Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Kupując w supermarkecie idealnie wyglądające mięso na tackach, nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak dużo bakterii kryje się na jego powierzchni. Surowy kurczak to idealna pożywka dla takich bakterii, jak salmonella i listeria oraz wielu innych gatunków. To dlatego, mięso kurczaka zostawione na kuchennym blacie na kilka godzin, może nie nadawać się do zjedzenia.

Osoby, które są świadome zagrożenia, często myją kurczaka pod bieżącą wodą w kranie. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że postępując w ten sposób, narażasz się na wiele chorób?

mycie kurczaka

Co się dzieje, gdy myjesz kurczaka pod kranem?

Aby zabić bakterie, konieczne jest użycie wysokiej temperatury (najlepiej przez dłuższy czas), lub zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Wbrew pozorom, umycie mięsa pod bieżącą wodą, nie usuwa z niego bakterii, a jedynie rozpryskuje je na wszystkie strony. Myjąc kurczaka pod kranem, rozsiewasz bakterie na swoje ubranie oraz inne przedmioty, które znajdują się w okolicy zlewu.

Ta sytuacja jest na tyle groźna, że bakterie znajdujące się na powierzchni mięsa, mogą powodować poważne choroby. Organizm większości z nas poradzi sobie z bakteriami listerii lub salmonelli, jednak osoby o słabszym układzie odpornościowym lub dzieci, mogą mieć z tym problem.

Równie groźne są mało znane bakterie Campylobacter, które prowadzą do takich objawów, jak:

Te bakterie są odporne na antybiotyki i szczególnie łatwo przenoszą się między dziećmi w przedszkolach.

Bakterie mogą wniknąć do organizmu także przez uszkodzoną skórę, dlatego należy szczególnie uważać na skaleczenia podczas przygotowywania posiłków.

Z tego powodu, warto zwrócić szczególną uwagę na to, by unikać rozprzestrzeniania bakterii z drobiu. W jaki sposób to zrobić?

Ta rada może wydać się dziwna, ale według badań ufundowanych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, najlepiej jest przygotowywać mięso bez mycia. Mycie mięsa daje nam subiektywne poczucie tego, że jest ono czyste, jednak znacznie lepsze działanie odkażające, ma obróbka cieplna w odpowiedniej temperaturze. Zarówno w polskiej, jak i w światowej kuchni, raczej nie spotyka się potraw z surowym mięsem kurczaka (na całe szczęście), a długotrwałe gotowanie mięsa, podsmażenie go lub pieczenie, pozwala pozbyć się wszystkich bakterii.

Zwróćmy uwagę także na dokładne czyszczenie desek do krojenia oraz blatów, które miały kontakt z mięsem kurczaka. Najlepiej jest je wyczyścić najpierw detergentem, a następnie preparatem odkażającym.

Mięso kurczaka, ze względu na dużą ilość bakterii, łatwo się psuje. Z tego powodu, zwracaj szczególną uwagę na to, czy posiada ono aktualną datę ważności i czy przechowujesz je w niskiej temperaturze. W lecie staraj się jak najszybciej przewieść je ze sklepu do domu.

Zobacz także: