Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.
W Polsce nie ma zbyt dużej tradycji stosowania octu jabłkowego, a szkoda. Ocet spirytusowy, który można znaleźć w wielu sklepach, praktycznie nie ma żadnych pozytywnych efektów dla organizmu, natomiast ocet jabłkowy ma ich całą masę. Najważniejsze z nich to między innymi:
- Wspieranie flory jelitowej organizmu
- Wspomaganie walki z otyłością
- Działanie przeciwbakteryjne
- Wspomaganie kontroli poziomu glukozy we krwi
- Wspieranie prawidłowej pracy serca
- Ochrona organizmu przed nowotworami
- Zmniejszenie swędzenia i pieczenia po ugryzieniach owadów
- Poprawa stanu skóry po oparzeniu pokrzywą
- Zmniejszenie trądziku i łupieżu
- Przyśpieszenie gojenia się ran
- Zapobieganie i walka z grzybicą
- Usuwanie brodawek
Badacze są szczególnie zainteresowani działaniem octu jabłkowego na metabolizm – okazuje się, że może on stać się sposobem na rosnące zagrożenie otyłością i cukrzycą.
Pozytywny wpływ octu jabłkowego na poziom glukozy we krwi
Leki przeciwcukrzycowe tak naprawdę nie leczą cukrzycy – ich działanie opiera się na zmniejszaniu niekorzystnych skutków działania nadmiaru cukru we krwi na tkanki. Okazuje się jednak, że ocet jabłkowy, ma podobne, a nawet skuteczniejsze działanie od tych preparatów, ponieważ zmniejsza wchłanianie węglowodanów z pożywienia. Dzięki temu, ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz nadmiernego zwiększenia masy ciała, jest niwelowane na bardzo wczesnym etapie.
Badacze stwierdzili między innymi, że myszy, w których diecie znajdował się dodatek octu jabłkowego, były chudsze o 10% od myszy, które go nie dostawały. Postawiono hipotezę, że ocet jabłkowy zwiększa wydzielanie enzymów, których zadaniem jest spalanie tłuszczu. Wyniki tych badań przekładają się na ludzi – ci z nas, którzy przyjmują ocet jabłkowy, są zwykle szczuplejsi od reszty populacji.
Wspieranie odporności oraz walka z nowotworami
Kolejne badania wskazują na to, że ocet jabłkowy odtruwa układ limfatyczny, poprawiając funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki niemu, można odwrócić zniszczenia wywołane przez wolne rodniki (tak zwany stres oksydacyjny), oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Wszystko wskazuje na to, że ocet jabłkowy reguluje proces apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek.
Lepsze funkcjonowanie układu trawienia
Wiele dolegliwości układu trawiennego powstaje w wyniku niedoboru kwasu żołądkowego. W takiej sytuacji rozregulowuje się mechanizm odpowiedzialny za poziom pH w organizmie, co może prowadzić do wrzodów, refluksu i nadkwasoty. Ocet jabłkowy poprawia trawienie oraz zwiększa ilość pożytecznych bakterii. Aby ocet jabłkowy miał jak najsilniejsze działanie, można wymieszać go z wodą, miodem, imbirem oraz ostrą papryką.
Ocet jabłkowy w domu
To nie koniec pozytywnych właściwości octu jabłkowego. Można go stosować także do:
- Mycia okien
- Usuwania brudu w kuchni i łazience
- Pozbywania się muszek owocówek
- Usuwania nieprzyjemnego zapachu z lodówki i pralki
- Czyszczenia gąbek i desek do krojenia