Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznego planu na odchudzanie Dieta Venus
Prozdrowotna quinoa – poznaj największe zalety komosy ryżowej
Komosa ryżowa, nazywana też ryżem peruwiańskim, to prawdziwy hit ostatnich lat, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie i żywność ekologiczną. Była hodowana już w starożytności przez Inków, do dziś jest też ważą rośliną uprawianą w Ameryce Południowej. Dlaczego warto wprowadzić ją do swojej codziennej kuchni? Komosa ryżowa to wyjątkowe ziarno, które cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które stawiają na zdrowe i racjonalne odżywianie.
Jest też świetną alternatywą dla produktów zbożowych, które mogą bez obaw spożywać osoby na diecie bezglutenowej. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu, jest więc całkowicie bezpieczna dla bezglutenowców. Co ciekawe, choć komosa ryżowa zbożem nie jest, starożytni Indianie z Ameryki Południowej bardzo często nazywali ją matką zbóż. Już kilka tysięcy lat temu doceniali jej prozdrowotne właściwości, które my dopiero zaczynamy odkrywać.
Zobacz: 5 groźnych kłamstw, jakie powiedziano Ci o chlebie>>
Zalety komosy ryżowej i jej właściwości dla zdrowia, zobacz dlaczego powinno się ją jeść jak najczęściej?
1. Komosa ryżowa zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy
Wprzypadku pokarmów roślinnych jest to naprawdę wyjątkowe. Zdrowe, idealnie przyswajalne dla nas białko to aż 20 procent wszystkich składników komosy ryżowej. Dlatego też jest idealnym produktem żywnościowym dla osób w każdym wieku – zarówno dla dzieci, osób dorosłych i starszych. Niezwykłe składniki quinoi sprawiają, że z powodzeniem może zastąpić nie tylko produkty zbożowe, ale też mięso. Jest więc idealnym produktem nie tylko dla bezglutenowców, ale też dla osób, które nie jedzą mięsa i na co dzień stosują dietę wegetariańską.
2. Komosa ryżowa zawiera dwa razy więcej wapnia niż mleko
Quinoa to wyjątkowo bogate źródło wapnia, którego nie spodziewalibyśmy się po zwykłym ziarnie. Ta wyjątkowa roślina to doskonały zamiennik dla osób, które nie bardzo tolerują nabiał i nie lubią mleka oraz jego przetworów. Komosa ryżowa jest szczególnie zalecana osobom narażonym na słabe kości – dzieciom i młodzieży, kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie menopauzy, które zmagają się z osłabieniem gęstości kości i narażone są na zmiany osteoporozowe. Dzieci powinny jeść komosę ryżową także dlatego, że stymuluje ona hormon wzrostu i wspomaga prawidłowe rośnięcie.
3. Pełna wartościowych przeciwutleniaczy
Komosa ryżowa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które dla naszego zdrowia mają niebagatelne znaczenie. Niwelują wolne rodniki i sprawiają, że starzejemy się dużo wolniej, a nasze narządy wewnętrzne są chronione przed zmianami nowotworowymi. Komosa ryżowa, jeśli spożywana jest regularnie, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, oczyszcza krew, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi. To doskonałe uzupełnienie diety dla osób obciążonych rodzinnie chorobami serca. Komosa ryżowa jest również doskonałym źródłem aminokwasu metioniny, która ma bardzo duży wpływ na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Quinoa może więc być świetnym zamiennikiem dla suplementów diety, zawierających sztucznie syntezowaną metioninę.
Wypróbuj: Hamburger z komosą ryżową (pyszny, szybki przepis)
4.Komosa ryżowa ma mnóstwo zdrowego błonnika
Błonnik to kolejna substancja, której w komosie ryżowej jest pod dostatkiem. To naturalne włókno roślinne, które pęcznieje w żołądku, na długo zapewniając uczucie sytości. Oczyszcza też układ pokarmowy ze złogów i toksyn, zgromadzonych przede wszystkim w jelitach. Błonnik świetnie wspomaga wszystkie kuracje odchudzające oraz poprawia funkcjonowanie jelit. Komosa ryżowa jest więc świetnym zamiennikiem dla ziemniaków, makaronów czy zwykłej mąki – można dzięki niej stworzyć pyszne, sycące, pełne wartościowych składników dania. Wprowadzając ją do swojej diety możemy mieć pewność, że nasz przewód pokarmowy będzie funkcjonował bez zarzutu.
5.Komosa ryżowa ma niski indeks glikemiczny
Komosa ryżowa jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu nie powoduje skoków stężenia glukozy we krwi. Jest pokarmem dozwolonym i zalecanym dla osób cierpiących na cukrzycę oraz osób z nadwagą i otyłych. W jej skład wchodzą przede wszystkim węglowodany złożone, niewiele jest natomiast cukrów prostych, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących na cukrzycę oraz cierpiących na napady głodu, szczególnie wieczorami. Spożywanie komosy ryżowej jest bezpieczne, bo na długo zapewnia uczucie sytości i nie powoduje napadów wilczego głodu, który zwykle gubi osoby będące na diecie.
6.Komosa ryżowa ma mnóstwo witamin i minerałów
Komosa ryżowa to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawiera aż dwa razy więcej witaminy E oraz żelaza niż popularna pszenica. Zamiana pszenicy na quinoę może więc być naprawdę bardzo przyjazna dla naszego zdrowia. Komosa ryżowa zawiera tez nienasycone tłuszcze, które mają dobry wpływ na układ krążenia. Kwasy tłuszczowe – linolowy, linolenowy i oleinowy obniżają poziom cholesterolu oraz ryzyko powstawania miażdżycy.
7. Komosa ryżowa przeciw nowotworom?
Badania nad cennymi właściwościami komosy ryżowej są w ostatnich latach dość intensywne i odbywają się w różnych miejscach na świecie, także w Polsce. Okazuje się, że komosa ryżowa może wspierać nasz organizm w walce z komórkami nowotworowymi. Badacze z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego są zdania, że quinoa może wykazywać działanie antynowotworowe. Na razie komosę ryżową przetestowali na szczurach. Wyciąg z nasion czy kiełków znacznie zahamował rozwój komórek rakowych u badanych zwierząt. Komosę ryżową warto więc jeść jak najczęściej i na stałe włączyć do codziennej diety. Dostarczy naszemu organizmowi cennych substancji odżywczych, a być może także zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwór.
Zobacz też:
7 rodzajów pieczywa, którego unikam jak ognia
Olej, który spala tłuszcz, pomaga chorym na Alzheimera i Parkonsona, idealny przy cukrzycy