Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus
Refluks to choroba cywilizacyjna, która jest tym częstsza, im większe tempo życia. W Polsce dotyka on około 20 – 30% osób, natomiast w USA, około 50%. Jego najbardziej odczuwalnym objawem jest pieczenie w przełyku, czyli zgaga, która pojawia się przede wszystkim po jedzeniu. Podstawową przyczyną choroby jest zbyt duża ilość kwasu w żołądku.
Leczenie, które zwykle proponują lekarze, polega na zmniejszaniu wydzielania kwasów żołądkowych, albo neutralizowaniu kwaśnego odczynu soku . Oczywiście nie prowadzi to do wyleczenia, a jedynie doraźnie zmniejsza objawy, choć nie zawsze.
Co jest prawdziwą przyczyną zgagi?
Zgaga jest spowodowana nieprawidłowym działaniem zwieracza przełyku. Gdy ulega on rozluźnieniu, treść żołądkowa wraca do przełyku. Choroba nie jest związana z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego ani z jego zbyt wysoką kwasowością. Można ją powiązać natomiast z przepukliną rozworu przełykowego i zakażeniem bakterią H. pylori.
Inną przyczyną tej choroby, jest stosowanie pewnych leków, lub nie czytanie ich ulotek i branie ich niezgodnie z zaleceniami lekarza. Przykładowo, niektóre leki należy przyjmować rano dopiero po śniadaniu, bo w przeciwnym razie, mogą mieć one negatywny wpływ na żołądek. Po przyjęciu lekarstw, nie powinieneś się także kłaść.
Na rozluźnienie zwieracza przełyku może wpływać połączenie niektórych leków lub suplementów diety, dlatego wszystkie przyjmowane preparaty, należy zgłaszać lekarzowi. Jednym z produktów, które wpływają na rozluźnienie zwieracza przełyku, jest mięta, a wiele osób stosuje ją niesłusznie po to, by pozbyć się zgagi.
Popularne: Ta roślina, którą jesz codziennie, powoduje refluks, pieczenie i zgagę, unikaj jej!
Leki należące do grupy inhibitorów pompy protonowej hamują objawy zgagi, ale ich regularne stosowanie, prowadzi do przyzwyczajenia i pogorszenia stanu organizmu. Jeśli stosujesz ich coraz więcej i nie widzisz poprawy, konieczna będzie rozmowa z lekarzem, podczas której porozmawiasz z nim o możliwości ich odstawienia.
Co można zrobić, by zmniejszyć objawy zgagi i wrzodów?
Niekorzystne objawy oznaczają, że została zaburzona równowaga w pracy żołądka i należy ją przywrócić. Objawy pojawiają się przede wszystkim u osób, które jedzą produkty przetworzone i dużą ilość cukru.
Pierwszym krokiem powinna być zmiana diety – zwiększ ilość warzyw i owoców w nieprzetworzonej formie, unikaj jedzenia przekąsek, zmniejsz ilość kofeiny, alkoholu i nikotyny.
Dobrym rozwiązaniem jest także zwiększenie ilości zdrowych bakterii, co można osiągnąć na przykład przez jedzenie ogórków kiszonych (o czym pisałam w jednym z poprzednich postów) i innych fermentowanych potraw, a także przyjmowanie suplementów z probiotykami i jedzenie jogurtów. Pozytywny wpływ na jelita ma także jedzenie ryb.
Do zgagi dochodzi zwykle wtedy, gdy nasz organizm wydziela za mało soku żołądkowego, co może być spowodowane niedoborem minerałów. Uzupełnisz je na przykład dodając do posiłków sól himalajską. Aby wspomóc trawienie, które może być osłabione przez stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy, możesz wypić łyżkę soku z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty.
Oto kilka innych składników, które poprawią Twoje trawienie i wyleczą przyczynę wrzodów żołądka oraz zgagi:
-
Naturalny ocet jabłkowy – jedną łyżkę octu należy rozpuścić w szklance wody.
-
Betaina – jest dostępna w sklepach dla sportowców i sklepach zielarskich. Substancja wspomaga trawienie i chroni nas przed zakażeniem bakteriami H.pylori.
-
Kwas foliowy i witaminy z grupy B – mają działanie osłonowe na żołądek. Znajdziesz je w w wątróbce, szparagach, szpinaku i fasoli.
-
Glutamina – aminokwas, który zmniejsza uszkodzenia organów spowodowane bakteriami.
-
Kora wiązu – w Polsce nie jest to zbyt popularny surowiec – niesłusznie. Kora wiązu wpływa pozytywnie na żołądek, gardło i jelita, poprawia także pracę układu nerwowego jelit i poprawia wydzielanie śluzu, który chroni jelita.
-
Astaksantyna – to antyoksydant pochodzący z alg morskich, łososia czy krylu. Wspomaga ona organizm przy zakażeniu helicobacter pylori.
-
Witaminy – aby poprawić stan żołądka, powinieneś przyjmować odpowiednią dawkę witaminy D i K.
-
Zioła – korzeń imbiru, rumianek i aloes – to produkty o działaniu ochronnym na żołądek i zmniejszające stany zapalne. Rumianek ma także działanie nasenne i uspokajające. Sok z aloesu pokrywa przełyk i żołądek warstwą śluzu, chroniącą go przed dalszymi uszkodzeniami. Warto stosować także korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej, korzeń lukrecji, siemię lniane i inne surowce śluzowe.
-
Soda do pieczenia – większość drogich leków na zgagę, zawiera zwykłą sodę oczyszczoną. Znacznie szybciej zadziała roztwór od pół do jednej łyżeczki soli oczyszczonej, którą rozpuścisz w niewielkiej ilości wody. Nie można jej stosować cały czas, ale gdy zastosujemy doraźnie, na pewno nie zaszkodzi.
Czy powinienem odstawić leki na żołądek?
O tym, czy konieczne jest przyjmowanie leków, powinien zadecydować lekarz. Jeśli widzisz, że dotychczasowe leczenie nie daje poprawy, powinieneś zastanowić się nad uzupełnieniem dotychczasowego leczenia metodami, które opisaliśmy w tym artykule.
Najważniejsza jest prawidłowa dieta, bogata w fermentowane produkty i – ewentualnie – suplementy diety z probiotykami. Dzięki nim, w naturalny sposób zmniejszysz ilość szkodliwych bakterii.
Bardzo ważne jest sprawdzanie tego, które pokarmy wywołują u Ciebie nasilenie objawów. Ponieważ objawy mogą pojawić się po kilku godzinach od ich zjedzenia i trudno razem skojarzyć te objawy, dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka, w którym zapisujesz, co jadłeś i jak się czułeś.
Zgaga może być spowodowana także nadmiarem stresu – zbyt duża ilość obowiązków, może prowadzić do nagłego ataku zgagi i innych problemów żołądkowych. W takiej sytuacji, można wypróbować techniki relaksacyjne lub zioła o działaniu uspokajającym.
Zobacz też:
Ta roślina powoduje zgagę i refluks, odstaw ją i odzyskaj zdrowie natychmiast
Zobacz jak mleko i jego przetwory mogą powodować refluks i zgagę!