Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

W naszej kulturze algi morskie nie kojarzą się z kulinarnym przysmakiem. Ich niezwykłe walory zdrowotne powinny być jednak powodem, aby przełamać ten stereotyp.

Algi morskie największą popularnością cieszą się w Japonii, gdzie konsumuje się około dwudziestu różnych gatunków, należących do trzech różnych grup: zielonych (sałata morska), czerwonych (np. nori) i najpopularniejszych, brązowych (kelp, wakame, kombu, arame).

Dla wyspiarzy z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy mają ograniczone możliwości hodowli tradycyjnych warzyw, wodorosty od setek lat były cennym źródłem witamin i minerałów. Współczesna nauka zgodnie przyznaje, że japoński styl odżywania sprzyja długoletniemu zdrowiu, szczupłej sylwetce i znacznie mniejszej zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Ponoć morskie hodowle są przyszłością naszej planety…

KOPALNIA SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Niewiele jest naturalnych pokarmów, które oferują tak szerokie spektrum minerałów – żelazo, cynk, fosfor, miedź, potas, jod, magnez i wapń to super mieszanka, która warunkuje prawidłowość najważniejszych procesów życiowych, wspierając m.in. budowę i utrzymanie struktury kości. Do tego doliczyć trzeba bogactwo witamin – A, C, B1, B2, B6, K, PP oraz niespotykaną ilość silnych antyoksydantów. Na szczególną uwagę zasługuje także wysoka zawartość fukoidyny, należącej do grupy polisacharydów o niezwykle istotnym znaczeniu dla układu pokarmowego oraz silnych właściwościach przeciwwirusowych.

SPRZYMIERZEŃCY ZDROWEJ TARCZYCY

Obecność jodu w morskich warzywach czyni je ważnym składnikiem pokarmowym dla społeczeństw zachodnich, wśród których panuje ogólny niedobór tego pierwiastka. W efekcie coraz częściej odnotowuje się problemy z niedoczynnością tarczycy, gruczołu, który nie może działać bez jodu. Przypomnijmy, że niedoczynność tarczycy nie tylko wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, ale także jest jedną z głównych przyczyn niepłodności młodych kobiet. Tymczasem, już dwie łyżki brązowych wodorostów dziennie zapewniają zdrowy dopływ jodu do organizmu.

ALGI MORSKIE WSPOMAGAJĄ ODCHUDZANIE

Alginian to specjalny rodzaj błonnika znajdujący się w brązowych wodorostach. Badania naukowe wskazują, że ta niezwykła substancja potrafi wzmacniać śluz chroniący ściany układu pokarmowego, spowalniać proces trawienia, powodując, że dłużej czujemy sytość oraz redukować trawienie tłuszczów nawet o 75%. Japońskie kobiety spożywające regularnie wodorosty mają o wiele bogatszą mikroflorę bakteryjną, co dodatkowo zapobiega wzdęciom i procesom gnilnym w jelitach. Dodając niewielką ilość bardzo niskokalorycznych alg do cotygodniowego menu, skutecznie wspomagamy proces chudnięcia.

Popularne: Jak szybko schudnąć (zrzuć 4,5 kg w tydzień)

ALGI MORSKIE OBNIŻAJĄ RYZYKO RAKA PIERSI

Japonki mają jeszcze jeden powód do zadowolenia – zachorowalność na raka piersi w kraju słynącego z sushi należy do najniższych na świecie. Badacze podejrzewają, że ma to związek m.in. z regularną konsumpcją kelpu i innych alg, które zawierają związki zwane lignanami.  Lignany w organizmie imitują działanie hormonów i pozwalają blokować nadmiar estrogenu, odpowiedzialny za pojawianie się raka piersi oraz nowotwory żeńskich narządów płciowych.  Podejrzewa się ponadto, że bogactwo antyoksydantów występujących w wodorostach morskich może ograniczać rozwój także innych rodzajów raka, zwłaszcza tych związanych z przewlekłymi stanami zapalnymi, jak np. rak jelita grubego.

PIĘKNA SKÓRA PROSTO Z MORZA

Algi morskie obfitują w antyoksydanty właściwe dla większości tradycyjnych warzyw, czyli karotenoidy oraz flawonoidy, ale także posiadają w swoim składzie unikalne alkaloidy o silnym działaniu przeciwutleniającym. W połączeniu z wysoką zawartością witaminy C (więcej niż w pomarańczy!), witaminy E oraz cynku, pozwalają cieszyć się piękną cerą. Zarówno jako składnik diety, jak i surowiec do maseczek i peelingów, wodorosty pomagają zwalczać trądzik oraz opóźniać starzenie się skóry.

ALGI MORSKIE W OBRONIE SERCA

Także układ krwionośny odnosi wyraźne korzyści z regularnego zajadania się algami morskimi. Wodorosty nori zawierają niezwykłe ilości kwasów tłuszczowych omega 3, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu, a obniżają złe frakcje LDL. Dzięki temu spada ryzyko rozwoju miażdżycy, a procesy zapalne zachodzące w organizmie ulegają złagodzeniu. Ponadto, badania naukowców z Uniwersytetu w Kioto wskazują, że brązowe wodorosty pomagają także obniżać ciśnienie krwi i redukować poziom homocysteiny, substancji szczególnie szkodliwej dla zdrowia serca.

JAK SPOŻYWAĆ ALGI MORSKIE?

Japończycy używają suszonych płatów wodorostów do przyrządzania swego legendarnego sushi. Ale to nie jedyna opcja – namoczone, suszone algi stosuje się także do przyrządzania sałatek, doprawiania zupy czy kanapek, a także jako dodatek do pieczywa, pizzy, zapiekanek czy dań typu casserole.

Z kolei algi w proszku mogą stanowić doskonały dodatek do zdrowych koktajli warzywno-owocowych. Na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się taka „super żywność” jak chlorella czy spirulina – nie tylko są one skarbnicą wartości odżywczych, ale również działają oczyszczająco na nasz organizm.

Źródła:

http://www.livestrong.com/article/18578-health-benefits-eating-seaweed/

http://greatist.com/health/superfood-seaweed

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2006/apr/15/healthandwellbeing.features

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=135

Zobacz także: