Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka prostej i skutecznej Diety Venus
Autorka wielu książek z poradami i zdrowymi przepisami

Wirusy, bakterie, a także ciała obce to najczęstsi winowajcy stanów zapalnych oka, które nie są ani przyjemne, ani wizualnie atrakcyjnie. Na szczęście, nie zawsze trzeba biec od razu do okulisty…

okoOgromna większość powierzchniowych zapaleń rogówki oraz zapaleń spojówki przemija sama i nie wymaga stosowania antybiotyków, które niepotrzebnie wyjaławiają oko i czynią je podatne na zakażenia grzybiczne. Dlatego jeśli obudzisz się z czerwonym, spuchniętym, a nawet zaropiałym okiem, spróbuj pomóc sobie sam sprawdzonymi domowymi metodami. Dopiero, jeśli sytuacja nie poprawia się lub pogarsza się po 48 godzinach lub dochodzi do zaburzeń widzenia, należy natychmiast udać się do specjalisty po pomoc.

Przemywanie zakażonego oka

Najważniejszą czynnością związaną z wspomaganiem leczenia infekcji spojówek jest częste wypłukiwanie ropy z oka. Bywa, że powieki są aż sklejone są od wydzieliny, która zalega na rogówce i utrudnia widzenie. Dlatego warto kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia obficie przemywać oko, dbając aby pozbyć się jak najwięcej ropy. Należy przy tym pamiętać, aby nigdy nie czyścić oka fizycznie chusteczką, wacikiem czy palcem, bo może to spowodować dalsze podrażnienia i pogłębienie stanu zapalnego – płuczemy tylko i wyłącznie cieczami, takimi jak:

  • Roztwór soli fizjologicznej do kupienia w każdej aptece (idealnie w ampułkach o jak najmniejszej pojemności)
  • Esencja z czarnej herbaty, która ma dodatkowo działanie ściągające. Świeżo zaparzoną herbatę można wykorzystywać ok. 6 godzin, a potem należy resztkę wylać i przyrządzić nową.
  • Woda mineralna z butelki w ciągu jednego dnia od otwarcia – tylko jeśli nikt z niej bezpośrednio wcześniej nie pił.

Popularne: Ten produkt skutecznie radzi sobie z infekcjami! Wszechstronny cud natury, który leczy!

Naturalne lekarstwa na infekcję oka

Poza płukaniem, proces leczenia można też wspomóc naturalnymi środkami, które nie wyrządzą żadnej krzywdy, a pomogą odkazić spojówki i rogówkę. Do najbardziej skutecznych należą:

  • Aloes – łagodzący i nawilżający sok z aloesu służy do przyrządzania kompresów na powieki. Wystarczy namoczyć czysty wacik i nakładać na zamknięte oczy na 5 minut, trzy razy dziennie.
  • Nagietek – napar z nagietka jest niezwykle bogaty w antyoksydanty i nie tylko przyspiesza gojenie uszkodzeń rogówki, ale pomaga zwalczyć stan zapalny zarówno pochodzenia wirusowego, jak i bakteryjnego. Ciepłą esencję z nagietka nakłada się w formie mocno nasączonych kompresów na zamknięte powieki.
  • Siemię lniane – bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 siemię lniane pomaga zwalczać wolne rodniki i łagodzić stany zapalne w organizmie. Siemię można przy tym używać także do okładów, co przydaje się bardzo w przypadku zapaleń spojówek. 2 łyżki siemienia wystarczy ugotować w połowie szklanki wody, a następnie odstawić na kwadrans do napęcznienia. Ciepłe jeszcze siemię nakładamy na czysty gazik i przykładamy trzy razy dziennie na zamknięte oko.
  • Rumianek – napar z rumianku słynie z właściwości przeciwzapalnych i łagodzących i jest bodajże najbardziej popularnym naturalnym remedium za infekcje spojówek. Częste przemywanierumianekoka lub przykładanie kompresów z mocną herbatką rumiankową (jedna torebka na pół szklanki wrzątku) przynoszą zwykle znaczącą ulgę w postaci zmniejszenia bólu, podrażnienia, zaczerwienienia i opuchlizny. Niemniej jednak, niektórzy ludzie okazują się być nadwrażliwi na rumianek, co objawia się pieczeniem i paleniem skóry – wtedy natychmiast należy zaprzestać kuracji.
  • Miód – nieco dziwnie brzmiącym, ale naprawdę skutecznym lekarstwem na infekcje oka może być miód, znany ze swoich przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych właściwości. W celach terapeutycznych należy zmieszać aktywny miód z dobrego źródła w proporcji 1:1 z wodą destylowaną i takim roztworem zakraplać oko trzy razy dziennie, używając zawsze dokładnie umytej pipety.

baner-największy-leń

Jak radzić sobie z jęczmieniem?

Specyficznym rodzajem zapalenia oka jest jęczmień objawiający się bolesną i swędzącą czerwoną grudką, która nagle pojawia się na brzegu powieki. Jest to przypadłość nie tylko mało przyjemna wizualnie, ale także grożąca poważniejszym zapaleniem, jeśli ropna zawartość jęczmienia wydostanie się prosto do oka. Ludowa mądrość każe problem leczyć za pomocą pocierania złotą obrączką, ale współcześni okuliści najczęściej obalają tą tezę, wskazując, że złoto nie ma tu nic do rzeczy, a ewentualna poprawa wynika jedynie z samego masażu, który rozgrzewa tkankę. Na jęczmień bowiem bez wątpliwości dobrze działa ciepło, które warto aplikować np. w formie nagrzanego w mikrofalówce suchego ryżu zawiniętego w czystą bawełnianą chusteczkę lub ciepłego woreczka czarnej herbaty zaparzonego w wodzie. Taniny obecne w herbacie dodatkowo pomagają złagodzić stan zapalny.

Ponadto na jęczmień poleca się także wykonywanie kompresów z naparu przyrządzonego z natki zielonej pietruszki, która ma działanie oczyszczające i ściągające, a także picie dwa razy dziennie napoju przyrządzonego z kurkumy i czarnego pieprzu, z dodatkiem mleka roślinnego i miodu. Przeciwzapalna kurkuma działa efektywnie od wewnątrz, pomagając organizmowi poradzić sobie z lokalnym problemem.

dieta venus jak schudnac

Źródła:

http://www.searchhomeremedy.com/top-5-herbal-remedies-for-eye-infection/

http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/calendula

http://www.enkivillage.com/home-remedies-for-eye-infection.html

http://www.naturalremedies.org/eye-infection/

http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-eye-sty-stye.html

http://www.findhomeremedy.com/home-remedies-for-eye-stye/

http://www.benefits-of-honey.com/eye-infection.html