Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta Venus

Domowe sposoby na zniszczone włosy. Jak o swoje włosy dbały nasze babcie?

Każda kobieta marzy o pięknych, zdrowych i lśniących włosach. To one w dużej mierze decydują o tym jak wyglądamy. Włosy ulegają zniszczeniu praktycznie cały czas, podczas czesania, mycia w zbyt gorącej wodzie, w czasie stylizacji, suszenia czy przez warunki atmosferyczne…nasze włosy nie mają lekko.

Ponadto włosy reagują na wszelkie choroby i schorzenia organizmu…niedobory witamin, anemia, problemy hormonalne – włosy to lustrzane odbicie stanu zdrowia naszego organizmu. Można zadbać o nie u fryzjera…ale będzie to nas kosztowało majątek.Można stosować kosmetyki drogeryjne…ale wiele z nich ma w swoim składzie obciążające sylikony i inne syntetyczne substancje.

A może by tak zadbać o włosy naturalnie? Tak jak robiły to nasze babcie? Tak! To świetny pomysł.

Popularne: 5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chcesz schudnąć?

Oto kilka domowych sposobów na piękne włosy.

Koniecznie musisz je wypróbować.

1. Olejek rycynowy

Olejek rycynowy jest znany od lat. Stymuluje porost włosów i nabłyszcza je, przy jednoczesnym dogłębnym odżywieniu. Ponadto wykazuje działanie antyseptyczne i antygrzybiczne. Olejek rycynowy możemy wcierać w skórę głowy i włosy lub przyjmować go doustnie – efekt będzie podobny.

Ponadto zaletą olejku rycynowego jest jego niska cena i dostępność, kupimy go w każdej aptece. Może stanowić dodatek do domowych mieszanek na włosy, stanowi zgrany duet wraz z olejkiem migdałowym. Olej rycynowy działa także przeczyszczająco, jednak to temat na inny artykuł.

2. Olej kokosowy

Pozostaniemy jeszcze na chwilę w temacie olejków.

Olej kokosowy wspomaga porost włosów, odżywia je, nawilża i zatrzymuje w nich wodę, wspomaga walkę z łupieżem, regeneruje rozdwojone końcówki, łagodzi stany zapalne skóry głowy i odświeża ją. Uff…to tylko niektóre, z licznych właściwości oleju kokosowego.

Zobacz też: Jak stosować olej kokosowy, aby działał jak najlepsza maseczka

Jak go stosować? Wystarczy natrzeć nim włosy, zawinąć je w ręcznik i trzymać na głowie przez około godzinę. Następnie spłukujemy i cieszymy się pięknymi, miękkimi i błyszczącymi włosami.

Olej kokosowy może też służyć jako serum na zniszczone, rozdwojone końcówki – wystarczy, że po umyciu włosów wetrzesz niewielką ilość oleju kokosowego w zniszczone końcówki, a następnie wysuszysz i ułożysz jak zwykle. Po tym zabiegu zapomnisz, że masz problem ze puszącymi się końcówkami.

3. Jajko…

a konkretnie żółtko jaja kurzego to to, czego potrzebujesz żeby stworzyć domową jajeczną maseczkę do włosów. Jajka są bogate w składniki odżywcze, zdrowe kwasy oraz minerały. Jajeczna maska do włosów jest banalnie prosta w przygotowaniu – wystarczy, że dwa żółtka jaja kurzego wymieszasz z dwiema łyżeczkami olejku rycynowego. Po takiej mieszance Twoje włosy będą odżywione, nawilżone, miękkie i błyszczące. Jeśli zależy Ci na odświeżeniu włosów i skóry głowy to przygotuj mieszankę z jajka i otartego ogórka.

Kiedy chcesz je nawilżyć i uelastycznić to przygotuj mieszankę z jajka, jogurtu naturalnego oraz łyżki naturalnego miodu. Kto by pomyślał, że najlepsze co możesz dać swoim włosom mieszka w Twojej lodówce?

4. Piwo

Piwo nawilża i zmiękcza włosy. Dzięki dużej zawartości składników odżywczych dogłębnie je odżywia i sprawia, że stają się błyszczące i elastyczne.

Podkradnij trochę piwa swojemu ukochanemu i stwórz cudowna, domową maseczkę do włosów!

Około pół szklanki piwa wymieszaj z żółtkiem jaja kurzego, nałóż na mokre włosy i owiń ręcznikiem. Po około 30 minutach umyj włosy jak zwykle.

Nie martw się, po tym zabiegu Twoje włosy nie będą pachniały jakbyś wyszła z pubu, w którym akurat leci transmisja meczu Ligi Mistrzów 😉

5. Miód, miodek, miodzik…

Miód jest znany ze swoich właściwości odżywczych i antyseptycznych.

Ale czy wiedziałaś, że możesz go zastosować nie tylko na bolące gardło? Doskonale nada się też dla zniszczonych włosów!

Miód nawilża, odżywia i odbudowuje łuskę włosa. Sprawia, że włosy stają się błyszczące i elastyczne. Jest szczególnie polecany dla włosów suchych, zniszczonych, z rozdwajającymi się końcówkami.

Wystarczy, że nałożysz miód na włosy i po pół godzinie umyjesz włosy jak zwykle. Jeśli zależy Ci aby włosy szybciej rosły to możesz dodatkowo wykonać masaż głowy – dzięki temu składniki odżywcze wejdą w głąb skóry głowy i pobudzą cebulki włosowe.

Pamiętaj! Jedynie naturalny miód pszczeli nadaje się do robienia maseczek, czy to na włosy czy na twarz.

6. Hibiskus dla rudzielców, lipa i rumianek dla włosów jasnych, pokrzywa i kora dębu dla brunetek

Niezwykle skuteczne są ziołowe płukanki do włosów i maseczki do włosów na bazie ekstraktów ziołowych.

Odżywką, szczególnie polecaną dla ludzi z naturalnie rudymi włosami, jest taka, na bazie hibiskusa.

Natomiast dla blondynek poleca się płukanki na bazie lipy lub rumianku.

Hibiskus odbudowuje zniszczone włosy i dogłębnie je nawilża. Ponadto zamyka łuski włosowe, nadając im jedwabistej gładkości i połysku. Rumianek zmiękcza i rozjaśnia włosy, pokrzywa dogłębnie je nawilża i odżywia a kora dębu naturalnie przyciemnia.

Wystarczy, że w ok. 1 litrze gorącej wody zaparzysz co najmniej 2 torebki wybranego zioła i takim naparem przepłuczesz włosy. Efekt gwarantowany już po kilku zastosowaniach.

Jeśli borykasz się z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, to możesz zastosować płukanki z bratka, melisy lub szałwii. Regulują one pracę gruczołów łojowych i normalizują skórę głowy.

7. Płukanka octowa

Jest szczególnie polecana dla włosów matowych – nadaje im połysk i miękkość.

Wystarczy, ze do 1 litra wody dodasz ½ szklanki octu i sok z cytryny. Umyte włosy wypłucz w otrzymanej mieszance i ciesz się efektem nawet do kilku dni.

ocet jabłkowy właściwości

8. Sok z aloesu

Stosuje się go bezpośrednio na zniszczone włosy. Naprawia uszkodzenia i nawilża włosy. Zamyka łuski włosowe i nadaje im sprężystości – włosy stają się bardziej zdyscyplinowane i łatwiejsze w stylizacji. Reguluje pracę gruczołów łojowych i niweluje łupież.

Sok z aloesu należy nałożyć na zniszczone włosy, po ok. 15-20 minutach umyć włosy jak zwykle. Dla trwałych efektów, czynność powtarzaj przynajmniej raz w tygodniu.

9. Sok z rzepy

Rzepa reguluje pracę gruczołów łojowych na głowie, łagodzi podrażnienia i łupież, niweluje wypadanie włosów i dogłębnie je odżywia, przy jednoczesnej poprawie ukrwienia skóry głowy.

Wyciśnij sok z jednej rzepy (uprzednio startej na tartce) i wmasuj go w skórę głowy i włosy. Po upływie 1 do 2 godzin umyj włosy jak zwykle.

Efekty są widoczne już bezpośrednio po spłukaniu maski.

10. Siemię lniane

Maseczka z siemienia lnianego intensywnie nawilża włosy i skórę głowy. Poprawia elastyczność włosów oraz sprawia, że ich naturalne predyspozycje zostają subtelnie podkreślone (prostuje włosy proste i skręca włosy z tendencją do loków).

W ¾ szklanki wody gotujemy 2 łyżki siemienia lnianego. Ciepłą papkę nakładamy na włosy, po ok. 15-20 minutach myjemy włosy jak zwykle.

Jak zadbać o włosy, aby jak najdłużej ciszyć się ich pięknem?

Niestety nie ma na to jednej sprawdzonej recepty, możemy jedynie powziąć pewne środki prewencyjne, np.:

  • Należy dbać o włosy naturalnymi kosmetykami, które są odpowiednio dobrane do potrzeb włosów – inne wymagania mają włosy suche, a inne włosy z tendencją do przetłuszczania się.
  • Podczas stylizacji trzeba uważać, aby nie przesuszyć włosów suszarką, lokówką lub prostownicą.
  • Należy używać kosmetyków, które nie obciążają ani włosów ani skóry głowy.
  • Aby włosy były nawilżone i elastyczne należy dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu i stosować zbilansowaną dietę bogatą w owoce i warzywa.
  • Należy stosować profesjonalne szczotki do włosów, które ich nie łamią i nie powodują elektryzowania się włosów.
  • Aby stymulować pracę cebulek włosowych można wykonywać codzienny masaż skóry głowy, który poprawi jej napięcie i ukrwienie.

Pamiętaj!

Kondycja włosów jest odbiciem stanu Twojego organizmu. Ich osłabienie i zły stan mogą świadczyć o problemach zdrowotnych takich jak np. anemia, problemy z gospodarką hormonalną organizmu czy niedobory witamin.

Twoje włosy zasługują na to, co najlepsze z natury. Zadbaj o nie ekologicznie, tak jak robiły to nasze babcie. Ciesz się niskim nakładem kosztów i doskonałym efektem. Wypróbuj domowe sposoby na piękne włosy już dziś.

Zobacz też:

Czy olej kokosowy jest naprawdę taki zdrowy? (naukowe wyjaśnienie)

4 produkty, które „czyszczą” organizm z toksyn i pomagają „uwolnić” komórki tłuszczowe

7 dolegliwości, które można wyleczyć octem jabłkowym?