzenia. Jakie jedzenie wpływa na utrzymanie jej odpowiedniego poziomu? M.in. takie produkty jak migdały, banany, awokado, zielona herbata, arbuz i ciemna czekolada.

5. NIE UZALEŻNIAJ SIĘ

Czekolada skutecznie poprawia Ci humor, lampka wina pozwala Ci się zrelaksować, a spontaniczne wyjście na zakupy potrafi zmienić na lepsze nawet najbardziej nieudany dzień. Nie uzależniaj swojego dobrego nastroju od wykonywania konkretnych czynności.

Owszem, wpływają one dobrze na Twój humor, ale te proste i oczywiste rozwiązania przynoszą krótkotrwały efekt. Nie szukaj spełnienia w swoich uzależnieniach. Zamiast tego postaraj się doceniać proste rzeczy, rób to, co kochasz i otaczaj się ludźmi, którzy Cię inspirują.

6. SŁUCHAJ MUZYKI

Sposób spędzania czasu, taki jak słuchanie ulubionej muzyki, również wpływa na wzrost poziomu dopaminy. Muzyka potrafi nas pozytywnie nastroić, wyzwolić w nas energię, zachęcić do tańca i zainspirować. Rozpoczęcie dnia od przesłuchania ulubionej piosenki może być świetnym pomysłem na dobry start.

7. POSTAW NA KREATYWNOŚĆ

Stawianie przed sobą kreatywnych zadań również wpływa na wzrost poziomu dopaminy. Bycie kreatywnym pobudza Twój umysł, otwiera Cię na nowe doznania i pozwala poczuć się szczęśliwym. Dlatego jeśli chcesz, aby nie opuszczał Cię dobry nastrój, znajdź sobie jakieś kreatywne zajęcie – i nie musi to być profesjonalne pisanie czy malowanie. Wystarczą drobne rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, np. gotowanie czy robienie zdjęć. W swojej pracy również postaraj się podchodzić kreatywnie do powierzonych Tobie zadań.

8. MEDYTUJ

Żyjesz szybko i intensywnie, a lista Twoich obowiązków wydłuża się z dnia na dzień. Z nadmiaru zadań, tracisz koncentrację, masz słabą pamięć, towarzyszy Ci chaos myśli, a co więcej – ogarnia Cię zmęczenie i coraz gorszy nastrój. Jedną z zalet medytacji jest właśnie to, że pomaga spowolnić myślenie, a co za tym idzie – pozwala się uspokoić i zrelaksować. Dzięki regularnej medytacji, o wiele sprawniej będziesz sobie radzić w sytuacjach stresowych.

9. STWÓRZ PLAN DZIAŁANIA

Brak konkretnego planu sprawia, że jesteśmy bardziej chaotyczni i zdekoncentrowani. Dlatego też kluczem do sukcesu jest dobra organizacja. Zamiast utrudniać sobie życie, stwórz listę drobnych zadań, które masz do wykonania w ciągu dnia. Im więcej podpunktów z niej wykreślisz, tym bardziej Twoja dopamina będzie wzrastać. Brzmi banalnie, ale to właśnie takie drobne rzeczy wpływają na naszą satysfakcję oraz dają nam poczucie kontroli.

10. DBAJ O JAKOŚĆ SNU

Dbanie o odpowiednią ilość snu sprawia, że następnego dnia jesteśmy bardziej wypoczęci i mniej zestresowani. Spokojny sen pozwala organizmowi szybciej się zregenerować i rozpocząć dzień ze znacznie większą dawką energii. Oprócz snu, znajdź czas na wypoczynek w ciągu dnia, postaraj się często śmiać i szukaj zajęć, które wpływają na Twój pozytywny nastrój.

Zobacz także: