Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka pysznego planu jedzenia na odchudzanie Dieta Venus
Najczęściej zalecana w przypadku jakichkolwiek problemów z przewodem pokarmowym, przed operacją, zabiegiem lub bezpośrednio po nich. Często słyszę skargi, że lekarz mówi jedynie, aby zastosować dietę lekkostrawną, ale co to właściwie jest ta dieta lekkostrawna i na czym ona polega?
Co to jest dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna nie należy do tych, do których należy się specjalnie przygotowywać, a wiąże się z licznymi korzyściami dla Twojego układu pokarmowego. Możesz ją stosować w wielu sytuacjach, przykładowo gdy wracasz do zdrowia po walce z grypą jelitową, cierpisz na problemy z układem trawiennym (biegunkę lub niestrawność) czy ze względu na komfort, jaki zwyczajnie daje jedzenie produktów nieobciążających układu pokarmowego. Wystarczy, że w swoim jadłospisie uwzględnisz odpowiednie pokarmy, i będziesz się trzymać kilku prostych zasad.
1.Dieta lekkostrawna to dieta bez produktów „wzdymających”
Dieta lekkostrawna polega na unikaniu zarówno tych dań, które działają „wzdymająco” i zwiększają produkcję gazów, lub długo zalegają w przewodzie pokarmowym, ulegając procesom fermentacji, i nadmiernie go obciążają. Uwzględniane w tym rodzaju diety pokarmy dostarczają optymalną ilość składników odżywczych, które są łatwo przyswajane przez nasz organizm a jednocześnie nie powodują uczucia ciężkości i dyskomfortu.
Popularne: 5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chcesz schudnąć?
2. Dieta lekkostrawna to dieta z minimalną ilością lub nawet zupełnie bez błonnika.
Pokarmy określane jako ciężkostrawne zwykle zawierają dużo błonnika. To zazwyczaj pożądany składnik. Nie ulega on strawieniu w trakcie przechodzenia przez układ pokarmowy, lecz wypełnia jelita, oczyszczając je z zalegających tam resztek oraz wiąże toksyny czy kwasy tłuszczowe. W ten sposób są one usuwane z naszego organizmu, i nie zostają wchłonięte. Jednak kiedy cierpisz na biegunkę, wywołaną zatruciem czy infekcją ostatnią rzeczą której pragniesz jest taki „czyściciel” jak błonnik.
3. Dieta lekkostrawna to dieta z minimalną ilością tłuszczy
Również produkty bogate w tłuszcz są niewskazane. Tłuszcze powinny dostarczać około 25% dziennie przyjmowanych kalorii. Wynika to z faktu, iż te mają tendencję do długiego zalegania w żołądku, i odpowiadają za uczucie „ciężkości” po posiłku. Jeśli odczuwasz dotkliwy głód takie pokarmy sprawią, że poczujesz się syty. Jednak gdy Twoim problemem staje się niestrawność, bogatotłuszczowe posiłki spowodują pogorszenie dolegliwości.
W diecie lekkostrawnej uwzględnia się więc to, co nie zawiera dużej ilości tłuszczu, ani nierozpuszczalnej frakcji błonnika, która zalega w jelitach.
3. Dieta lekkostrawna to dieta z odpowiednią ilością dobrej jakości białka.
Ważne jest też dostarczenie odpowiedniej ilości białek, które powinny pokrywać minimum 15% dziennego zapotrzebowania na energię. Winny pochodzić z tych źródeł, które nie zawierają dużej ilości tłuszczów jak drób czy ryby czy produkty mleczne. Węglowodany mogą stanowić nawet >50% spożywanych kalorii. Powinny być łatwo przyswajalne, stąd należy ograniczyć ilość produktów pełnoziarnistych. Mimo, iż te są zdrowe, w chorobach układu pokarmowego ich strawienie stanowi prawdziwe wyzwanie.
Przedstawione wyżej założenia to ogólne podstawy diety lekkostrawnej.
Zobacz też:
7 głównych zasad diety lekkostrawnej
Czy olej kokosowy jest naprawdę taki zdrowy? (naukowe wyjaśnienie)
4 produkty, które „czyszczą” organizm z toksyn i pomagają „uwolnić” komórki tłuszczowe